aloitin metsäpalstan omistuksen ja tuli metsätalouden veroilmoitus,metsä ei tuota mitään joten ei kai siitä mitään veroa mene,pitääkö kaikkiin kohtiin vaan laittaa viivaa tai 0 euroa ja viedä verottajalle?
metsätalouden veroilmoitus
5
1062
Vastaukset
- putte
Kyllä lomake pitää palauttaa. Kai sinulla menopuolelle on ainakin metsänhoitomaksu ja vakuutusmaksu.
- .....
Kyllä se jättää pitää, vaikka ei tuloja olisikaan. Menoja on, siis ainakin metsähoitomaksu ja jos sinulla velaksi ostettu metsä niin korkoja, jotka ovat vähennyskelposia.Jos sinulla muita pääomatuloja tai yritystoimintaa, niin saataapa olla mahdollisuus vähentää tappio siellä. Muista myös sitten aikanaan tehdä metsävähennys, jos saat tuloja palsatalta, siis metsänhankintakulua voi määrättyllä kaavalla vähennellä.
- ...
Kannattaa palauttaa, että saat tappion kirjattua verotukseen (jos on siis menoja, ainakan mh-maksu). Saat aikaan sitten vähentää sitä tappiota myyntivoitosta, kun myyt puuta.
- putte
Tappion vahvistaminen ei ole ensimmäinen toimi, mikä tappiollisesta vuodesta seuraa. Menot vähennetään ensisijaisesti pääomatulosta, tai vaihtoehtoisesti verottaja tekee alijäämähyvityksen ansiotulon veroista. Tappion vahvistaminen seuraa vasta näiden mahdollisuuksien jälkeen. Melko harvinaista siis.
Puunmyynnistä ei muuten tule myyntivoittoa, vaan tuloverotettavaa pääomatuloa. - ...
putte kirjoitti:
Tappion vahvistaminen ei ole ensimmäinen toimi, mikä tappiollisesta vuodesta seuraa. Menot vähennetään ensisijaisesti pääomatulosta, tai vaihtoehtoisesti verottaja tekee alijäämähyvityksen ansiotulon veroista. Tappion vahvistaminen seuraa vasta näiden mahdollisuuksien jälkeen. Melko harvinaista siis.
Puunmyynnistä ei muuten tule myyntivoittoa, vaan tuloverotettavaa pääomatuloa.Olet oikeassa. Jos ei ole muita pääomatuloja ja on asuntolaina, joka "vie" alijäämähyvityksen yksinään, niin sitten metsätalouden menot taitavat suoraan muodostaa tappion. Tai vaihtoehtoisesti ei ole asuntolainaa, mutta on isot metsänparannus- tms. menot, jotka ylittävät maksimialijäämähyvitykseen tarvittavan määrän, niin sitten myös muodostuu tappiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24315040
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461934- 1861460
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1111350- 281209
- 122958
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81774Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80738- 75668