mitä lääkkeitä/luontaistuotteita ei saa käyttää?

eli mitä lääkkeitä ei suositella käytettävän raskauden aikana ja mitä luontaistuotteita..??ymmärsin että jos luontaistuotteita käyttää voi niistä tulla keskenmeno..?? olen ensimmäistä odottava ja pihalla asioista
6402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitään luontaistuotteita ei saa käyttää koska niistä ei ole tehty tutkimuksia ja turvallisuutta taattu. KAIKISTA Lääkkeistä pitää jutella lääkärin kanssa, sillä vain panadolia saa ottaa ilman lupaa! Mitä lääkkeitä sitten syöt?

Äänestä
  • en syö..tai siis en ole syönyt muutakuin panadolia, kun lentsussa olin tässä vasta..muuta en ole syönyt. luontaistuotteita en ole käyttänyt. piti varmistaa vain asia.

    Äänestä

niin, keskustele lääkärin kans KAIKISTA lääkkeistä, ennen ko otat.

Lyhyt lista, mitä uskaltaa ottaa:

-Panadol enintään 3g/pvä (=500mg/tbl 6kpl)
-Multi Tabs Raskaus
-Levolac ja siihen rinnastettavat ulostuslääkkeet
-Ne reseptilääkkeet, joita lääkäri on määrännyt, ei saa lopettaa käyttöä keskustelematta lääkettä määränneen lääkärin kanssa, tämmöisissä tapauksissa pikimmiten yhteys lääkäriin.

Äänestä
  • raskauden alkuvaiheessa, se ei varmastikaan enää ole suositeltavaa käyttää..? toivottavasti siitä ei ole koitunut harmeja jo.

    Äänestä

  • ensikertalaanen kirjoitti:

    raskauden alkuvaiheessa, se ei varmastikaan enää ole suositeltavaa käyttää..? toivottavasti siitä ei ole koitunut harmeja jo.

    käyttää, mutta tuskin olet niillä haittaa aiheuttanut, jos lopetit kun sait tietää olevasi raskaana. Tuohon aikaisempaan listaan lisäisin, että myös närästyslääkkeitä, kuten Rennietä saa syödä raskauden aikana ilman lääkärin "lupaa".

    Apteekista osaavat myös tosi hyvin neuvoa, jos mietit voiko jotain lääkettä käyttää raskauden aikana vai ei.

    Äänestä

  • ensikertalaanen kirjoitti:

    raskauden alkuvaiheessa, se ei varmastikaan enää ole suositeltavaa käyttää..? toivottavasti siitä ei ole koitunut harmeja jo.

    lääkettä, luontaistuotetta vai mitä????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensikertalaanen kirjoitti:

eli mitä lääkkeitä ei suositella käytettävän raskauden aikana ja mitä luontaistuotteita..??ymmärsin että jos luontaistuotteita käyttää voi niistä tulla keskenmeno..?? olen ensimmäistä odottava ja pihalla asioista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu