Lämminvesivaraajan veden lämpötila

Suorasähkön käyttäjä

Varaaja on 300L:n systeemi, mikä lämpötilaan vesi kannattaa lämmittää, jotta se tulisi pitemmällä aika välillä (ns.energiatehokkaaksi) halvemmaksi?

Entä mitä tarkoittaa, kun sähkönohjaus kaapin etuosassa on sellainen "nappula" jossa lukee OSITTAINEN VARAAVA SÄHKÖLÄMMITYS asento:1 jatkuva
asento:2 yösähkö

Talossamme siis suorasähkölämmitys.

10

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvo

      Ohjauskytkimen 1 asento "jatkuva" tarkoittaa että varaaja alkaa lämpenemään heti kun lämmintä vettä on käytetty senverran että termostaatti kytkee lämmityksen.Jos käytät tätä vaihtoehtoa niin varaajan lämpötila-asetukseksi riittää jotain 65C.
      Tuo asento 2 "yösähkö" tarkoittaa että varaaja lämpenee vain yöaikaan,yleensä klo 22.00-06.00 välisen ajan,jos käytät tätä vaihtoehtoa niin varaaja kannattaa lämmittää mahdollisimman kuumaksi,asetus vaikka 90C koska lämpimän veden pitäisi riittää seuraavaksi päiväksi.
      Se on kaiketi kokeiltava kumpi sopii paremmin.
      Energiatehokkuuden kannalta "jatkuva"on parempi koska matalampi vedenlämpötila pienentää varaajan lämpöhäviöitä.
      Rahallisesti taas yösähkö on kannattavaisempaa koska yösähkö on huomattavasti halvempaa kuin päiväsähkö

      • riippuu kulutuksesta

        65 astetta voi riittää yösähkölläkin, jos on pieni perhe, eikä läträtä kauhesti kuuman veden kanssa.

        Mutta jos aloittajalla on vain yksiaikatariffi, niin eipä tuosta yölämmittämisestä ole mitään hyötyä.


      • tänäpäivänä

        missään yösähkö "huomattavasti" halvempaa kuin päiväsähkö? mielestäni ne ovay hyvinkin lähellä toisiaan.


      • yhteensä
        tänäpäivänä kirjoitti:

        missään yösähkö "huomattavasti" halvempaa kuin päiväsähkö? mielestäni ne ovay hyvinkin lähellä toisiaan.

        Kyllä eroa edelleen on oleellisesti kun otetaan huomioon myös sähkön siirto joka on halvempaa yösähköaikaan. Tämä pointti monesti unohtuu kun näitä 2 ja 1 aika tariffeja vertaillaan julkisuudessa(kin).


      • edelleen
        tänäpäivänä kirjoitti:

        missään yösähkö "huomattavasti" halvempaa kuin päiväsähkö? mielestäni ne ovay hyvinkin lähellä toisiaan.

        Riippu yhtiöstä, mutta kyllä se kaiken kaikkiaan on pari kolme senttiä halvempaa.


    • en tiedä...

      mutta 80 on hyvä ettei ala pöpöt kasvamaan.

      • rjrtjrj

        55 astetta riittää, legionella kuolee 50 asteessa. 80 kalttaa sian...


      • Ihmettelijä-63
        rjrtjrj kirjoitti:

        55 astetta riittää, legionella kuolee 50 asteessa. 80 kalttaa sian...

        vaan katso sähköliittymä... jos normaali yleis sähkö niin ei ole yöllä halvempaa lämmittää... ja mikä lämmitys talossa on?
        jos suorasähkö niin hukkalämpö varaajasta tulee huoneeseen joka on pattereista pois


      • Suorasähkön käyttäjä
        Ihmettelijä-63 kirjoitti:

        vaan katso sähköliittymä... jos normaali yleis sähkö niin ei ole yöllä halvempaa lämmittää... ja mikä lämmitys talossa on?
        jos suorasähkö niin hukkalämpö varaajasta tulee huoneeseen joka on pattereista pois

        Suorasähkö lämmitys talossa.
        Mikä ihmeen hukkalämpö? Eikös varaaja ole hyvin yleensä eristetty?


      • hunosti eristettyjä
        Suorasähkön käyttäjä kirjoitti:

        Suorasähkö lämmitys talossa.
        Mikä ihmeen hukkalämpö? Eikös varaaja ole hyvin yleensä eristetty?

        kunnollinen eristys kasvattaa varaajan kokoa, mutta voi varaajan lisäeristää itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      28
      2693
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2628
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1408
    5. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      102
      1377
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1183
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe