Kirkkopalvelukset vapaaehtoisiksi

Kunnollnen vaihtoehto

Uskonnon ja uskonnottomuuden vapauteen olisi syytä ottaa kantaa laaajemminkin (palveluohjesäännön rukoilu "muodossa", sotilasvakuutus-/valakäytäntöjen tasapuolisuus, papin tunnit/niiden vaihtoehdot), mutta tässä ja nyt vain Niinisalon tapahtuman herättämänä kirkkojumalanpalveluken vaihtoehto-ohjelmaan:

On mielstäni selvää, että jumalanpalvelukselle vaihtoehtoisen ohjelman tulee olla jotain muuta kuin aseiden kanssa touhuilua tai rassailua.

Vaihtoehtoisena ohjelmana kirkossa käynnille voisi olla yhtäältä tarjota rauhallista hiljentymismahdollisuutta joko sisällä tai luonnossa, yksin tai ryhmässä, tai toisaalta joku vastaava "elämyksellinen" ryhmässä tehty retki sekulaariin kohteeseen.

Perustuslain kirjaimen ja hengen mukaan armeija ei voi instituutiona olettaa ja edellyttää, että kaikki kirkkoon kuuluvat(kaan) menevät jumalanpalvelukseen. Jos katsotaan koko väestön/"kirkkokansan" kirkossakäyntiprosentteja, ne ovat varsin tai hyvin alhaisia, ja kyllä armeijassakin kirkossa käynnin pitää olla vapaaehtoista, ne menevät, joita j-palvelus sillä kertaa kiinnostaa! Nyt se taitaa olla pakonomaista!?

Kirkossakäynti vapaaehtoiseksi! Kunnollinen , asiallinen, asianmukainen vaihtoehtoinen sekulaari ohjelma kaikille niille, jotka eivät mene jumalanpalvelukseen.

0

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        102
        4867
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        114
        3962
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        213
        3886
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        120
        2265
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        80
        1987
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1386
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        137
        1354
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        170
        1353
      9. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        585
        1269
      10. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1145
      Aihe