Työtä luontoa ennallistamalla

1Pasifisti

7

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennallistus

      en ole Akre mutta mielestäni soiden ennallistaminen on rahan haaskausta.
      Luonto kyllä hoitaa ennellistamisen muutaman vuosikymmenen kuluess jos ojia ei pidetä kunnossa.
      Ja Suomesn soista on ilman ennalistamistakin puolet edelleen luonnontilaisia.

    • tuulimyllyssä.

      Perjantai ja Pasilla on vauhti päällä, heittoja ja kommentteja tulee joka suuntaan.
      Soita ennellistetaan, jotta kurjet, joutsenet ja hanhet saisivat lisää pesäpaikkoja.

      Mutta - 0, kun nämä linnut kuolevat muuttomatkoillaan tuulivoimaloiden siipiin.

      • 1Pasifisti

        Linnuthan munii uusia munia. Elämä taas jatkuu.
        Ja onhan noita lintuja.


      • riittää.
        1Pasifisti kirjoitti:

        Linnuthan munii uusia munia. Elämä taas jatkuu.
        Ja onhan noita lintuja.

        Haitanneeko tuo ojittaminenkaan mittään ja kettään !
        Elämä jatkuu soilla. Ja onhan noita soita.

        Pasi alkaa relata, tiukkapipoisuus on tipotiessään, ei haittaa kotkien kuolemat, onko perjantaipullo avattu.


    • Työllistämisen näkökulma on tutkimisen arvoinen, maaseutu kaipaa työtä. On kuitenkin tutkittava tarkaan ne perusteet, joilla Luonnonsuojeluliitto määrittelee ojitukset kannattamattomiksi. Jos alue ei ole turvetuotannolla kannattava, niin on selvitettävä voidaanko alue hyödyntää esim. ruokohelpiviljelyllä. Hyvien kulkuyhteyksien lähellä olevat kannattaisi ensisijaisesti ottaa viljelykäyttöön . Kauempana olevia alueita voisi sitten tarkastella muista näkökohdista, joista tärkein tulisi olla taloudellinen.

      Onhan näihin ojituksiin aikanaan upotettu rahaa , sijoitus on hyödynnettävä tavalla tai toisella.

      SLL: soiden ennallistaminen hyödyttäisi työllisyyttä, suoluonnon suojelua, soiden virkistyskäyttöä ja ilmastonsuojelua. Miten Suomi voi saada hyötyä soiden hiilinielusta ? Jos tämä uusi hiilen sitomiskapasiteetti voidaan hyödyntää päästökaupassa, niin silloin ennallistaminenkin syrjäisillä suoalueilla olisi hyväksyttävissä. Ja nimenomaan sen jälkeen kun kuitupuusto on poistettu.

      Kannatan valtion hiili-investointeja kotimaahan, en Kiinaan.

    • se on kohta Zimbabwe

      Niin se homma etenee.

    • Suomen suot toimivat hiilinieluna lisääntyvän puuston ansiosta. Näin ollen kun ojitukset kuivattavat suota, niin siellä olevan puuston kasvu kiihtyy ja hiilen sidonta kasvaa.

      http://www.skogsbruket.fi/soiden_kasvihuonekaasutase

      Suon ennallistamisessa menee ilmeisesti muutamia vuosia ennenkuin KHK-tase kääntyy positiiviseksi. Onko kyse vuosikymmenistä ?

      Todennäköisesti, kun kaikki arvot eurotetaan , niin päädytään ennallistamisen sijasta muihin ratkaisuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      5016
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2180
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      222
      2153
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1373
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1284
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      953
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe