Itseäni on alkanut kiinnostamaan tuollainen otsikon mukainen cruiseri. Näyttää saavan ihan kohtuullisiin hintoihin tuollaisia alle 100tkm ajettuja. Varsinkin verrattuna muihin lähellekkään saman tehoisiin värkkeihin.
Onko kokemuksia kyseisestä mallista? Tai cruiserista ylipäänsä, vaikka varmaan tuossa on alustassa jotain erilaisuutta verrattuna perus2.0 cruiseriin?
Mites kulutus, menee yli 10 sekalaisessa ajossa varmaankin, mutta kuinka paljon?
Kestävyys taitaa olla ihan ok. Nyt saa kehua/moittia.
Mitään "älä osta kohta konkkaan menevän firman tuotetta" en nyt kaipaa. Perusteltuja kokemuksia, kiitos jo etukäteen :)
Pt cruiser GT 2.4T
1
2644
Vastaukset
- Walter-Percy
Ajoltaan hyvin pidetty salaisuus: tila-autoksi napakka ja hyvä.
Tuulilasi (2/04):
GT sopii mainiosti arkiliikenteeseen: sillä voi ajella kuin tavallisella kauppakassilla huomaamatta mitään erikoista. Reipas polkaisu palkitaan huimalla kiihtyvyydellä ja moottorin urheilullisella murinalla. Myös paikaltaan 1 600-kiloinen laite poistuu tarvittaessa liukkaasti. Vakiona oleva sutimisenestojärjestelmä on täyttä asiaa. Sen voi halutessaan kytkeä pois nappia painamalla.
Leveät talvirenkaat (205/50 R 17) eivät luonnollisesti ole paras mahdollinen valinta Suomen kaikkea muuta kuin tasaisille teille, mutta lievää uraherkkyyttä lukuun ottamatta ajettavuus ei ole hassumpi. Ahtaita paikkoja ajatellen kääntöympyrä voisi olla pienempi.
Turbo ei vihellä missään vaiheessa. Sen sijaan kolmosvaihteella voimansiirrosta kuuluu ovela ulina. Tasakaasulla melu tulee lähinnä renkaista.
Auto jätti itsestään hyvän jälkimaun. En kuitenkaan malta olla mainitsematta muutamaa ärsyttävää yksityiskohtaa. Ajovaloautomatiikan puuttumiseen tottuu jossain vaiheessa, mutta peruutusvaihteen kytkemisen jälkeen hetken pimputtava summeri jaksaa raivostuttaa joka kerta. Kyseessä on tietysti amerikkalaisen tuotevastuulain ilmentymä: nyt kukaan asiakas ei voi syyttää tehdasta siitä, jos auto karkaa väärään suuntaan tuhoisin seurauksin.
tai
Timo Nyholm/Iltasanomat:
Mikä se on? Chryslerin uusvanhan PT Cruiserin tehokas ja hieman madallettu versio.
Kenelle se on? Hänelle, joka pitää "vanhoista" tilavista muodoista ja arvostaa tehokasta moottoria.
Millainen moottori siinä on? 2,4 litran turbo, jonka teho on 223 hevosvoimaa ja vääntö 333 newtonmetriä. Yhdistetty kulutus 10,0 l/100 km.
Miten se suoriutuu? Huippunopeus on 200 km/t ja kiihtyvyys 0-100 km/t 7,5 sekuntia.
Paljonko se maksaa? 36.950 euroa.
KIITÄMME:
Tehokasta moottoria
Jämäkkää alustaa
Muotoilua
MOITIMME:
- Ajovaloautomatiikan puuttumista
- Ajonhallintajärjestelmän puuttumista
- Käynnistymistä vain kytkin pohjassa
(Löydät netistä useita linkkejä koeajoihin)
Ei ylellisen hiljainen, mutta Corolla Verson kanssa samaa luokkaa. Arkikäytössä tavaratila ei ole niin iso, mutta korkeutta löytyy. Ei sovi mielestäni isolle perheelle. Muuneltavat tilat on muuten ok. Kuskin penkki on aika lyhyt istuinosaltaan. Jos et ole kovin iso roikale, niin ei haittaa.
Keskikulutus on mulla ollut kutakuinkin karvan alle kympin. Taajamassa menee enemmän...
Perusasiat on kunnossa ja tekniikka toimii. Perusluettelona:
Sumuvalokatkaisin on kuluvaa kamaa ja ne alatukivarsien taaemmat puslat. Okei taka-akselin watt-linkki kestää myös n. 100 tkm. Moneen autoon verrattuna bensakulut on suuremmat, mutta muu ylläpito vastaavasti edullisempaa. Ruostesuojasin myös auton aikoinaan.
Itse pidän ulkonäöstä ja sillä on aina kiva ajaa ja kulkua piisaa. En osaa erityisesti suositella tai varoitella, kukin taaplaa tyylillään, mutta - osta sellainen auto, johon rahasi riittävät. Perstuntuma on sitten ihan hyvä kriteeri loppupeleissä, sullehan se auto tulee.
Kerran täällä vaan eletään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3996767Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754315Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1034097Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443674Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373658Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1553631Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483559Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413123Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143084Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1082832