Onko kenelläkään kokemuksia ulkomaanmatkasta lämpimään maahan, samaan aikaan kun syö Roacuttan- tai Isotretinoin Actavis-kuuria? Palaako iho helposti auringossa? Vaikuttaako ihon kuivuminen kuinka paljon auringonottoon? Entä kuinka kauan suosittelisitte että ottaisin kerralla vain aurinkoa?
Lääkärini sanoi(muistaakseni) että vain yhellä viidestäkymmenestä iho palaa helpommin, kuin normaalisti.Onko kenelläkään itsellä näistä kokemuksia? Olisi kiva kuulla
Kiitos jo etukäteen! :)
Isotr+aurinko??
5
10441
Vastaukset
- Nimetön
Moikka!
Olin elokuussa Barcelonassa isotretinoiinikuurin aikaan (ja muutenkin söin koko kesän sitä) ja minulla on hyvin herkästi palava vaalea iho. Käytin 20 suojakertoimista voidetta koko ajan keholla ja kasvoilla Vichyn rasvaiselle iholle tarkoitettua aurinkovoidetta, eikä mitään tapahtunut! Normaalisti palan hyvin herkästi, mutta nyt en palanut ollenkaan, vaikka joka päivä olin ulkona auringonpaisteessa yli 6 tuntia...
Eli mulla ei ainakaan aiheuttanut tuo roa mitään. Tosin ehkä hieman huolellisemmin suojauduin kuin normaalisti. Auringossa en kauheasti löhönnyt, ehkä jonkun tunnin rannalla, senkin nyöhemmin iltapäivällä. Uskon, että kuurin aikana pärjää ulkomailla hyvin, kunhan vaan käyttää suojavoiteita ja ei kauheasti suoraan auringossa makoile! :) Tietenkin yksilöllistä, mutta mulle ei ihotautilääkäri edes sanonut mitään auringon varomisesta. - ihoon
Mie kävin isotretinoin kuurin aikana etelässä ja jouduin keskeyttää kuurin pari päivää ennen lähtöä ja jatkoin loman jälkeen. Keväällä kun aurinko alkoi paistaa niin lääke aiheutti ihan hirveen kutinan ja pieniä "ihottumanäppyjä" ihan kuin naama ja kädet olisivat osuneet nokkosiin. Eli kutitti ja punotti aika pahasti. Onneks olin keskeyttänyt loman ajaksi tai olisi mennyt matka pieleen luultavasti.
- Lähenmenee
Naama punottaa ja on arka kun olin n. tunnin auringossa. Huulia kirvelee jne. Syön itse isotretinoinia 2-3 tabua päivässä ja vasta viikon syönyt. Ihmettelin, että olo on ku bahamalla ois ollu suoraan talven Suomesta ilman aurinkovoiteita, mutta lääkkeistähän se johtuu.
- Aijaih
Mulla on Isotretinoin Actavis -kuuria takana melkein puoli vuotta, ensi kuussa loppuu. Iho on todella hyvässä kunnossa aknen osalta! :) Viime viikolla parina päivänä arkena kävin lenkillä alkuillasta kun aurinko oli jo laskemassa. Muutamaa päivää myöhemmin mun naama todella näyttää siltä, että oon kärväyttänyt sen pahemman kerran, muissa kuin Suomen sääolosuhteissa. Hetken jo luulin, että johtuu meikistä jota lauantaina laitoin mutta lääkäri oli sitä mieltä, et johtui lenkeistä ilta-auringossa. Lääkkeeksi tähän Bemetson voidetta ja Histeciä. Toivotaan, että auttaa! Olkaahan varovaisia näiden lääkkeiden ja auringon kanssa <3
- Anonyymi
Tää on tosi vanha keskustelu mutta kirjoitan tänne jos joku lueskelee näitä kuten minäkin. Itsellä on reilu 7kk takana ja syön 40mg päivässä. Oon nyt kesän tullen huomannut että jo 10min ulkona riittää siihen että iho alkaa punoittaa. Tämä siis käsivarsissa, meikki ilmeisesti suojaa kasvoja suht hyvin. Aurinkosuoja (spf50) ei oo auttanut punoitukseen huomattavasti. Ihoa on myös kutittanut tavallista enemmän näissä käsivarsissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412064- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637