Moi!
Olen siis jo siinä tilanteessa että noita y3 lomakkeita täyttelen. Toiminimi siis
perusteilla.
Kysymys kuuluu miten homma menee jos en ilmoittaudu tohon ennakkoperintärekisteriin?
Ennakkoperintärekisteri?
15
11018
Vastaukset
- menee
siten,että et saa mitään hommia toisilta yrityksiltä etkä yksityisiltä jotka haluavat kotitalousvähennyksen, että näin lyhykäisyydessään.
- ja ilmoittautuminen
Ennakkoperintäreksiteri on rekisteri, johon täytyy/kannattaa ehdottomasti ilmottautua.
Yksikertaistettuna se oikeastaan tarkoittaa sitä, että verottaja lätkäisee sinulle ennakkoverot.
Sitähän verottaja ei tee, mikäli osaat aloituslomakkeen täyttää viisaasti (taikka jos varmana tiedät toiminnan luonteen, niin sitten saat oikealla liikevaihdolla/tilikauden tuloksella sopivat ennakkoverot) = kohta, jossa kysytään ensimmäisen kauden liikevaihtoa ja tulosta.
Mikäli et noita osaa kovin hyvin arvioida, suosittelen ilmoittamaan pienen liikevaihdon ja tulokseksi 0,00 euroa. Tällöin ei heti juokse kohtuuton ennakkovero, sitähän voi itse täydentää kun näyttää tulosta kertyvät.
Jos et kuulu ennakkoperintärekisteriin, pitää jokaisen sinulle laskua maksavan pidättää tuosta verottamasta hinnasta 13 % veroa ja tilittää verottajalle.
Useimmiten ennakkorekisterimerkinnän puuttuminen on este yritysten välisessä kaupankäynnissä. Harva viitsii tehdä töitä firman kanssa, jolta noita veroja joutuu valtiolle tilittämään.- ...
Ja tosiaan niitä ennakoita ei ole pakko heti ruveta maksamaan, vasta sittenkun tuloja niin paljon on. Mulla pyörii firma kolmatta vuotta ja vielä yhtään ennakoita en ole joutunut maksamaan. Pienet mätkyt kyllä mutta niin pienet että ei vieläkään ole ennakot maksussa. Hyvä kirjanpitäjä auttaa näissäkin ja laskee mitä kannattaa tehdä.
- kannattaa liittyä
ennakkoperintärekisteriin. Yhdyn aikaisempiin perusteluihin. Paitsi yksi juttu, toiminimeltä joka ei ole rekisterissä, ei pidätetä veroa 13 %, vaan verokortin mukaan.
- rekisteri...
"Useimmiten ennakkorekisterimerkinnän puuttuminen on este yritysten välisessä kaupankäynnissä. Harva viitsii tehdä töitä firman kanssa, jolta noita veroja joutuu valtiolle tilittämään."
ALV rekisteri merkinnän puuttuminen on ihan yhtä iso este yritysten välisessä kaupassa. Kuluttajille suunnatussa se taas ei ole niin välttämätön, kuin ennakkoperintärekisterissä oleminen. - termit oikein
Ennakkoperintärekisterillä ja ennakkoveroilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, paitsi samantyyppinen (harhaanjohtava) nimi.
Jos yritys arvioi tekevänsä voittoa, on sen maksettava ennakkoverot oli se ennakkoperintärekisterissä tai ei. Vaihtoehtoisesti verot voi maksaa tilikauden jälkeen.
"Yksikertaistettuna se oikeastaan tarkoittaa sitä, että verottaja lätkäisee sinulle ennakkoverot" - bullshittiä
termit oikein kirjoitti:
Ennakkoperintärekisterillä ja ennakkoveroilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, paitsi samantyyppinen (harhaanjohtava) nimi.
Jos yritys arvioi tekevänsä voittoa, on sen maksettava ennakkoverot oli se ennakkoperintärekisterissä tai ei. Vaihtoehtoisesti verot voi maksaa tilikauden jälkeen.
"Yksikertaistettuna se oikeastaan tarkoittaa sitä, että verottaja lätkäisee sinulle ennakkoverot"Ennakkoperintärekisterillä ja ennakkoveroilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, paitsi samantyyppinen (harhaanjohtava) nimi.
Jos yritys arvioi tekevänsä voittoa, on sen maksettava ennakkoverot oli se ennakkoperintärekisterissä tai ei. Vaihtoehtoisesti verot voi maksaa tilikauden jälkeen. - Tjtjv
Itdse taas ihmettelen miksi en päässyt ennakkoperintärekisteriin enkä alv velvolliseksi? Tuli juuri hyväksyntä, vaikka ne merkkasin, että liityn.
- kö
Lyhykäisyydessään sun yritysasiakkaat jotka on ostanut palveluita keväästä syksyyn on velvollisia maksamaan sun laskusta osa verottajalle ja loppuosa sulle. Toki voi yrittää mennä verotoimistoon ja neuvotella, että sä maksat ne yhteisöjen ennakonpidätykset 13% itse verottajalle. Itse onnistuin tässä ja asiakkaiden ei tarvinnut vaivata päätään mun omalla unohduksella.
- hmmmm.....
... kirjoitti:
Ja tosiaan niitä ennakoita ei ole pakko heti ruveta maksamaan, vasta sittenkun tuloja niin paljon on. Mulla pyörii firma kolmatta vuotta ja vielä yhtään ennakoita en ole joutunut maksamaan. Pienet mätkyt kyllä mutta niin pienet että ei vieläkään ole ennakot maksussa. Hyvä kirjanpitäjä auttaa näissäkin ja laskee mitä kannattaa tehdä.
Ennakoita joutuu maksamaan jokatapauksessa parin vuoden sisällä. Verottaja tulee arvioimaan lähes poikkeuksetta edellisten vuosien tulojen mukaan ennakkoverot ja lähettää maksulomakkeet, jos verotettavaa on aiemmin syntynyt. Näissä kannattaa muuten olla tarkkana aina alkuvuodesta, muuten voi joutua pulittamaan viivästyskorkoja ja kaikkein ikävintä olisi se, että ne menisivät automaattisesti perintään, jos jostain syystä ne jäävät maksamatta tai huomiotta.
Itselläni oli myös pari ensimmäistä vuotta ilman ennakonmaksua, kun maksoin pienet verotettavat jälkiverona, mutta tämän jälkeen tänä vuonna olin saanut maksulomakkeet ennakkoverosta. Verovirkailija sanoi, että ennakonperinnässä ollessa pyritään jokaiselle hakemaan se taso jolla verotetaan tasaisesti, ettei tule paljon jälkiveronmaksua.
Mitä täällä jotkut puhuivat arvonlisäverorajoista, niin se on kaikille sama, mutta tietysti kaikki saavat arvonlisäveron alarajahuojennosta tiettyihin rajoihin saakka.
- Pari faktaa
Tavarakaupassa, mikäli myynti ylittää 8500e, pitää olla ALV-rekisterissä.
Ennakonperintärekisterissä on oltava, jos aiot laskuttaa palveluista. Puhtaassa tavarakaupassa ennakonperintärekisteri ei tarpeellinen.
Ennakkoverot tosiaan täysin eri asia. Ennakkoverot ovat sananmukaisesti ennakkoon maksettuja veroja yritystoiminnan arvioidusta voitosta. Siis henkilöyhtiöissä.- Faktan oikaisu
Sen verran pitää oikaista, että ennakkoperintärekisterissä oleminen ei toki ole pakollista, kuten nimimerkki "Pari faktaa" kirjoittaa. Yritys voi laskuttaa palveluista, vaikka sitä ei olisi merkitty ennakkoperintärekisteriin.
- kotitalous
Faktan oikaisu kirjoitti:
Sen verran pitää oikaista, että ennakkoperintärekisterissä oleminen ei toki ole pakollista, kuten nimimerkki "Pari faktaa" kirjoittaa. Yritys voi laskuttaa palveluista, vaikka sitä ei olisi merkitty ennakkoperintärekisteriin.
"Yritys voi laskuttaa palveluista, vaikka sitä ei olisi merkitty ennakkoperintärekisteriin."
Voi laskuttaa tottakai, mutta yritystilaajan pitää tehdä ennakonpidätys, yksityishenkilön eli kotitalouden ei tiettyyn euromäärään saakka.
-- Ennakkoperintärekisteriin merkitsemisen tarkoitus on osoittaa, ettei suorituksen maksajan tarvitse tehdä maksusta ennakonpidätystä vaan rekisteriin merkitty toimija huolehtii ennakkoverojen maksamisesta itse.
https://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Ennakkoperintarekisteri
- Ensio s
Minulla olisi myynntiisä yhtiö jossa on epr
[email protected] - EnsioSalo
Myyn ennakkoperintärekisterissä ja alv-rekisterissä olevan puhtaan osakeyhtiön. [email protected]
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363472Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162883Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006