jos hyvänä vuonna saa korkoa määräaikaistillelle 4% ja inflaatio on 3%:sitten seuraavana vuonna saaki enää 2% korkoa rahalle,mutta inflaatio on nolla niin kumpi vuosi on parempi sijoittajan kannalta?miten se lasketaan?
laskukysymys
3
921
Vastaukset
- oooooooooooooooo
Laskisin kuinka monta prosentti sijoittajan ostovoima nousee kumpanakin vuona, eli...
Jos ei huomioida veroja, niin sijoittajan sijoituksen ostovoiman kasvu % on 100*(((1 korko/100)/(1 inflaatio/100))-1). Eli, ensimmäisenä vuonna se olisi kaavan mukaan 0,97 % ja toisena vuona 2 %.
Koska todellisuudessa tilien koroista on maksettava lähdevero, niin tällöin sijoittajan sijoituksen ostovoiman kasvu % onkin todellisuudessa 100*(((1 0.72*korko/100)/(1 inflaatio/100))-1). Eli tällöin se olisi ensimmäisenä vuona kaavan mukaisesti -0,11 % ja toisena vuonna 1,44 %.
Toinen vuosi on siis huomattavasti parempi sijoittajan kannalta.- oooooooooooooooo
Tullee kuitenkin huomioida, että "yleisessä inflaatiota luvussa", eri komponenteilla (energia, ruoka, alkoholi, elektroniikka, asuminen, jne.) on erilaisia painotukia/vaikutuksia. "Yleinen inflaatio luku" voi nousta tai laskea esim. vain sen takia, että valtio nostaa/laskee tupakki/alkoholi veroa. Toisaalta taas esim. asuntojen arvot saattaa nousta "yleistä inflaatio lukua" nopeammin (kuten tekivät tässä muutamia vuosia sitten), tai sitten vastaavasti taas jopa laskea vaikka inflaatiota on, (kuten varmaan taitavat tehdä nyt).
Sijoittajan kannalta kun verrataan kumpi vuosi on parempi, niin vertailu kohdaksi voisi ottaa myös jonkin yksittäisen realistinen vaihtoehtoisen sijoitus kohteen (esim. asunto, kulta, tms.) inflaation/hintakehityksen, jolloin tulos voisi olla täysin erinlainen. Jos tietää että laittaa rahat tulevaisuudessa asuntoon, niin silloin kannattaisi käyttää asuntojen arvon inflaatitota. - Sijoittaja.
oooooooooooooooo kirjoitti:
Tullee kuitenkin huomioida, että "yleisessä inflaatiota luvussa", eri komponenteilla (energia, ruoka, alkoholi, elektroniikka, asuminen, jne.) on erilaisia painotukia/vaikutuksia. "Yleinen inflaatio luku" voi nousta tai laskea esim. vain sen takia, että valtio nostaa/laskee tupakki/alkoholi veroa. Toisaalta taas esim. asuntojen arvot saattaa nousta "yleistä inflaatio lukua" nopeammin (kuten tekivät tässä muutamia vuosia sitten), tai sitten vastaavasti taas jopa laskea vaikka inflaatiota on, (kuten varmaan taitavat tehdä nyt).
Sijoittajan kannalta kun verrataan kumpi vuosi on parempi, niin vertailu kohdaksi voisi ottaa myös jonkin yksittäisen realistinen vaihtoehtoisen sijoitus kohteen (esim. asunto, kulta, tms.) inflaation/hintakehityksen, jolloin tulos voisi olla täysin erinlainen. Jos tietää että laittaa rahat tulevaisuudessa asuntoon, niin silloin kannattaisi käyttää asuntojen arvon inflaatitota.Sillä Sijoittaja ei sijoita pankkitalletuksiin. Ja juuri tarkennuskommenttisi seurauksena. Ruuan takia hölmöt "sijoittaa" rahansa pankkin, ei muuten.
Pahiten nyt systeemissä kusee vielä se "uutuus", että pankkitalletusten korot pudotettiin käytännössä nollille, ottamalla säästäjän piikkiin velkaa. Absurdi tilanne, mutta näin on, kun porvarit heiluvat hallituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400