Demografia

sivistyssanat tutuiksi

DEMOGRAFIA

Lyhyesti: useimmiten tietokonepohjainen analyysi median yleisöstä, katsojista, tilaajista tai asiakkaista.

Median yleisöä, katsojia, tilaajia tai asiakkaita koskevaa, usein tietokonepohjaista analyysia kutsutaan demografiaksi. Demografiaa käytetään apuna myynninedistämis- tai mainoskampanjoiden suuntaamisessa. Kampanjoita suunnitellessa ihmiset voidaan erotella esimerkiksi sukupuolen, iän, asuinpaikan tai ansiotason perusteella.

7

293

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikaisija.

      Demografia on väestötiedettä, sori vaan.

      • no paas laittaen

        siihen liittyvät elementit. Älä edes yritä kumota haala-aholaista harhaa, joka tuli valitettavasti esiin taas kerran.


      • joten voit

        riuhtoa suoraan rukkaseesi väestökasvusi.


      • ???
        no paas laittaen kirjoitti:

        siihen liittyvät elementit. Älä edes yritä kumota haala-aholaista harhaa, joka tuli valitettavasti esiin taas kerran.

        Anonyymina kehtaat näyttää typeryytesi, muuten se tuskin onnistuisi.
        Halla-aho tietää aivan varmasti käyttämiensä sanojen merkityksen, älä sinä amisjätkä edes yritä muuta väittää.


      • on perässähiihtäjä
        ??? kirjoitti:

        Anonyymina kehtaat näyttää typeryytesi, muuten se tuskin onnistuisi.
        Halla-aho tietää aivan varmasti käyttämiensä sanojen merkityksen, älä sinä amisjätkä edes yritä muuta väittää.

        joka hiihtää niin lähellä mestarinsa peräaukkoa kuin voi koettaen imeä viisautta sitä kautta. Tulos vaikuttaa tähän mennessä kehnolta.


    • tuttu sana

      Soini ei kuitenkaan hoe sitä joka paikassa esittääkseen fiksuuttaan. Soinin ei ole myöskään koskaan kuultu käyttävän julkisesti "konsistenssi"-sanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      204
      1551
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      800
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      51
      740
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      54
      723
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      36
      704
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      380
      666
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      531
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      525
    9. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      524
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      516
    Aihe