Oletteko kelannu semmosta hommaa.. kun KRP ja tiedotusvälineet ilmoittavat clubin hommassa pyörineen 97 miljoonaa ja näistä 89 miljoonaa "on laitettu takaisin jakoon sijoittajille" mutta mistä vitusta ne sitten ovat repineet Hannu Kailajärveltä vielä 69 miljoonaa ja vyölaukkumieheltä 1,76 miljoonaa? näistähän kertyy yli 166 miljoonaa..
Onko hannulla jääny tissibaarin 69millin pohjakassa
taskuun?
Onko hannulla jääny tissibaarin 69millin pohjakassa
taskuun?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vaihtoehdon huomioon, että tuosta ulosmaksetusta vajaasta 90 millistä valtaosa olisi mennyt ihan muutamalle henkilölle, joilta niitä nyt yritetään karhuta? Eli laajan lähes plus-miinus-nollatilityksen sijaan rahoille olisi tehty radikaali uusjako. Eihän tuollaisessa tilanteessa mitään mystistä pohjakassaa tarvitse alkaa etsiskelemään, tietämättömillä teillä olisi korkeintaan 10 miljoonaa. En väitä sitä taikka tätä klubin laillisuuden tai laittomuuden suhteen, mutta esitettyjen numeroiden valossa tämäkin on mahdollista.
... siitä, että rahat ovat kulkeneet Hannun henkilökohtaisen tilin kautta. Hannu on siis saanut kaiken rahan ja hän tilinomistajana on vastuussa tilitapahtumista. Sitten raastuvassa aikanaan aletaan siitä summasta pudottamaan pois niitä summia, mitkä on tilitetty jäsenille (pystytään todistamaan päätyneen jäsenille). Eli loppupelissä se viivan alle jäävä summa on Hannun velkaa. Hannun on siis pakko näyttää kaikki tilitapahtumat poliisille/oikeudelle, jos se ei halua kantaa yksin vastuuta koko summasta.
Ja mitaan ette voi...