Prisman posti muuttaa

Postimiespate ei tiedä

Mikähän järki tässäkin nyt piilee, kun Prisman posti on muuttamassa keskustaan?! Onko säästöt niin tiukalla että pitää näin elintärkeä palvelu siirtää pois Tuppuralasta ydinkeskustaan? Olisivat muuttaneet viinakaupan sinne. Keskustasta on helppo kuljettaa pullo kassissa, mutta kannapas vaikka postin kautta tilaamasi matto sieltä!

7

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Postihan itse ei palvelua lopeta, vaan cittari ja prisma. Syynä tila ongelma, mielenkiintoista.... sitähän laajennetaan paraikaa...
      Luulisi nyt tuppuralan/graani/launialan/saksala- alueiden asukkaiden äänen/jalkojen kantavan tässä asiassa...kerätkää adressi tai jotain...

      http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/8814498.html

      • olis edes

        parkkipaikkoja keskustan postilla. Nyt tilanne on aivan onneton.
        Taitaa postipalvelut tällä menolla olla mennyttä aikaa.


      • kyllä sen

        palvelun lopettaa, kun ei suostu maksamaan asiallista korvausta City-marketille.

        Posti on tässä suurin syyllinen! Postin nuuka, ala-arvoiseen palkkaukseen pyrkivä linja on jo hävittänyt monta muutakin asiamiespostia.

        Nähtävästi pitäisi tarkentaa postia koskevia lakeja palveluvelvollisuuden oslta! Mikkeliläiset kansanedustajat, herätkää!


    • ja toriparkkiin

      kaikki toiminnot on keskitettävä kaupungin keskustaan koska sinne tulee liiketalo torin varteen Kiinteistösijoittaja saa enemmän asiakkaita vuokraamiinsa liiketiloihin Tuskustakin kun joutuvat postin takia tulemaan toriparkkiin.

      • Entisenä rantakyläläisenä täytyy sanoa että tuo keskustan postin sijainti ja ruuhkaisuus ärsyttää. St1:llä oleva postin toimipiste ei ollut kovinkaan usein ruuhkainen ja oli muutenkin hyvin pyörivä. Keskustaan kun nyt menee niin ensin on ongelmana parkkipaikan löytäminen ja senjälkeen jonottaminen koska on ruuhkaa. Parhaillaan olen nähnyt neljä jonoa vierekkäin missä oli 6-8 ihmistä jokaisessa. Ei kiireisen touhua.. Olen alkanut käymään polkupyörällä postilla jos on pakko "virka-aikana" pyöriä siellä. Iltaisin on toki hiljaisempaa joten sillon käyn jos mahdollista.
        Voin vaan kuvitella mitenpäin tämä toiminta huonontuu entisestään kun Graanin laajalammen asiakkaat siirtyvät keskustan postiin asiakkaiksi.

        Itse tilaan ulkomailta viikoittain tavaraa, onneksi ne saa suoraan kotiin toimitettuna ja ei tarvitse koko Itellaa tukea. Hinnoittelukin on hauskaa, samalla rahalla millä tulee juvalta kahvinkeitin niin saa Saksasta kotiteatterivahvistimen. Tai toisena esimerkkinä Royal mail tuo pikkupaketit postilaatikkoon parilla punnalla!


      • posti on
        Mosse kirjoitti:

        Entisenä rantakyläläisenä täytyy sanoa että tuo keskustan postin sijainti ja ruuhkaisuus ärsyttää. St1:llä oleva postin toimipiste ei ollut kovinkaan usein ruuhkainen ja oli muutenkin hyvin pyörivä. Keskustaan kun nyt menee niin ensin on ongelmana parkkipaikan löytäminen ja senjälkeen jonottaminen koska on ruuhkaa. Parhaillaan olen nähnyt neljä jonoa vierekkäin missä oli 6-8 ihmistä jokaisessa. Ei kiireisen touhua.. Olen alkanut käymään polkupyörällä postilla jos on pakko "virka-aikana" pyöriä siellä. Iltaisin on toki hiljaisempaa joten sillon käyn jos mahdollista.
        Voin vaan kuvitella mitenpäin tämä toiminta huonontuu entisestään kun Graanin laajalammen asiakkaat siirtyvät keskustan postiin asiakkaiksi.

        Itse tilaan ulkomailta viikoittain tavaraa, onneksi ne saa suoraan kotiin toimitettuna ja ei tarvitse koko Itellaa tukea. Hinnoittelukin on hauskaa, samalla rahalla millä tulee juvalta kahvinkeitin niin saa Saksasta kotiteatterivahvistimen. Tai toisena esimerkkinä Royal mail tuo pikkupaketit postilaatikkoon parilla punnalla!

        täysin sopimattomassa paikassa!

        Parkkipaikkoja on aivan liian vähän ja nekin on vaarallisella tavalla järjestetty.

        Kaiken aikaa joku parkkeeraa parkkipaikkojen puutteessa jalkakäytävälle, mikä estää ja jopa vaarantaa jalankulkijoiden liikkumisen.


    • se semmoinen

      Prisman posti on?

      Paikassa nimeltä Graani on kyllä posti ja sitä on asiamiespostina hoitanut City-market - ei Prisma!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe