IS 220d-mallin dieselmoottoria uudistetaan kovaan tahtiin.
Alunperin dieselmallin kulutus oli 6,3 litraa ja CO2-päästöt 168 grammaa.
Noin kolme kuukautta sitten esitellyn faceliftin yhteydessä moottoria uudistettiin niin että kulutus laski 6,1 litraan ja päästöt 163 grammaan.
Nyt dieselmoottoria on jälleen kehitetty ja uudet arvot ovat 5,6 litraa ja 148 grammaa.
http://www.easier.com/view/News/Motoring/Lexus/article-227554.html
Ulkopuolisena on vaikeaa ymmärtää miksi moottoriin tehdään uudistuksia kaksi kertaa kolmen kuukauden sisällä.
Lexus-diesel uudistuu
22
2147
Vastaukset
- bad luck!!.
eivät ihan pärjää BMW:n 300-sarjan dieseleille,jotka ovat yhtä tehokkaat tehoiltaan,mutta CO2 on n.10g/km pienemmät!!. =)
- Clean Power diesel.
Tulevatko IS 220d SE-I ja IS 220d SE-L -varusteiset mallit myöskin Euroopan ja Suomen markkinoille?.
Miten nämä eroavat toisistaan?.- Autoileva mies
Yksilöllisyyden ilmentymää, lexusta, ei saakaan vieläkään automaattidieselinä. Voi voi...
- Lexus IS:ssä on?.
Autoileva mies kirjoitti:
Yksilöllisyyden ilmentymää, lexusta, ei saakaan vieläkään automaattidieselinä. Voi voi...
http://www.tuulilasi.fi/tekniikka/?subarea=kori&article=133745
Kannattaako vaihtaa?. - myyntineuvottelija
Autoileva mies kirjoitti:
Yksilöllisyyden ilmentymää, lexusta, ei saakaan vieläkään automaattidieselinä. Voi voi...
sellaisen jo kyllä tilattua, lanseeraus keväällä
- Biimerboy
Eikös tämä ollut Lexus -palsta?
Amisviiksipojat takas BMW -palstalle.
- -08 IS 220d
vakiovarustukseen jo Bi-xenon kaasupurkausajovalot,AFS-kaarrevalojärjestelmällä?.
- Jagge V.6
Jaguariin on saataville Lexus IS 220d mallia TEHOKKAAMPI 207hv. diesel,jonka päästöt ja kulutus ovat yhtä maltilliset,mitä 177hv Lexus IS 220d mallissa!.Myöskin vääntö on koko kierrosalueen parempi,koska kaksoisturbo vaikuttaa asiaan!.
- IS220d twin turbo.
Tuleeko uudistuneeseen -2009 Lexus IS-malliston malleihin myöskin mm.:automaattisesti ajotilanteeseen mukautuvat kaksoisksenonajovalot?.
Järjestelmä perustuu tuulilasin sisäpintaan sijoitettuun kameraan,joka tarkkailee muuta liikennettä.Lyhyet ja pitkät ajovalot vaihtuvat ja säätyvät automaattisesti tien mutkien,
valaistusolosuhteiden ja liikennetilanteen mukaan.Nämä kaksois-Xenon valot ovat siis saatavilla uuteen E-sarjan Mercedes-Benziin!!!. :) - 10p ja papukaijan merkki!
Auton alustaan tehdyt muutokset parantavat aerodynaamista suorituskykyä.
Uusi,kaksiosainen,moottorin alle sijoitettu,
venturi-tyyppinen suojalevy -sekä uusittu takaosan pohjapanelointi ilmanohjaimineen kiihdyttävät ilmanvirtausta auton alla ja LISÄÄVÄT siten alipaineen avulla auton pitoa tiehen (downforce)!. - eikö Lexus osaa...??.
Jopa uuden Mercedes-Benz C-sarjan CDi-mallien hiukkaspäästöt ovat pienemmät,kuin tuon Lexus IS 220d mallin ja tehoja C-sarjan CDI-mallissa on vähän enemmän!.Mm.C 250 CDI BlueEFFICIENCY-mallissa on 2.2 CDI diesel-moottori,jossa tehoa on 204hv ja vääntöä 500Nm,mutta hiukkaspäästöt ovat vain (138 g/km)EU5-päästöluokan mukaan!.
Miksi näin??.
http://www.emercedesbenz.com/Sep08/10_001382_World_Premier_Of_The_Mercedes_Benz_C_250_CDI_BlueEFFICIENCY_Prime_Edition.html- osaa...?
Selvittelepäs itelles nyt ihan ensin, että mitä eroa on hiukkaspäästöillä ja hiilidioksidipäästöillä. Tule sitten takas, niin jutellaan autoista. OK?
- C luokan Cdi Mersu alla.
CO2 emissions weigh in at 138g/km,enough to comply with future EU5 emissions standards.
- päällä...
C luokan Cdi Mersu alla. kirjoitti:
CO2 emissions weigh in at 138g/km,enough to comply with future EU5 emissions standards.
EU5-päästönormi ei anna mitään rajaa hiilidioksidipäästöille. Sen sijaan raja-arvot löytyy hiukkaspäästöille, typen oksideille ja hiilimonoksidille. Kaikki nämä raja-arvot alittuvat selvästi sekä Lexuksella että Mersulla.
Mersun 250 CDI on siis aivan uusi moottorikonsepti, Lexuksen moottori taas käytännössä muuttumaton sitten vuoden 2005. Sanoisin, että ei kannata Mersua ihannoivien mopopoikien ainakaan näiden lukujen perusteella henkseleitä paukutella:
Mercedes-Benz C 250 CDI BE Prime Edition
CO-päästöt g/km 0.1754
NOX-päästöt g/km 0.1574
Hiukkaspäästöt g/km 0.0012
Lexus IS 220d
CO-päästöt g/km 0.13
NOX-päästöt g/km 0.16
Hiukkaspäästöt g/km 0.002 - twin turbo D
päällä... kirjoitti:
EU5-päästönormi ei anna mitään rajaa hiilidioksidipäästöille. Sen sijaan raja-arvot löytyy hiukkaspäästöille, typen oksideille ja hiilimonoksidille. Kaikki nämä raja-arvot alittuvat selvästi sekä Lexuksella että Mersulla.
Mersun 250 CDI on siis aivan uusi moottorikonsepti, Lexuksen moottori taas käytännössä muuttumaton sitten vuoden 2005. Sanoisin, että ei kannata Mersua ihannoivien mopopoikien ainakaan näiden lukujen perusteella henkseleitä paukutella:
Mercedes-Benz C 250 CDI BE Prime Edition
CO-päästöt g/km 0.1754
NOX-päästöt g/km 0.1574
Hiukkaspäästöt g/km 0.0012
Lexus IS 220d
CO-päästöt g/km 0.13
NOX-päästöt g/km 0.16
Hiukkaspäästöt g/km 0.002oikeassa olet,mutta entä sitten jos vertaa samantehoisiin BMW dieseleihin?.
- TDI-Hybrid
http://www.motorauthority.com/geneva-preview-vw-golf-td i-hybrid.html
-Lexuksella olisi sitten (bensiini-hybridi) ja (twin turbo diesel-hybridi) -moottorivaihtoehdot!.
Toivottavasti jo -2010!.- turpoo
ahdin kestä hybridikäytön sammuttelua ja käynnistelyä kovin pitkään, siitä syystä niitä ei ole eurooppalaiset saaneet diesel-hybridiä markkinoille
- dynamics style.
http://carscoop.blogspot.com/2008/11/2009-lexus-is-facelift-goes-on-sale-in.html
http://4.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/SRnrEBJAljI/AAAAAAABXfA/7K9NEPILIug/s1600-h/Lexus-IS-9.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/SRnrC2K6jmI/AAAAAAABXeo/ddW5GzQIqkA/s1600-h/Lexus-IS-6.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/SRnqt2KYMuI/AAAAAAABXeI/FV39IEFMUeI/s1600-h/Lexus-IS-1.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/SRnqtee3h8I/AAAAAAABXeA/T-eJ2SlCkeo/s1600-h/Lexus-IS-2.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257