Joko on saatu uusi Jazz alle?

Eli millaisia kokemuksia uudesta Jatsista?
151809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

ja jazz on yksi vaihtoehto,joten haluaisin kaikenlaista tietoa ja kokemusta kerätä autosta ja sen ajettavuudesta,toiminnasta ja käytettävydestä.Kinnosta se robotti vaihteisto olikos se i shift ?

Äänestä
  • Käy myös koeajamassa uusi Colt. Se on varteenotettava vaihtoehto jatsille. Hieman paremmat tilat ainakin takapenkillä tosin molemmat ovat loistavan tilavia kokoonsa nähden ja muutenkin.

    Äänestä

  • jarsk kirjoitti:

    Käy myös koeajamassa uusi Colt. Se on varteenotettava vaihtoehto jatsille. Hieman paremmat tilat ainakin takapenkillä tosin molemmat ovat loistavan tilavia kokoonsa nähden ja muutenkin.

    Colt on huomattavasti pienempi laite eikä takapaksissa ole läheskään niin paljon tilaa kuin Jazzissa, eikä Coltia saa automaattilootalla.

    Toisaalta halvempi ja pidempi takuu. Ajettavuudesta en tiedä kun en ole Coltia koeajanut. Ei varmastikaan hullumpi vaihtoehto?

    Äänestä

  • zztap kirjoitti:

    Colt on huomattavasti pienempi laite eikä takapaksissa ole läheskään niin paljon tilaa kuin Jazzissa, eikä Coltia saa automaattilootalla.

    Toisaalta halvempi ja pidempi takuu. Ajettavuudesta en tiedä kun en ole Coltia koeajanut. Ei varmastikaan hullumpi vaihtoehto?

    Sen verran korjaisin, että sekä uus colt että uus jazz ovat aika lailla saman kokoisia sisätiloiltaan, eli todella tilavia luokassaan. Coltissa on toki pienempi tavaratila eikä automaattia saa, mutta toisaalta siinä pidempi takuu ja parempi varustelutaso suhteutettuna edullisempaan hintaan. Lisäksi Coltiin on tulossa maaliskuun tienoilla todella ekologiset bensamoottorit. Ajettavuus (kummassakaan ei paras mahdollinen) ja melu (hiljaisempia kuin edeltäjänsä) on autoissa samalla tasolla. Molemmat autot ovat kuitenkin erinomaisia valintoja (näin uskoisin).

    Äänestä

kun Honda on luopunut CVT:stä. Koeajoin viime viikolla i-shift version. CVT:n jälkeen se saattaa olla meikäläiselle liian iso takapakki kun on CVT:hen tottunut. Vaihtotapahtumassa tunne on sama kun jarrut menisi yllättäen päälle. Toisaalta käsin vaihtaminen joko vaihdetangon tai ratissa olevien läpysköiden kanssa kävi tosi näppärästi.
Muuten on kyllä ihan ok. Jämäkämmän tuntuinen ja meluisuus on oleellisesti vähentynyt aiemmasta.

Äänestä
  • varmaan euroopan päämajan eurooppalaisinssit ollu asialla kun entisen euromallin cvt:stä i-shift-robottiin vaihtoa on päätetty, niin kävi eräällä toisellakin japanilaismerkillä

    Äänestä

  • tomaattiaski kirjoitti:

    varmaan euroopan päämajan eurooppalaisinssit ollu asialla kun entisen euromallin cvt:stä i-shift-robottiin vaihtoa on päätetty, niin kävi eräällä toisellakin japanilaismerkillä

    ole juurikaan vikaa, kun siihen tottuu. Civicissä toimii kuin unelma-Totoautossa ei mmode toimi.

    Äänestä

  • kun tuli neljä vuotta sitten hankittua Honda Jazz. Auton vaihto on nyt ajankohtainen, mutta lukuisista koeajoista huolimatta sellaista niin hyvää moottori/vaihteisto yhdistelmää en ole löytänyt kuin Jazzin DSI ja CVT on. Lähimmäksi pääsi TSI ja DSG. Joten sellainen on nyt tilattu.
    By by Jazz! Toivottavasti vielä tapaamme.

    Äänestä

Juuri sain alle uuden Jatzin.Ensikokemukset hyvät, ajettu vasta 80 km. Hyvinhän tuo manuaalilootakin pelittää. Moottoritielläkin pysyy hyvin muitten mukana.Meluisuus nastarenkailla ei paha. Ajonvakautus hoitelee luistot ja sutimiset pois, eipä muuta kuin menoksi vaan, kunhan oppii kaasunkäytön, ompi aika herkkää mallia.

Äänestä
  • Itse ajanut 100 km. Samat ensikokemukset munullakin. Ainut hakusessa oleva asia on lämppärin puhalluksen säädöt, kun vanhassa riitti, että sääti vain automaatilla 19 astetta, niin silloin tarkeni hyvin. Uudessa noilla säädöillä tuntuu kylmältä, mutta kun laittaa puhalluksen jalkoihin ja tuulilasille, ja asteet 21. Niin silloin tarkenee.

    Äänestä

  • Eli milloinkas te olette tilanneet kun itse tilasin joulukuun viimosina päivinä ja ei vielä ole mitään tietoa milloin auto olisi tulossa maahan. Siis EHKÄ ensi kuussa... Mutta ei mitään tarkempaa.

    Ärsyttää eniten tietämättömyys tilanteesta kuin se, että tässä kestää :)

    Äänestä

  • Paljonkin hiljaisempi? Eli onko ero kuinka suuri vanhaan Jazziin verrattuna? Erityisesti äänimaailma moottoritienopeuksissa kiinnostaa.

    Äänestä

  • zztap kirjoitti:

    Eli milloinkas te olette tilanneet kun itse tilasin joulukuun viimosina päivinä ja ei vielä ole mitään tietoa milloin auto olisi tulossa maahan. Siis EHKÄ ensi kuussa... Mutta ei mitään tarkempaa.

    Ärsyttää eniten tietämättömyys tilanteesta kuin se, että tässä kestää :)

    Viimeviikolla tilaus vetämään ja eilen oli auto alla. Sattu somasti, tostaina 29.1, oli laiva Hangossa, löytyi vielä kaksi mustaa Jatsia, toinen tuli sitten minulle.

    Äänestä

  • kokemuksia kun kilsoja on jo kertynyt vähän enemmän. Vähän aikaa kun ajaa, niin löytyy miinuksia tai ainakin pientä huomauttamista. Onko löytynyt?

    Kävin liikkeessä pikaisesti potkimassa Jazzin renkaita ja hetken istahdin ratinkin takana. Hyvältä näytti ja lämpöä pukkaa. Penkit tuntui pikaistumisella paremmalta kuin vanhassa, mutta olisko istuinosa lyhyempi kuin vanhassa? Miten on, onko penkeissä valittamista pidemmän istumisen jälkeen?

    Onko nastat alla ja jos on, niin millainen on rengasmelu? Kitkoilla ajavan kommenttia arvostan tietysti myöskin.

    Äänestä

  • Jazzilla ajavat kirjoitti:

    kokemuksia kun kilsoja on jo kertynyt vähän enemmän. Vähän aikaa kun ajaa, niin löytyy miinuksia tai ainakin pientä huomauttamista. Onko löytynyt?

    Kävin liikkeessä pikaisesti potkimassa Jazzin renkaita ja hetken istahdin ratinkin takana. Hyvältä näytti ja lämpöä pukkaa. Penkit tuntui pikaistumisella paremmalta kuin vanhassa, mutta olisko istuinosa lyhyempi kuin vanhassa? Miten on, onko penkeissä valittamista pidemmän istumisen jälkeen?

    Onko nastat alla ja jos on, niin millainen on rengasmelu? Kitkoilla ajavan kommenttia arvostan tietysti myöskin.

    Nyt alla Uusi jatsi. Edellinen oli cvt-vaihteinen. Ja tähän asiaan liittyen kysymys Jatsin vaihteista, eli itsellä toimii uusi manuaali vaihteisto muuten hyvin, mutta kun vitos vaihteen laittaa sisään, niin aina tuntuu "pieni2 pykälä, kun vaihde menee sisään. Onko muilla kokemusta asiasta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jatsia odottava kirjoitti:

Eli millaisia kokemuksia uudesta Jatsista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu