Simputusperinne johtaa helposti

Itsemurhaan

Niinisalon simputusperinne johtaa itsemurhiin. Nyt jo viikossa kävi näin. Vanha saksalainen pennalismikulttuuri vaarantaa pienten pilttien hengen! Meno on kuin Venäjällä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901188934967_uu.shtml

Varusmies ampui itsensä Niinisalossa

18.1.2009 16:04 (Päivitetty 18.1.2009 18:41)

Pääesikunta vahvistaa, että Niinisalon ampumatapauksessa on kuollut varusmies.

- Niinisalon varuskunta sijaitsee Kankaanpäässä Satakunnassa. Niinisalossa on Tykistöprikaatin lisäksi Koeampumalaitos.
- Tykistöprikaatissa työskentelee noin 400 henkilöä. Vuosittain siellä koulutetaan noin
1 600 varusmiestä,
1 000 reserviläistä ja 100 kantahenkilökuntaan kuuluvaa.
Tämänhetkisten tietojen mukaan näyttää todennäköiseltä, että varusmies ampui itsensä eikä tapaukseen liity muita ihmisiä.
Pääesikunnan tiedotuspäällikön Eero Karhuvaaran mukaan tapaus sattui kello 12.15 kasarmilla. Tapaus ei sattunut majoitustiloissa.
Tapauksen tutkinta on siirtynyt Kankaanpään poliisille. Niinisalon varuskunta sijaitsee Kankaanpäässä.
Kuolemantapaukseen ei Iltalehden tietojen mukaan liity onnettomuutta eikä rikosta. Aamulehden mukaan surmansa saanut oli viime maanantaina palvelukseen astunut alokas.
Aamulehti kertoo myös, että varusmiehet ovat saaneet soittaa Niinisalosta kotiin ja kertoa olevansa kunnossa. Varusmiehille on järjestetty myös kriisiapua.
Niinisalossa koulutetaan vuosittain noin 1600 varusmiestä.
Muutama tapaus vuodessa
Tutkimusten mukaan itsemurhat ovat liikennekuolemien jälkeen varusmiesten yleisin kuolinsyy. Vuosittain muutama varusmies surmaa itsensä.
Palvelusolosuhteissa sattuvat itsemurhat ovat hyvin harvinaisia. Usein varusmiehen itsemurha tapahtuu lomalla tai luvattoman poissaolon aikana.
Itsemurhan taustalla saattaa olla masennus tai mielenterveyden häiriö. Tällaisia itsemurhia Puolustusvoimat pyrkii estämään monin tavoin. Itsemurha-alttius pyritään saamaan selville jo kutsunnoissa.
IL/STT

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812268829256_uu.shtml

Joukkorangaistus!

26.12.2008 19:13

Varusmiehet marssivat päävartion eteen tuulettamaan patjoja.
Kaikki 30 äijää kiroilivat, että miksi ihmeessä juhlapäivänä pitää lähteä tällaista tekemään, Niinisalon tykistöprikaatissa palveleva varusmies kuvailee patterin tunnelmia Iltalehdelle.
Joulun pyhät varuskunnassa kiinni ollut varusmies nautti tapaninpäivän rauhasta tuvassaan, kun varusmiehet komennettiin yllättäen noin kello 14 aikaan pois tuvista.
- Meidät käskettiin tulemaan päävartion eteen ja ottamaan patjat mukaan. Pyyntöä perusteltiin virka-avulla, varusmies ihmettelee.
Lomavaatteisin pukeutuneet, virka-apuvarustuksen reppuihin pakanneet varusmiehet kävelivät päävartion eteen muutaman sadan metrin matkan. Perillä komennon otti ylikersantti.
- Hän tuumaili, että ovatko kaikki paikalla ja hekotteli, että nyt tuuletellaan patjoja. Olimme siinä arviolta parikymmentä minuuttia. Sitten meidät komennettiin takaisin yksikköön.
Kaksi töppäili - kaikkia rangaistiin
Varusmies uskoo, että kyseessä oli joukkorangaistus, joka johtui aiemmin perjantaipäivällä sattuneesta välikohtauksesta.
- Kaksi varusmiestä oli ollut elokuvateatteriluokassa patjojen kanssa.
Varusmies pitää kurinpalautusta asiattomana, mutta ei aio silti valittaa kohtelusta esimiehilleen.
- Ei kouluttajia tällaiset asiat kiinnosta.
- Koko patteria on pyöritelty koko joululoma turhaan. Tiistaina tarkistettiin henkilökohtaiset tavarat, vaikka mitään rikosepäilyä ei ollut. Aivan turhaa runnutusta, varusmies manaa.
Pääesikunta: "Erikoiselta kuulostaa"
Tiedottaja Henrik Gahmberg puolustusvoimien esikunnasta kuulee tuuletusepisodista ensimmäistä kertaa Iltalehdeltä.
- Erikoiselta kuulostaa. Asiaa on tosin vaikea kommentoida ennen kuin tapaus on tutkittu. Yleisellä tasolla voi sanoa, että puolustusvoimilla on nollatoleranssi simputuksen suhteen.
Vaikka Gahmberg ei halua ottaa tapaukseen kantaa, antaa hän ymmärtää, että se täyttää simputuksen kriteeristön.
- Jos ollaan tavallisen koulutuksen ulkopuolella, kannetaan vaikka jotakin esineitä jonnekin, niin se on simputusta. Voidaan puhua myös kiusaamisesta, jos kaikki saavat kärsiä joidenkin tekemistä virheistä, Gahmberg määrittelee.
Niinisalon varuskunnasta ei kommentoitu asiaa perjantaina.

2

2699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FT500

      Ymmärsinkö viestisi sisällön oikein: Joulukuussa tuuletettiin vuodevaatteita pihalla jonka takia tammikuussa palvelukseen astunut alokas ampui itsensä?

      Ilmiselvää saksalaisvenäläistä pennalismia. Ja varmasti kommunistisimperialistisjuutalaismustalainen salaliitto?

    • outo kytkentä

      Jossain lehdessä oli myös, että kyseinen varusmies oli astunut palvelukseen tammikuussa. Ei siis ollut joulukuussa Niinisalossa. Niin että mikä tämä patjojen tuuletuksen kytkentä itsemurhaan oli?

      Ja aiheuttavatko tuuletetut vuodevaatteet enemmänkin kuolemia, pitäisikö kotioloissakin luopua patjojen tuuletuksesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5103
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2321
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      2018
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      49
      1895
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1710
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1286
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      117
      957
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      866
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      664
    Aihe