Lidl vetäytyy Suomesta 2009-2010. Täytyy sanoa, että lyhyeksi jäi itäsaksalainen visiitti.
http://www.talouselama.fi/uutiset/article159219.ece
http://www.turunsanomat.fi/talous/?ts=1,3:1004:0:0,4:4:0:1:2008-03-19,104:4:527429,1:0:0:0:0:0:
Lidl vetäytyy Suomesta !!!!
11
2278
Vastaukset
- llököö
Mitä noita vuoden vanhoja uutisia pitää linkitellä?
- Fec-
nuohan ovat tosi vanhoja huu haa jutuja jotta lehti myisi.
meilläkin on useita yritystä, ollut jo vuosia ja lisää tulee,
kaksi tekee jatkuvasti tappiota, koska niiden tuotollla lisätään myymäläketjua.
samoin on Lidl kanssa, ei se todellista tappiota ole,
ketju kasvaa, arvo nousee, mutta kun kaikki sijoitetaan uudelleen, ei tule verotettavaa voittoa.- talouden alkeet hukassa
Investoinnin maksetaan verotetulla voitolla.
- varmaan?
Piruuttaan sitten kai rakentelee uusia halleja toisille????
- Edullista on
Kuten jutussakin todetaan, katteet ovat Suomessa kovat, Lidl on saanut edes hiukan kilpailua vanhojen ketjujen kauhuksi.
Satasella saa Lidl:ssä kärryn täyteen, Cittarissa puolilleen. Ulkomailla Lidl on vielä paaaaaaljon edullisempi kuin Suomessa, eli hekin ymmärtää ettei kovia katteita kannata ihan nollille ajaa.- evromarket
Popsin nakit Lidlin "tarjouksessa" 0,99. Euromarketissa 0,50.
Bisse kalliimpaa kuin missään suomalaisessa kaupassa.
Ainakaan noilla tuotteilla ei kannata ostoskärryä Lidlissä täyttää. - Nahkahousu
evromarket kirjoitti:
Popsin nakit Lidlin "tarjouksessa" 0,99. Euromarketissa 0,50.
Bisse kalliimpaa kuin missään suomalaisessa kaupassa.
Ainakaan noilla tuotteilla ei kannata ostoskärryä Lidlissä täyttää.Kuka hemmetti ostaa Popsin jauhonakkeja kun on Bratwurstiakin tarjolla. Sama juttu suomalaisten kurakaljojen kanssa. Et ehkä ymmärrä Lidl:n toimintaa, omat tuotteet ovat erittäin edullisia, ulkopuolisilta hankitut, mm suomalaiset kalliita. Tämä vetää asiakkaat ostamaan heille tuntemattomimpia merkkejä a´la Lidl ostovoima.
Jos vastaavilla tuotteilla on hintaeroa 50 %, moni ostaa saksalaisen version. - vapaasti ostaa
evromarket kirjoitti:
Popsin nakit Lidlin "tarjouksessa" 0,99. Euromarketissa 0,50.
Bisse kalliimpaa kuin missään suomalaisessa kaupassa.
Ainakaan noilla tuotteilla ei kannata ostoskärryä Lidlissä täyttää.Euromarketista tarjouksesta, eihän tuo oikein ole edes ihmisravintoa.
- kuin oikeissa kaupoissa
Nahkahousu kirjoitti:
Kuka hemmetti ostaa Popsin jauhonakkeja kun on Bratwurstiakin tarjolla. Sama juttu suomalaisten kurakaljojen kanssa. Et ehkä ymmärrä Lidl:n toimintaa, omat tuotteet ovat erittäin edullisia, ulkopuolisilta hankitut, mm suomalaiset kalliita. Tämä vetää asiakkaat ostamaan heille tuntemattomimpia merkkejä a´la Lidl ostovoima.
Jos vastaavilla tuotteilla on hintaeroa 50 %, moni ostaa saksalaisen version.Mutta lidissä on kaikki muukin kalliimpaa. Alemman sosiaaliluokan tossunkuluttajia vedetään vaan höplästä "HALVEMPI" argumentein vailla todellisuuspohjaa.
- Karjaan komea
kuin oikeissa kaupoissa kirjoitti:
Mutta lidissä on kaikki muukin kalliimpaa. Alemman sosiaaliluokan tossunkuluttajia vedetään vaan höplästä "HALVEMPI" argumentein vailla todellisuuspohjaa.
Kannattaa myös katsoa mitä sillä rahallaan saa pelkän hinnan vertailun lisäksi. Lidlin edullisuus riippuu omista kulutustottumuksista. Ne jotka ovat tottuneet vaatimaan korkealaatuisempaa ja eurooppalaistyyppistä ruokaa, säästävät paljonkin Lidlissä asioidessa. Jos ostoskärryyn valikoituu usein vaikkapa ilmakuivattua kinkkua, pestoa, vähälisäaineisia hilloja, keski-eurooppalaisia juustoja, chorizoa, paistettuja kanafileitä, maltaista valmistettua olutta, terttutomaatteja, ankan fileitä, marsipaania, kermasta valmistettua jäätelöä ym., on Lidl oikea ostospaikka. Jos mieltymykset taas ovat enemmänkin HK:n sinisen, karjala-kuraveden, valion jäätelönkorvikkeiden, Saarioisten maksalaatikon ja raakoina myytävien kotimaisten tomaattien suuntaan, ei Lidlissä kannata oikeastaan käydä. Sellaisissa tuotteissa kun ei säästöä tai laatuetua ole muista kaupoista ostettuihin verrattuna.
- Fyyreri
kuin oikeissa kaupoissa kirjoitti:
Mutta lidissä on kaikki muukin kalliimpaa. Alemman sosiaaliluokan tossunkuluttajia vedetään vaan höplästä "HALVEMPI" argumentein vailla todellisuuspohjaa.
Köyhät kyykkyyn! Liideli on rikkaiden puolella. Kerrankin kauppa jossa ei tartte katella halpoja nakkipaketteja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708