(ehkäisy ei ole kieletty vaan jokaisen omassa harkinnassa) vaikka 30 vuoden aikan niin monessa perheessä olisi varmasti jäänyt tekemättä se viimeinen lapsi johon äidin elämä päättyi.
Surullista että maailman ihmisten huoli äideistä sai tämän asian esille, asian jota vl.yhteisö ei itse pystynyt esiin nostamaan.
On maailmassa sentään jotain hyvää?.
Surullista että maailman ihmisten huoli äideistä sai tämän asian esille, asian jota vl.yhteisö ei itse pystynyt esiin nostamaan.
On maailmassa sentään jotain hyvää?.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos oman harkintasi mukaan ehkäiset, jäät pois siitä Jumalanvaltakunnasta, joka on tällä hetkellä laskeutuneena rauhanyhdistyksen ylle.
uskoo ken haluaa.
Raamatussa asia on kerrottu toisin päin:
"Lisääntykää ja täyttäkää maa."
Jeesuksen opetuksen mukaan asia, joka sotii lähimmäisen rakkautta vastoin ei voi olla oikein.
Pyrkiminen riskisynnyttämiseen on paholaisen juoni, johon Jeesus itse vastasi: "Ei ole sopiva kiusata Jumalaa."
On suuri rikkaus, että on mahdollisuus saada suuri perhe. Se on Jumalan lahja. Jumala ei kuitenkaa pakota lahjojensa ottoon terveyden kustannuksella.