Minä ajan pimeässä lähes aina sumarit päällä. Ovat todella avuksi kun vaihdan lisäkaukovaloilta (Bosch navigator) lähivaloille. Sumarit ovat tosiaankin mallia bosch rallye 225 ja varustettuna 100w polttimoilla. Ihme homma mutta vastaantulijat eivät juuri protestoi valojen käyttöäni. Johtuukohan siitä että ne ovat oikein suunnattu ja asennettu portterin karjarautaan hiukan kilpeä ylemmäs.
Mutta! en todellakaan aja sumarit päällä kaupungissa enkä toisten persiissä, saatika kun en näe valojen käytöstä kongreettista hyötyä.
Ja kyllä. ikää on 30v. paras vuosi/ km. oli 96000tkm. nykyään työmatka-ajoa 58km./päivä ja matkaa mökille jossa käyn pari kertaa kuussa on 230km.
Ajelin viikon verran työ matkaa autolla jossa oli huonot valot niin huomasin kuinka vastaantulijoiden valot meinasivat häikäistä.
Tuntui samalta kun istuisi pimeässä komerossa ja raapaisisi tulitikun ;)
Mutta! en todellakaan aja sumarit päällä kaupungissa enkä toisten persiissä, saatika kun en näe valojen käytöstä kongreettista hyötyä.
Ja kyllä. ikää on 30v. paras vuosi/ km. oli 96000tkm. nykyään työmatka-ajoa 58km./päivä ja matkaa mökille jossa käyn pari kertaa kuussa on 230km.
Ajelin viikon verran työ matkaa autolla jossa oli huonot valot niin huomasin kuinka vastaantulijoiden valot meinasivat häikäistä.
Tuntui samalta kun istuisi pimeässä komerossa ja raapaisisi tulitikun ;)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Että oikein bosch rallye 225 ja varustettuna 100w polttimoilla? Eikä häikäise? Joopa joo...
Ja kovana kaverinan olet ajellut 30v. 96000000km vuodessa? Oot sää melkoinen MäkKaiveri! Sulla on jo 2880000000km Transun mittarissa?
Tosta sun hengentuotoksestas voi vaan päätellä ettei ole kovin hyvällä tolalla nykymaailmassa ala-asteen äidinkielen opetus...
...eikä matematiikan. Mutta oota ku pääset yläasteelle!
Tällä palstalla on niin kireähermoista väkeä että sinun "jekku" ei olisi pitänyt puhua sumareiden käytöstä mitään.
Joka syksy sumari fobistit tulevat esille ja suunsoitto alkaa. Pahimmat lupaavat vetää turpiin.
Ne olis kai tyytyväisiä kun olis sama käytäntö kun neukussa aikoinaan, pimeällä ajettin parkeilla.
Ei täällä kaikki hyväksy että tiellä pitää pimeällä olla valoa ja että koskaan sitä ei ole liikaa.
tuollaiset kaukovalot läväytän sumaripellen silmille.
vastavaloa!
Koita vajakki tajuta se!
No mulla on samankaltainen hyvä lääke kuin nimimerkillä "tuplaturbo xenon"...
Loistoautoni etuhelmassa on jo tehtaalta tullessa asennetuna hulppean hienot sumarit, ikäänkuin kalan silmät xenon polttimoilla, kuten ajovalotkin.
Yhdessä palaessaaan ne tekevät loistoautostani häijyn näköisen, jotta nysvärit osaisivat väistää tullessani takapuskuriin roikkumaan, ettei aina täytyisi ruveta vilkuttelemaan pitkillä ja antamaan äänimerkkejä.
Siksi käytänkin niitä lähes aina.
Sumareita voin säätää ohjaamosta, käsin joten niillä voi tehostaa POIS ALTA vaatimusta.
Saatanan nysvärit ovat vaan niin kovapäisiä, ettei latua useinkaan tule ilman kaukovaloja ja äänitorvea.
Onneksi loistoautoni tehoreservit riittävät pienillekin suoranpätkille, ettei tarvitse joka kyrvän kohdalla repiä pelihousujaan. Neliveto pitää huolen pidosta ohitustilanteissa talvisin. Nastarenkaita en ole katsonut tarpeellisiksi.
mitään hätää ole, ajele rauhassa, varo yökköä.
antaneet koneen ja netin sinne suljetulle osastolle.
.. että vielä kolmekymppinen on tuollainen lapsukainen. Mutta ei se mitään, minä vetäisen sumaritoopea luuvitosella otsaan, oli se sitten lippalakkipipoteini tai kaltaisesi retardi. Ottakaa muutkin oppia!
Noin onneton provo ja sekin onnistui....
Tuolla sama jekku jekkuilee:
http://www.ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=61712&postdays=0&postorder=asc&start=1600&sid=b67a35ec3acab78c7e3c31b574719c29
Toihan on noiden silkkimunahiplareiden, teinihomojen ja muiden idioottien palsta.
joku lapsellinen autoista ja liikenteestä tietämätön kakara niin se edustaa tota merkkiä...
...ja haaveena on auti.
että on vielä sumareita käytössä, mä potkin niitä ohikulkiessani paskaksi ja kerään sirut talteen, niistä saa nättiä rouhetta tuikku-kynttilöiden alle.
Jatka samaan tahtiin.
ihan oikein