sotaveteraanit ansaitsee

Saamme olla heille kiitollisia, että ovat olleet taistelemassa tämän maan vapauden puolesta kommunismia vastaan.
7223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

MAMUT TARVII... ANNA ANNA ANNA ANNA...

Äänestä
  • Ota pilleri ja mee maata, se helpottaa

    Äänestä

  • Se on totta ! Ei olisi meillä tätä olotilaa. Vanhempamme tarvitsevat suuren kunnian. sitä vaan ei tahdo nyky sukuolvi ymmärtää. Ei olisi mamuillakaan tänne tulemista. Itse en heistä tykkää, koska niistä ei ole panoksen antajaa yhteiskuntaamme. Kuluttamaan sitä ne on kyllä tulleet. on annettava jotain myöskin, mutta niillä on vain hyväksi käyttö tarkoitus. Kaiken kaikkiaan on näin. Saattaa joku yksilö olla vaikka bussi kuskina, mutta se ei heidän kokonais potentiaalin luomista tee tai välttävääkään sellaista, joten pummiksi he ovat tänne tulleet ja he ovat laiskoja tekemään mitään muuta kun lisää porukkaa tänne. ei heistä ole minkään tekiäksikään, yksinkertaisesti he eivät osaa tehdä yksinkertaista työtäkään, se ei kertakaikkiaan luonnistu, ei se luonnistu enää kyllä monelta meikäläiseltäkään. Yhteiskunnan hoitajat ovat siihen syypäitä kun ovat antaneet kaiken lipsua pois hanskasta, mutta ei saisi ottaa ulkomaisia totaali hyväksi käyttäjiä siihen vielä lisäksi. Antaisin heti vaikka rahaa ennemmin kun tietäisin, että se menee vaikka kaivon tekemiseen heille varmasti tai muuhun, että he pysyisivät maassaan. sodat tietysti ajavat myös heitä. siihen melkein olisin valmis lähtemään vaikka estämään niitä määrättyjen puitteitten vallitessa, siis ei sotimalla.

    Äänestä

  • olisit voinut joutua palvelemaan 6-8 kuukautisesi esim.Uralin takana (siviilipalvelua ei kuulemma tunnettu ainoastaa uudelleenkoulutus leiri) niin kuin Eestiläinen tuttavani teki ja miehistössä 24kk.Kiitti viellä hyvää tuuriaan ettei joutunut erikoiskoulutukseen olisi voinut olla jopa "paikallisissa-harmaissa" jopa 60 kk.Siinä kyllä olisi heikommalla voinut tulla vittu vittu useammankin kuin kuin kerran.

    Äänestä

Ei sulle tullut mieleen, että sotaveteraaneissa on myös punaisen aatteen kannattajia? Ei siinä puoluekantaa kysytty kun kaikki lähetettiin rintamalle.

Äänestä

Sotainvalidit tarvitsevat apua, mutta kaikkien tuolloin eläneiden paapomista voisi vähän hillitä.

Äänestä

Itse en ole kiitollinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arvostusta kirjoitti:

Saamme olla heille kiitollisia, että ovat olleet taistelemassa tämän maan vapauden puolesta kommunismia vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu