""Individualismi eli yksilökeskeisyys on yksilölähtöinen ajatussuunta tai näkökulma erilaisiin asioihin.""
http://fi.wikipedia.org/wiki/Individualismi
Ensiksi otsikkoni tuntui varmasti mauttomalta pilalta, mutta asiaa syvällisemmin ajatellen, vl-liikkeessä on nyt jo paljon individualismia. Näiden nettipalstojen ansiosta. Admata arvelikin palstalleen olleen sosiaalisen tilauksen. ja näin onkin.
Hyvin epäuskottavalta tuntuu, kun virallisesti kymmentuhatjäseninen vl-yhteisö sanoo kuin yhdestä suusta : Emme halua, sitä taikka tätä.
Enemmän tulee mieleen natsi-saksa, kuin vapaa länsimainen yhteiskunta.
Onneksi saamme näiltä palstoilta lukea, mitä yksilö sisimmässään tuntee.
Individualismi vl-liikkeessä?
3
218
Vastaukset
- hohhoijakkaa
Individualismista ei voi edes puhua samassa yhteydessä kuin lestadiolaisuudesta. Nimimerkki Nuusku on väläyttänyt taas vl-foorumilla:
---------
pomeranssi kirjoitti:
Muistan tarkkaan kun istuimme ry:llä ja veljiä oli saapunut SRK:sta ja kyllä siinä jokainen istuja seurasi tarkkaan nostavatko veljet kätensä ja siunaavat.
Alussa saattoi joku ehättää siunaamaan armoa anovan , mutta lopetti kiireellä kun huomasi että veljet eivät siunanneetkaan.
Vaikken ole noita aikoja elänyt, niin itse mielessäni hahmottelisin, että jos tänäpänä tulisi vastaava tilanne, tuntuisi luonnolliselta seurata puheenjohtajien (joita lienee useita) / vanhojen vakaiden puhujien / .. eleitä. Raamattu sanoo, että joillekin on annettu henkien erottamisen lahja: Toiselle voimallisia töitä tehdä, toiselle ennustus, toiselle henget eroittaa, toiselle moninaiset kielet, toiselle moninaisten kielten selitys. (1. Kor 12:10)
Jos nyt tätä arvioidessa unohdan 70-luvun ja mietin vuotta 2009, niin kuvittelisin että esim. omassa Siionissani useimmilla puhujilla on ko. kyky, mutta (tähän mennessä) muutamista on itselleni seurapuheiden kautta tullut ilmeiseksi, että heille on Jumala juuri nimenomaisen lahjan varmuudella suonut.
Itse kokisin ainakin tänäpänä ylen turvallisena tarkkailla em. veljien toimintoja. Voisin kuvitella, että monesti voisi jossain tilanteessa jo etukäteen veikata, mihin tulokseen seurakunta asiassa tulee, varsinkin jos vaikkapa joku luettelee pitkän litanian nimellistä tekosyntiä asian 'pointtia' hahmottamatta.
Jossain vanhassa puheessa sanottiin, että tosin kaikilla, mutta varsinkin niillä, joille ei ole suotu henkien erottamisen lahjaa, on joskus voinut olla vaikea tunnistaa vieraita ääniä joita esim. jossain eriseurassa on kuulunut. Kaikille on annettu paljon lahjoja, joillekuille toiset ja joillekulle toiset kalliit lahjat. Ja puheessa jatkettiin, että tällöin on ollut tapana opettaa: Kelpaako Herralle paremmin polttouhri ja uhri, kuin että sinä kuulisit Herran äänen? Katso, kuuliaisuus on parempi kuin uhri, ja totella parempi kuin oinasten lihavuus. (1. Sam. 15:22) Että kun Jumalan seurakunnasta neuvotaan vaikkapa välttämään vieraita tulia, Jumala siinä sitä kuuliaisuutta rakastaa, vaikka aina ei kaikkea voi ymmärtää.
_________________
Eli ei muuta kuin luotetaan sokeasti johtajaan, jopa omantunnon asioissa.- vakavassa tilanteessa
Niin että voi vain rauhasaa istua ja veikata, miten sisarelle tai veljelle käy, niinkö? Toisen kuolemattomalla sielulla leikkiminen ei ole mitään veikkaamista eikä pitkää vetoa, vaan vakava asia. Kyllä täytyy sanoa että syvälle harhaan on menty tällaisen ajattelutavan kanssa-
Lainaus ao. kohdasta:
Itse kokisin ainakin tänäpänä ylen turvallisena tarkkailla em. veljien toimintoja. Voisin kuvitella, että monesti voisi jossain tilanteessa jo etukäteen veikata, mihin tulokseen seurakunta asiassa tulee, varsinkin jos vaikkapa joku luettelee pitkän litanian nimellistä tekosyntiä asian 'pointtia' hahmottamatta. Eipä sitä individualismia ennen näitä palstoja ole ollut vl-liikkeessä.
Mutta täällä se kukoistaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576423Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3365451Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1675117Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1404904Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204150Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite332794Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202646Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32428Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282357- 782064