Asun 6 asunnon taloyhtiössä, jotka sijaitsevat vieretysten. Onko mitään tekniikkaa jolla jakaisi esim 100mb yhteyden kaikkien asuntojen kesken? Onko esim wlan tukiasemaa jonka kantama riittäisi kaikkiin huoneistoihin?
Taloyhtiöön jaettu laajakaista
5
569
Vastaukset
kaikki jaetut yhteydet. niinkuin kimppa autot, talot sun muut. ei toimi pidemmän päälle. yksi pistää kunnon imut päälle niin muut on purjeessa. ja siitä se sitten alkaa tappelu.
- ohjeet,.
on olemassa. googlaa.
Älkää alkako pelleillä millään Wlanilla, vaan kutsukaa ammattimiehet paikalle vetämään ethernet-kaapeli joka kämppään. Keskukseen reititin joka joko raa'asti jakaa 100 MB/s yhteyden kuuteen osaan tai sitten hiukan kehittyneempi QoS-toteutus, joka takaa kaikille vähintään kuudesosan kaistasta, hiljaisempaan aikaan enemmän.
Jokaisen asunnon osakas saa sitten itse päättää tyytyäkö tarjottuun suoraan tietokoneeseen kytkettävissä olevaan verkkovastakkeeseen vai hankkiiko sen jatkoksi reitittimen vaikka sitten sillä WLAN-tukiasemalla.- oudi69
Kiitos ehdotuksesta. Onko tietoa mitä mahtaisi olla kustannukset edellä mainittuihin toteutuksiin?
oudi69 kirjoitti:
Kiitos ehdotuksesta. Onko tietoa mitä mahtaisi olla kustannukset edellä mainittuihin toteutuksiin?
Tarjouskilpailun mukaan. Silläkin alalla alkaa olla hiljaista, joten taloyhtiön kokouksessa on palopuheessa muistettava mainita lama-aikana tehtyjen investointien järkevyydestä. ;)
Kannattaa tehdä tarkka suunnitelma ja hankkia selvä käsitys siitä, minkä tasoista kaapelointia ja laitevarustelua tehdään. Uusissa asunnoissa esimerkiksi ethernet- tai valokaapeli tuodaan asunnon keskuskaappiin ja jaetaan sieltä vielä jokaiseen huoneeseen keskittimellä tai reitittimellä. Tähän tasoon pitäisi pyrkiä, mutta usein remonteissa tyydytään vain vetämään se yksi piuha kämppään ja jätetään asukas huolehtimaan lopusta omien tarpeidensa ja osaamisensa mukaan. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902967- 2101171
- 841153
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1251095- 831073
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2021024- 65862
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?23755- 71737
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59617