Fiat stilo 95 1.2 ajettu 30.000 (v.2005).
Nyt määrä-aikaishuolto edessä 3.v (60.000)
normaalihuolto, sekä pitäisi vaihtaa jakopää. huoltokirjassa puhutaan 60.000 km kohdalla jakopään vaihdosta. (á 300 euroa), onko tarpeellinen siis tässä vaiheessa kun on 30.000 ajettu ???
Nyt määrä-aikaishuolto edessä 3.v (60.000)
normaalihuolto, sekä pitäisi vaihtaa jakopää. huoltokirjassa puhutaan 60.000 km kohdalla jakopään vaihdosta. (á 300 euroa), onko tarpeellinen siis tässä vaiheessa kun on 30.000 ajettu ???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jakokohihnan vaihto kannattaa tehdä. vaihtoväli 3v. tai 60000 km. Tullee halvemmaksi kuin mahdollinen konerikko, jos hihna katkeaa.
Juuri oli sama huolto omalla fiatilla, ajettu vajaa 40 000 km. Mieheni (autoilija) suosituksesta sen vaihdatin ja samaa (tietysti) suositteli autohuolto. Kuulemma haurastuu se hihna kolmessa vuodessa sevverta jo itsestään, että kandee vaihtaa. Tuli se huolto sitten maksaan vajaa 500 euroo.
Hihnan haurastuminen kolmessa vuodessa on vähintäänkin kyseenalainen juttu. Jotkut autonvalmistajat esittävät hihnan vaihdettavaksi viiden vuoden välein ja hihnamateriaali ja hihnojen valmistajat ovat samoja. Itse vaihdatan sen pian kun 60 tkm tulee täyteen,on jo kuudes vuosi menossa. Aikoinaan vaihdatin hihnan ensimmäisen kerran Cromaan yli 90 tkm ja muistaakseni 7 vuoden ajon jälkeen, hihna oli edelleenkin terveenoloinen,sitä mieltä oli asentajakin.
Vaihdettu kahdesti ja mittarissa alle 100tkm. Ensimmäinen 3v ja 44tkm ja toinen 8v 80-90tkm kun Teltalla oli tarjous a' 179€ vaihto osineen töineen. Meni samalla kun oli takaisinkutsu jarruista.
deltalla on näköjään kova tuntitaksa vaikka eihän tuo vielä paljoa muutenkaan tee.. jakopään sarja asennettuna ja vielä vesipumpun kera meillä . 120€..b
Minulla oli Punto jolla ajoin jotain 27 000 km/vuosi . Vaihdatin hihnan 60 tkm:n välein, samalla varalta vesipumppu kun oli halpa. Nyt alla diesel-Polo -99, mittarissa 245000 km. Huoltokirjan mukaan hihna stefat vaihdettu syksyllä -03 ml. 180 000 km:ssa eli yli viisi vuotta sitten. Vaihtoväli 90 tkm eli seuraava vaihto 270 tkm:ssa. En vaihda vielä , jos hajoaa niin hajoaa. Otan riskin ja jos kestää vaihdatan vaikkapa seuraavan öljynvaihdon yhteydessä.
Nuo hihnat haurastuvat ajan myötä ja jos sitä ei ole vaihdettu (huoltokirjassa on 60000km tai 3v, kumpi tulee ensin) ja jotain tapahtuu on se joka tapauksessa kalliimpi kuin tuo itse vaihto vaikka se ajokilometreihin nähden turhalta tuntuisikin. Ja jos sulla on vielä takuuta jäljellä, vaihda ehdottomasti koska tuon tekemättä jättäminen mitätöi takuun varmasti.
En enään koskaan asioi Delta-auton enkä heidän huollon kanssa.
enkä lopeta koskaan käymästä deltalla.
Kansiremppa 3 vuoden välein kannattaa:)
Ei se yleensä ole hihna joka sieltä pettää vanhuuttaan, vaan kiristimien laakerointi pettää ja se sitten syö hihnan hetkessä...