Työtä luontoa ennallistamalla

1Pasifisti

7

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennallistus

      en ole Akre mutta mielestäni soiden ennallistaminen on rahan haaskausta.
      Luonto kyllä hoitaa ennellistamisen muutaman vuosikymmenen kuluess jos ojia ei pidetä kunnossa.
      Ja Suomesn soista on ilman ennalistamistakin puolet edelleen luonnontilaisia.

    • tuulimyllyssä.

      Perjantai ja Pasilla on vauhti päällä, heittoja ja kommentteja tulee joka suuntaan.
      Soita ennellistetaan, jotta kurjet, joutsenet ja hanhet saisivat lisää pesäpaikkoja.

      Mutta - 0, kun nämä linnut kuolevat muuttomatkoillaan tuulivoimaloiden siipiin.

      • 1Pasifisti

        Linnuthan munii uusia munia. Elämä taas jatkuu.
        Ja onhan noita lintuja.


      • riittää.
        1Pasifisti kirjoitti:

        Linnuthan munii uusia munia. Elämä taas jatkuu.
        Ja onhan noita lintuja.

        Haitanneeko tuo ojittaminenkaan mittään ja kettään !
        Elämä jatkuu soilla. Ja onhan noita soita.

        Pasi alkaa relata, tiukkapipoisuus on tipotiessään, ei haittaa kotkien kuolemat, onko perjantaipullo avattu.


    • Työllistämisen näkökulma on tutkimisen arvoinen, maaseutu kaipaa työtä. On kuitenkin tutkittava tarkaan ne perusteet, joilla Luonnonsuojeluliitto määrittelee ojitukset kannattamattomiksi. Jos alue ei ole turvetuotannolla kannattava, niin on selvitettävä voidaanko alue hyödyntää esim. ruokohelpiviljelyllä. Hyvien kulkuyhteyksien lähellä olevat kannattaisi ensisijaisesti ottaa viljelykäyttöön . Kauempana olevia alueita voisi sitten tarkastella muista näkökohdista, joista tärkein tulisi olla taloudellinen.

      Onhan näihin ojituksiin aikanaan upotettu rahaa , sijoitus on hyödynnettävä tavalla tai toisella.

      SLL: soiden ennallistaminen hyödyttäisi työllisyyttä, suoluonnon suojelua, soiden virkistyskäyttöä ja ilmastonsuojelua. Miten Suomi voi saada hyötyä soiden hiilinielusta ? Jos tämä uusi hiilen sitomiskapasiteetti voidaan hyödyntää päästökaupassa, niin silloin ennallistaminenkin syrjäisillä suoalueilla olisi hyväksyttävissä. Ja nimenomaan sen jälkeen kun kuitupuusto on poistettu.

      Kannatan valtion hiili-investointeja kotimaahan, en Kiinaan.

    • se on kohta Zimbabwe

      Niin se homma etenee.

    • Suomen suot toimivat hiilinieluna lisääntyvän puuston ansiosta. Näin ollen kun ojitukset kuivattavat suota, niin siellä olevan puuston kasvu kiihtyy ja hiilen sidonta kasvaa.

      http://www.skogsbruket.fi/soiden_kasvihuonekaasutase

      Suon ennallistamisessa menee ilmeisesti muutamia vuosia ennenkuin KHK-tase kääntyy positiiviseksi. Onko kyse vuosikymmenistä ?

      Todennäköisesti, kun kaikki arvot eurotetaan , niin päädytään ennallistamisen sijasta muihin ratkaisuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7908
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5425
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      150
      4333
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3509
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      285
      2501
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      582
      2217
    Aihe