lähitaksi rules

Kaikkein eniten olen ihmetellyt tällä palstalla kun lähitaksin tj kehuu täällä kuinka hienoja paskapäätteitä se on pistänyt autoilijat ostamaan ja kuinka perseestä koko lähitaksin välitysjärjestelmä on. Ei mikään ihme ku jätkät valkkaa kyytiä kun noin urpo kontrollifriikki johtaa koko pks-seudun taksijärjestelmää. Kaiken lisäksi koko systeemi sekaisin kaiken aikaa. Keikat ilmassa, mut kukaan ei saa,keikat annetaan kahdelle autolle, kone peruu keikat itsestään, hakuketjut vaihtuu lähes viikottain niin ettei niiden perässä pysy ketään, dataliikenne jumissa lähes joka yö,korttimaksut häviää kunnes joku huomaa niiden puuttuvan, kk-kortit ei toimi, masterit ei toimi sagemilla, amexit ei toimi sagemilla, mittaristot ohjelmoidaan radioteitse niin että autoilijat kärsii tuhansien vahingot,korttimaksut täysin sekaisin ja luottoyhtiöt lähettelee tiedotteita kun semelin tai lähitaksin tietokoneissa jälleen virhe. olisiko lähitaksin/semelin parempi jättää se pankkina leikkiminen alan todellisille osaajille ja sama ne tietsikka ohjelmat vois antaa alan ammattilaisille tehtäväksi?
131527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Et muuten poika tiedä hauskuutuksista mitään;
Kovimmat kontrollifriikit löytyy Vantaan taksi oy;n johdosta. Hemmo kirjoittaa vuorolistan pääkirjoituksessa vantaantaksiautoilijat ry suulla kuinka on alettu tutkia miten saisi lähitaksin sulkemaan ajovälityksen ns. vuorottomilta autoilta. Eikös ko. asia kuuluisi Yhdistyksen puheenjohtajalle Olssonille tai varapuheenjohtajalle Hirvikalliolle ilmoitettavaksi? Toisaalta he ovat vielä enemmän pihalla kuin EN. Kuvastaa hyvin menoa VANTAALLA. Ja samassa lehdessä LT tj itkee että hakekaa pojat saageminne. Ei ole ilmeisesti alkanut kelpaamaan autoilijoille ja nyt ne pyörii keskuksen nurkissa jaloissa...
On hauska seurata kun munapäät koittaa ohjailla olemattomilla rahkeilla takseja minne haluavat, ja kaikesta paistaa läpi tyhmyys, munattomuus, olematon valta.
Kakkaa on tulossa taksipäättäjien niskaan kohta lisää, ihmettelen vaan kuinka kauan ajattelivat pitää olemattomia kulisseja pystyssä. Taitaa käydä niin ettei siellä kulissien takana ole mitään...

Äänestä
  • Lueppas Helsingin vastaavasta listasta puheenjohtajan palsta, jossa kyseinen hemmo osoittaa todellisen tietomääränsä asioista. Hemmo uhkailee, että olis mietittävä HTD:n automäärän rajoittamista eli käytännössä sinne ei otettais mukaan kaikkia halukkaita!

    Kaunis ajautus mutta taksilaissa nimenomaan mainitaan, että taksikeskusten on otettava mukaan kaikki halukkaat autoilijat! Kaveri ei tunne edes taksilakia. Samoin hän puhuu HTA:n puheenjohtajan suulla HTD:n asioista!

    Äänestä

  • Helsingissä... kirjoitti:

    Lueppas Helsingin vastaavasta listasta puheenjohtajan palsta, jossa kyseinen hemmo osoittaa todellisen tietomääränsä asioista. Hemmo uhkailee, että olis mietittävä HTD:n automäärän rajoittamista eli käytännössä sinne ei otettais mukaan kaikkia halukkaita!

    Kaunis ajautus mutta taksilaissa nimenomaan mainitaan, että taksikeskusten on otettava mukaan kaikki halukkaat autoilijat! Kaveri ei tunne edes taksilakia. Samoin hän puhuu HTA:n puheenjohtajan suulla HTD:n asioista!

    "Kaunis ajautus mutta taksilaissa nimenomaan mainitaan, että taksikeskusten on otettava mukaan kaikki halukkaat autoilijat!"

    Ettäkö taksilaki pakottaa ottamaan yksityiseen yhtiöön jäseneksi kaikki halukkaat?? Tutustu yhtiölakiin, hyvä kirjoittaja!!!!! Ettet kirjoittaisi läpiä päähäsi.....

    Tässä ote taksilaista:

    "15 §
    Tilausvälityskeskus
    Tilausvälityskeskuksen on ennen toimintansa aloittamista tehtävä ilmoitus toimintapaikkansa lääninhallitukselle.

    Ilmoitukseen tulee sisällyttää selvitys:

    1) tilausvälitystoiminnan ympärivuorokautisuudesta;

    2) ennakkotilausten vastaanoton järjestämisestä;

    3) henkilöistä, jotka vastaavat tilausvälitystoiminnasta.

    Lääninhallitus voi kieltää tilausvälityskeskuksen toiminnan aloittamisen tai toiminnan, jos tilausvälitystoimintaa ei ole järjestetty ympärivuorokautiseksi tai ennakkotilausten vastaanottoa ei ole järjestetty, jos tilausvälitystoimintaa harjoitettaessa on ilmennyt vakavia ja olennaisia rikkomuksia tai laiminlyöntejä taikka jos tilausvälityskeskus kieltäytyy välittämästä tilauksia ajovuoron ulkopuolella liikennettä harjoittaville taksiluvan haltijoille silloin, kun se on teknisesti mahdollista. Kielto on voimassa, kunnes puutteet on korjattu. Lääninhallitus voi asettaa kieltonsa tehosteeksi uhkasakon siten kuin uhkasakkolaissa (1113/1990) säädetään."

    Tässä koko taksilaki, että lukisitkos ja vasta sitten kommentoit:

    http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2007/20070217

    Äänestä

  • Helsingissä... kirjoitti:

    Lueppas Helsingin vastaavasta listasta puheenjohtajan palsta, jossa kyseinen hemmo osoittaa todellisen tietomääränsä asioista. Hemmo uhkailee, että olis mietittävä HTD:n automäärän rajoittamista eli käytännössä sinne ei otettais mukaan kaikkia halukkaita!

    Kaunis ajautus mutta taksilaissa nimenomaan mainitaan, että taksikeskusten on otettava mukaan kaikki halukkaat autoilijat! Kaveri ei tunne edes taksilakia. Samoin hän puhuu HTA:n puheenjohtajan suulla HTD:n asioista!

    "Samoin hän puhuu HTA:n puheenjohtajan suulla HTD:n asioista!"

    HÄN kuuluu HTD:n hallitukseen. Eikä hän esitä mitään määräystä, vaan pelkkää pohdintaa...

    Aivan kuten minäkin saan ihan vapaasti pohtia ja kirjoittaa niistä, olenhan HTD:n osakas...

    Miten on, oletko itse osakas vai vuokraliittymällä?

    Äänestä

  • vai niin.... kirjoitti:

    "Samoin hän puhuu HTA:n puheenjohtajan suulla HTD:n asioista!"

    HÄN kuuluu HTD:n hallitukseen. Eikä hän esitä mitään määräystä, vaan pelkkää pohdintaa...

    Aivan kuten minäkin saan ihan vapaasti pohtia ja kirjoittaa niistä, olenhan HTD:n osakas...

    Miten on, oletko itse osakas vai vuokraliittymällä?

    "HÄN kuuluu HTD:n hallitukseen. Eikä hän esitä mitään määräystä, vaan pelkkää pohdintaa... "

    No miksi EN ei saisi pohtia ajovurojen priorisoitia vantaan listassa? Hän on sentään Lähitaksin hallituksen puheenjohtaja!

    Äänestä

  • no sitten... kirjoitti:

    "HÄN kuuluu HTD:n hallitukseen. Eikä hän esitä mitään määräystä, vaan pelkkää pohdintaa... "

    No miksi EN ei saisi pohtia ajovurojen priorisoitia vantaan listassa? Hän on sentään Lähitaksin hallituksen puheenjohtaja!

    Mullehan ei lähitaksin asiat kuulu palaakaan, murheet on ihan omianne.

    Vastasin vain ja ainoastaan tuolle, joka antoi väärää tietoa taksilaista ja HTD:n asioista. Oikaisin väärän infon...

    Äänestä

Kyllä usko mennyt asiakkailta kaikkiin keskuksiin, vantaan, lähitaksiin, ja helsingin. Miten nämä keskuksien nokkamiehet uskoo että palvelutaso säilytetään jos aletaan rankaisemaan omia sopimusautoilijoita lopettamalla heiltä keikan välitys? Ei mene maallikkojärkeen miksi sopimusyrittäjiä sorsitaan? En tosiaankaan yhtään ihmettele jos moisten välittäjien keikkoja ei enään oteta tosissaan jos sieltä tulee sellaista sontaan niskaan mitä edellä mainittu ja mitä autoilijat kertoneet asiakkaana istuessani.
On sanoisinko hieman luottopulaa näin asiakkaan näkökulmasta keskuksien perus tehtävään eli taksien välitykseen. Aika usein ododteltu sitä luvattua kyytiä joka ei koskaan saavu. Ja keskushan ei tunnetusti ota mitään vastuuta.
Sama luottamuspula tuntuu olevan myös takseilla.
Eikä yhtään ihme jos kaikki pyöriin taksikeskuksien itse keksimillä säännöillä. Luultavasti tulee päivä kun välityksessä ei ole enään kuin muutama auto. Silloin tarvitaa paljon lisää taksilupia..

Äänestä
  • Kumpikaan keskus ei itse ole ollut kyseisten priorisoiti ajatusten alkuunpanija, vaan näiden keskusten alla ajavat kyljettajat ja autoilijat itse. Autoilijat ovat ottaneet yhetyttä näihin mainitsemiisi "nokkamiehiin" ja heidän työhönsä kuuluu viedä autoilijoiden asiaa eteen päin.

    Kuljettajat ovat sitä mieltä, että kyydit pitää jakaa ensin vuorollisille ja vasta sitten vuorottomille autoille. Syy moiseen on se, että hiljaisen kysynnän aikaan seassa pyörivät vuorottomat autot laskevat vuorollisten tuntipalkkaa ja kyytien määrää.

    Lain mukaan keskusten on välitettävä kyytejä myös vuorottomille mutta missä järjestyksessä se niitä jakaa on toinen asia. Lääninhallituksen tulkinta on se, että lakia ei rikota, vaikka kyytiä tarjotaan ensin vuorolliselle, kunhan sitä jossain vaiheessa tarjotaan myös vuorottomalle autolle.

    Eli tuo kertomasi tarina on on todellakin pelkkää tarinaa.

    Äänestä

  • Suomessa pääkaupunki seudulla jos tilaa taksin ei teidä tuleeko se minuutissa, tunnissa tai ollenkaan. Keskus ei anna mitään takuita mistään saako taksin tai ei. Jos taksi jättää tulematta kukaan ei ota vastuuta siitä. Jos kukaan taksi ei ole ottanut tilausta vastaan, ei myöskään taksikeskus ota mitään vastuuta itselleen vaikka olisikin kirjannut tilauksen ylös.Silti rokotetaan puheluista rasvainen hinta. Törkeää. Aivan sama jos varaat ajan kampaaajalle ja kun menet ilmoitetaan ettei sinulla ole aikaa varattuna tänään.
    Samoin on korttimaksut, ei minulla ole aikaa katsella kun kuskit sählää sen uuden koneensa kanssa. Siinäkin asiassa on menty taaksepäin palvelutasossa.Kuten myös suihkussa käymistä voisi suositella useille kuskeille.
    Mistä muuten johtuu että vapaita autoja seilaa ohi koko ajan kun odotan sitä minulle tilattua tien varressa? Taitaa olla nyttenkin jo niin ettei osa autoista kuulu välityksen piiriin enään ollenkaan. Useimmiten saan taksin nopeimmin kun nostan käden pystyyn tai kävelen tolpalle. Taksikeskuksista sitä ei vaan yksinkertaisesti saa oli vuorokauden aika mitä tahansa.

    Äänestä

  • usko mennyt Keskuksiin kirjoitti:

    Suomessa pääkaupunki seudulla jos tilaa taksin ei teidä tuleeko se minuutissa, tunnissa tai ollenkaan. Keskus ei anna mitään takuita mistään saako taksin tai ei. Jos taksi jättää tulematta kukaan ei ota vastuuta siitä. Jos kukaan taksi ei ole ottanut tilausta vastaan, ei myöskään taksikeskus ota mitään vastuuta itselleen vaikka olisikin kirjannut tilauksen ylös.Silti rokotetaan puheluista rasvainen hinta. Törkeää. Aivan sama jos varaat ajan kampaaajalle ja kun menet ilmoitetaan ettei sinulla ole aikaa varattuna tänään.
    Samoin on korttimaksut, ei minulla ole aikaa katsella kun kuskit sählää sen uuden koneensa kanssa. Siinäkin asiassa on menty taaksepäin palvelutasossa.Kuten myös suihkussa käymistä voisi suositella useille kuskeille.
    Mistä muuten johtuu että vapaita autoja seilaa ohi koko ajan kun odotan sitä minulle tilattua tien varressa? Taitaa olla nyttenkin jo niin ettei osa autoista kuulu välityksen piiriin enään ollenkaan. Useimmiten saan taksin nopeimmin kun nostan käden pystyyn tai kävelen tolpalle. Taksikeskuksista sitä ei vaan yksinkertaisesti saa oli vuorokauden aika mitä tahansa.

    Kävelet ovesta ulos, nostat käden pystyyn ja hyppäät vapaaseen taksiin? Miksi edes vaivaudut minnekkään soittelemaan, kun kerran vapaita autoja on pilvin pimein?? :D

    Äänestä

  • nyt niin, että kirjoitti:

    Kävelet ovesta ulos, nostat käden pystyyn ja hyppäät vapaaseen taksiin? Miksi edes vaivaudut minnekkään soittelemaan, kun kerran vapaita autoja on pilvin pimein?? :D

    Avattuasi ensimmäisen auton oven, nuuhkaise. Jos kuski ei ole käynyt suihkussa, ota seuraava auto, niitähän menee koko ajan vapaana ohi. Ei tarvitse maksaa "törkeää" tilaushintaa soitosta mihinkään.

    Äänestä

Vantaan taksi tutkii voitaisiiinko ottaa käyttöön järjestelmä jossa vuoroviikoin otetaan vastaan tilauksia parillisilta numeroilta ja vuoroin parittomilta. Näin saadaan tasaisemmin kyytejä eikä ns. ruuhkahuippuja enään synny.
Asiaa on ehdotettu lähistön taksikeskuksille. Sieltä ilmoitetaan ettei niin väliä, ei ne keikat kelpaa kuskeille kuitenkaan, koska lähitaksissa on jo ns. erilailla priorisoitu auton haku aiheuttanut eripuraa tolpilla joilla ei määrätyt "omat autot" ehdi käymäänkään kun keikkaa pukkaa ohi muun järjestelmän...
Tosin tässähän toimii "vanhan kunnon ajan" herrasmiessopimus:)

Äänestä
  • Kyseinen uudistus on tulossa jo, näin taksipalvelu nousee uudelle tasolle, ja paranee.
    Tosin tyhmät asiakkaat ei aina ymmärrä näitä alan tärkeitä järjestelyitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


konit kyykkyyn kirjoitti:

Kaikkein eniten olen ihmetellyt tällä palstalla kun lähitaksin tj kehuu täällä kuinka hienoja paskapäätteitä se on pistänyt autoilijat ostamaan ja kuinka perseestä koko lähitaksin välitysjärjestelmä on. Ei mikään ihme ku jätkät valkkaa kyytiä kun noin urpo kontrollifriikki johtaa koko pks-seudun taksijärjestelmää. Kaiken lisäksi koko systeemi sekaisin kaiken aikaa. Keikat ilmassa, mut kukaan ei saa,keikat annetaan kahdelle autolle, kone peruu keikat itsestään, hakuketjut vaihtuu lähes viikottain niin ettei niiden perässä pysy ketään, dataliikenne jumissa lähes joka yö,korttimaksut häviää kunnes joku huomaa niiden puuttuvan, kk-kortit ei toimi, masterit ei toimi sagemilla, amexit ei toimi sagemilla, mittaristot ohjelmoidaan radioteitse niin että autoilijat kärsii tuhansien vahingot,korttimaksut täysin sekaisin ja luottoyhtiöt lähettelee tiedotteita kun semelin tai lähitaksin tietokoneissa jälleen virhe. olisiko lähitaksin/semelin parempi jättää se pankkina leikkiminen alan todellisille osaajille ja sama ne tietsikka ohjelmat vois antaa alan ammattilaisille tehtäväksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu