Varaaja on 300L:n systeemi, mikä lämpötilaan vesi kannattaa lämmittää, jotta se tulisi pitemmällä aika välillä (ns.energiatehokkaaksi) halvemmaksi?
Entä mitä tarkoittaa, kun sähkönohjaus kaapin etuosassa on sellainen "nappula" jossa lukee OSITTAINEN VARAAVA SÄHKÖLÄMMITYS asento:1 jatkuva
asento:2 yösähkö
Talossamme siis suorasähkölämmitys.
Entä mitä tarkoittaa, kun sähkönohjaus kaapin etuosassa on sellainen "nappula" jossa lukee OSITTAINEN VARAAVA SÄHKÖLÄMMITYS asento:1 jatkuva
asento:2 yösähkö
Talossamme siis suorasähkölämmitys.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ohjauskytkimen 1 asento "jatkuva" tarkoittaa että varaaja alkaa lämpenemään heti kun lämmintä vettä on käytetty senverran että termostaatti kytkee lämmityksen.Jos käytät tätä vaihtoehtoa niin varaajan lämpötila-asetukseksi riittää jotain 65C.
Tuo asento 2 "yösähkö" tarkoittaa että varaaja lämpenee vain yöaikaan,yleensä klo 22.00-06.00 välisen ajan,jos käytät tätä vaihtoehtoa niin varaaja kannattaa lämmittää mahdollisimman kuumaksi,asetus vaikka 90C koska lämpimän veden pitäisi riittää seuraavaksi päiväksi.
Se on kaiketi kokeiltava kumpi sopii paremmin.
Energiatehokkuuden kannalta "jatkuva"on parempi koska matalampi vedenlämpötila pienentää varaajan lämpöhäviöitä.
Rahallisesti taas yösähkö on kannattavaisempaa koska yösähkö on huomattavasti halvempaa kuin päiväsähkö
65 astetta voi riittää yösähkölläkin, jos on pieni perhe, eikä läträtä kauhesti kuuman veden kanssa.
Mutta jos aloittajalla on vain yksiaikatariffi, niin eipä tuosta yölämmittämisestä ole mitään hyötyä.
missään yösähkö "huomattavasti" halvempaa kuin päiväsähkö? mielestäni ne ovay hyvinkin lähellä toisiaan.
Kyllä eroa edelleen on oleellisesti kun otetaan huomioon myös sähkön siirto joka on halvempaa yösähköaikaan. Tämä pointti monesti unohtuu kun näitä 2 ja 1 aika tariffeja vertaillaan julkisuudessa(kin).
Riippu yhtiöstä, mutta kyllä se kaiken kaikkiaan on pari kolme senttiä halvempaa.
mutta 80 on hyvä ettei ala pöpöt kasvamaan.
55 astetta riittää, legionella kuolee 50 asteessa. 80 kalttaa sian...
vaan katso sähköliittymä... jos normaali yleis sähkö niin ei ole yöllä halvempaa lämmittää... ja mikä lämmitys talossa on?
jos suorasähkö niin hukkalämpö varaajasta tulee huoneeseen joka on pattereista pois
Suorasähkö lämmitys talossa.
Mikä ihmeen hukkalämpö? Eikös varaaja ole hyvin yleensä eristetty?
kunnollinen eristys kasvattaa varaajan kokoa, mutta voi varaajan lisäeristää itse.