Pysytäänhän sitten asialinjalla vastausten kanssa jookosta?
Eli Esikoisen sain tossa pari viikkoo sitten..nyt lähden kysymään teiltä äidit neuvoja..kamuilta, omalta äidiltä ja neuvolasta olen jo kysellyt, mut kokeilen vielä tätäkin.
Kyse on nyt vauvan nukahtamisesta omaan sänkyyn yötissin jälkeen. Eli vauva herää 2-3 kertaa yössä. Annan tissiä ja joskus vielä korvikettakin lopuksi..sen jälkeen olisitarkoitus vauva laittaa omaan sänkyyn nukkumaan.. olen vuorannut vauvan sängyn niin että olo olisi siellä turvallinen kui kohdussa. Tuttia vauva syö heikonlaisesti. Kun laitan vauvan petiin..ja tutin suuhun alkaa kitinä joka jatkuu ainakin 2h--> sitten mulla loppuu sinni ja käärin sen vilttiin kapaloon ja otan viereen nukkumaan niin etä toinen käsi on sen niskan alla että lapsi on ns koho asennossa..näin estän sen että en nukahda sen päälle vahingossa.. näin vauva nukahtaa lähes heti ja nukkuu 4-5h mukisematta.
tiedän että siellä joku syyllistää ku nukun vauvan vieres..joo joo..
miten mä saisin sen kiltisti nukahtamaan omaan sänkyyn? en tieten mitenkään ku en voi olla sen lähellä ja siitähän se riippuvainen on..
Onko vaarana nyt se että se ei enää opi nukkumaan omassa sängyssä ollenkaan???
Olen toki tehnyt silleenkin et olen nukuttanu sen viereeni ja siirtäny sit omaan sänkyyn..
vinkkejä kaivataan...ja kysykää lisää jos oli sekava viesti..meinaa nuo aivot pätkiä sen verran..hehe
Eli Esikoisen sain tossa pari viikkoo sitten..nyt lähden kysymään teiltä äidit neuvoja..kamuilta, omalta äidiltä ja neuvolasta olen jo kysellyt, mut kokeilen vielä tätäkin.
Kyse on nyt vauvan nukahtamisesta omaan sänkyyn yötissin jälkeen. Eli vauva herää 2-3 kertaa yössä. Annan tissiä ja joskus vielä korvikettakin lopuksi..sen jälkeen olisitarkoitus vauva laittaa omaan sänkyyn nukkumaan.. olen vuorannut vauvan sängyn niin että olo olisi siellä turvallinen kui kohdussa. Tuttia vauva syö heikonlaisesti. Kun laitan vauvan petiin..ja tutin suuhun alkaa kitinä joka jatkuu ainakin 2h--> sitten mulla loppuu sinni ja käärin sen vilttiin kapaloon ja otan viereen nukkumaan niin etä toinen käsi on sen niskan alla että lapsi on ns koho asennossa..näin estän sen että en nukahda sen päälle vahingossa.. näin vauva nukahtaa lähes heti ja nukkuu 4-5h mukisematta.
tiedän että siellä joku syyllistää ku nukun vauvan vieres..joo joo..
miten mä saisin sen kiltisti nukahtamaan omaan sänkyyn? en tieten mitenkään ku en voi olla sen lähellä ja siitähän se riippuvainen on..
Onko vaarana nyt se että se ei enää opi nukkumaan omassa sängyssä ollenkaan???
Olen toki tehnyt silleenkin et olen nukuttanu sen viereeni ja siirtäny sit omaan sänkyyn..
vinkkejä kaivataan...ja kysykää lisää jos oli sekava viesti..meinaa nuo aivot pätkiä sen verran..hehe
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sähän teet kaikki ihan oikein! Itse olen esikoispoikani kanssa kotona nyt neljättä kuukautta ja ihan hyvin on mennyt mutta aluksi olin juuri noin epävarma kaikesta kuten sinäkin nyt olet.:-)
Olen lukenut todella paljon vauvanhoitokirjallisuutta yms koska olen itsekin aika uusi tässä!
Totuushan on se, ettei noin pientä ihanaa nyyttiä voi eikä kannata vielä "kasvattaa". Vauva on juuri tullut tähän maailmaan ja kaikki muu kuin oma äiti on sille vierasta; TIETENKIN se haluaa nukahtaa ja nukkua äidin vieressä! Se tuntee olonsa turvalliseksi kun kuulee äidin sydänlyönnin, tuntee äidin tuoksun jne... Ja vauvasihan nukkuu todella hyvin jos se kerta nukkuu jo noin 4 tunnin pätkiä!
En ymmärrä mikä tässä edes on ongelmana; mikä voisi olla ihanampaa koko perheelle kuin se että nukutaan kaikki samassa sängyssä?! Tässä vaiheessa ei todellakaan kannata miettiä mitään tulevia juttuja kuten "onko vauva nyt poispilattu" kun oppii nukkumaan äidin vieressä. Vauvanhan suorastaan kuuluu nukkua äidin vieressä ensimmäisen vuoden ajan. Olen itse kysynyt neuvolasta neuvoa siihen voiko äiti tai isä vahingossa satuttaaa vauvaa jos pyörii vahingossa sen päälle, mutta neuvolassa sanottiin ettei tämä periaatteessa ole mahdollista jos on tarpeeksi iso sänky (160 cm leveä), eikä mikään ylipehmeä patja. Eli jos vanhemmat ovat terveitä eivätkä käytä unilääkkeitä, ovat juovuksissa tms he kyllä vaistomaisesti nukkuvat niin etteivät vahingossa mene lapsen päälle. Nämä kauhutarinat ovat kuulemma peräisin kultaiselta 80-luvulta kun vesisängyt olivat IN. Eli älä enää sitä stressaa.
"Onko vaarana nyt se että se ei enää opi nukkumaan omassa sängyssä ollenkaan??? " --EI TODELLAKAAN! Kaikki aikanaan.
"Olen toki tehnyt silleenkin et olen nukuttanu sen viereeni ja siirtäny sit omaan sänkyyn.. " --Näin itse olen tehnyt alusta asti. Mutta ainoastaan sen takia että mulla on itsellä niin niskat jumissa aamulla jos nukun vauvan vieressä. Jos tätä niskaongelmaa ei olisi nukkuisin aina vauva keskellämme sängyssä.
"käärin sen vilttiin kapaloon ja otan viereen nukkumaan niin etä toinen käsi on sen niskan alla että lapsi on ns koho asennossa.." --Tämähän kuulostaa aivan ihanalta ja olet mielestäni todella ihana äiti, lopeta jo se stressailu ja anna vauvan määrätä tahdin, ainakin sen ajan kun pystyt olemaan vaan kotona äityslomalla eikä ole aamuisinkaan kiire mihinkään....
(Sitä paitsi mulla on vähän huono omatunto siitä, että aina kannan vauvan sen nukahdettua takaisin omaan pinnasänkyynsä; Libero-klubista tuli nimittäin tosi kiva meili jossa kehotettiin nukkumaan perhepedissä ainakin lapsen ensimmäisen vuoden ajan. Se kuulemma luo turvallisuudentunnetta vauvalle ja on ihanaa ja rentouttavaa koko perheelle, ja on todellakin luonnollisin tapa nukkua perheessä; nyky-yhteiskunta vaan luo kaikkia tuollaisia paineita siitä että vauvan kuuluisi heti synnyttyään "osata" nukkua omassa sängyssä jne...
Relax! Nauti vauvastasi ja anna sen nukkua vierelläsi niin pitkään kun se teille molemmille tuntuu hyvältä!
Hyvää kevään odotusta!
onnea uudesta tulokkaasta ja toiseksi tuon ikäinen saakin vielä olla riippuvainen sinun läheisyydestäsi. Meillä oli pojan kanssa äskettäin sama "ongelma" eli halusi nukkua minussa kiinni. Annoinkin nukkua, vaikka itse olin aina unien jälkeen ihan kipeä ja kankea, mutta nukkuipa siinä äiti ja poika kuitenkin. Parin viikon päästä huomasin, että voinkin taas palauttaa pojan syötön jälkeen omaan sänkyynsä, joka on kiinni minun sängyssäni ja näin meillä nyt mennään ja poika on 2kk. Jos jostain syystä on levoton, otan viereeni.
Missä teillä on vauvan sänky?
Et millään pysty pilaamaan vastasyntynyttä läheisyydellä, joten jos sek sinä, että vauva nukutte parhaiten lähekkäin, niin nukkukaa niin. Kyllä se jossain vaiheessa oppii nukkumaan omassa sängyssään!
tankata läheisyyttä mahdollisimman paljon! Eli kun hän on saanut vatsansa täyteen, anna ihmeessä nukahtaa viereesi. sitten voit siirtää hänet omaan sänkyynsä, jos et tahdo koko yötä olla vauva vieressä. muista, että tämä on ainutkertaista aikaa, ja vauva kasvaa nopesti ja tilanteet muuttuvat. NAUTI HETKESTÄ, ÄLÄ MUREHDI SEURAAVAA PÄIVÄÄ! :)
Lueskele tietoja perhepedistä.
Meillä ainakin toiminut oikein hyvin alusta asti. Jos pelkäät littaavasi vauvan niin laita se pienelle patjalle sun viereen tai teidän väliin joku "muuri". Nuo littaamiset on kyllä tosi epätodennäkösiä. Äitinä sinä kyllä havahdut siihen ja tiedostat kokoajan että vauva on vieressä. Vaara on ennemminkin muissa sängyssä nukkujissa esim. isässä.
Lapsi oppii kyllä ajallaan sitten omaan sänkyyn.
Meillä reilu vuoden ikäinen alkoi nukkumaan sivuvaunussa ihan omasta tahdostaan eli pannasängyssä joka on kiinni meidän sängyssä ja siitä on laita alhaalla. Osaa käydä jopa itse päiväunille sinne :) Nyt poika on reilu 2v ja nukkuu vieläkin sivuvaunussa. Ehkäpä tossa lähempänä 3 vuotta siirretään omaan huoneseen "isojen poikien sänkyyn" jos hänelle itselleen sopii.
huomaa kyllä että mun aivot ei toimi kunnolla valvottujen öiden jälkeen.. tehän puhutte asiaa!! hitto että sitä on tyhmä ku en tajunnu maalaisjärjellä tätäkin asiaa.. kiitos kaikille ku rohkaisitte mua.. kokoajan paniikki et jos olen huono äiti..mut en mä taia ollakkaan...nyt tulee itku..
Onnea kovasti :) Vinkkinä vieressä nukkumiseen olen neuvolasta itse aikanani saanut, että jos itse nukkuu hieman alempana kuin vauva, ei ole päälle kierähtämisen vaaraa. Eli siis pitää vauvaa kutakuinki tyynyjen kohdalla, itse ujuttautuu sen verran ales, että vaavin varpaat on pään kohdalla.
ihan tutulta kuulosti! Meillä on auttanut puolikapalossa nukkuminenkin jo pelkästään tai sitten se, että nostaa sängyn yläpäätä hieman vaikka lisäämällä patjan alle pyyhkeen tms korotuksen.
Yksi vekara taas tuli huijatuksi kun sen haistettavana oli äidin haju eli jotain joka haisi maidolle yms. Joten joko sideharso joka oli ollut tissin päällä tai vaikka pahimmillaan liivin suoja riitti pitämään vauvan tyytyväisenä turvallisessa tuoksussa.
Myös painavanmpi peitto on toiminut hyvin tuoden turvallisuuden tunnetta.
Vauvahan kasvaa koko ajan ja oppii uutta. Kun se nyt oppii nukkumaan siinä vieressäsi niin on ihan uusi juttu opetella siitä sänkyyn takaisin. Joku nukkuu perhepedissä lasten ollessa pieniä ja se on yksi ratkaisu, mutta kannattaa harkita tarkkaan.
Toisaalta jos vauva nukahtaa omaan sänkyyn niin siellähän sen luulisi nukkuvan jatkossakin kun yösyönti jää vähitellen pois?
Kokeilisin tuota kapaloa sinne petiin nyt ihan ekana...
kapaloa olen kokeillut.. siis et vauva kapaloon ja sit omaan petiin ja lämmin jyväpussikin ollut viorellä.. mut ei tyydy tähänkään.
moi. Toi sideharso on kyl tosi hyvä juttu, kun ensin imetät sideharson kanssa ja sit annat harson vauvan kasvoille,niin maidon haju ei katoa vaikka laskisit vauvan sylistä nukkumaan. Meillä ollaan joka yö nukuttu samassa sängyssä,vauva mun kainalossa enkä itse halua laittaa lasta omaan sänkyyn vielä. Äitikin on vauvan läheisyyden kipeä :) onnea ja hyviä jatkoja.
Kuten muutkin kirjoittaneet, ei toiminnassasi ole mitään vikaa. Meilläkin omaan sänkyyn totuttiin vasta kun yösyötöt jäi pois.
Aluksi tyttö nukahti syliin (pystyyn rinnalle, jotta ilmat tuli pihalle ja kuuli mun sydänäänet) sitten vähitellen kapaloon ja sivuvaunuun, joka oli laitettu äitiyspakkauksen kopasta meidän sängyn viereen ja josta oli helppo nostaa rinnalle ja pois. Kun sitten yösyötöt jäi pois (6-7kk iässä), siirrettiin omaan huoneeseen, pinnasänkyyn, unipussiin. Siitä lähtien on nukkunut omassa huoneessa koko yön klo 21-7.
Nukutuspuuhiin otettiin jo imetysvaiheessa mukaan uniriepu-nalle, johon laitoin vähän rintamaidon tuoksua. Unilelun avulla tyttö on käynyt nukkumaan ilman sen kummempia nukutteluja omaan huoneeseen jo yli vuoden verran.