ja niitä lentelee inhottavasti joka paikassa !Miten niistä pääsee eroon.Eli onko jotain muuta kuin myrkkyä ,jolla ne sais loppumaan!Kiitos jo etukäteen sellaiselle ,joka neuvoo!!!!
Pikku kärpäsiä
kukissa
4995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pikkukärpäset on vain merkki elinvoimaisesta mullasta. Mitään haittaa niistä ei ole, muuta kuin ärsyttää.
Kaupoissa myydään pieniä tikkuja niinkuin lannoituspuikotkin on.
Osta niitä, tökkää multaan 3-5 ruukun koosta riippuen, auttaa.
Suihkutus erilaisilla liuoksilla ei auta kuin hetkeksi ja vain niihin lenteleviin kärpäsiin.
Tikut multaan, niin ei synny uusia.
Myös liikakastelu edesauttaa ötököiden ilmaantumista.
Liika kastelu on pahasta kukille,
hyvästä ötököille.
Ne ovat harsosääskiä, lisääntyvät kosteassa mullassa. Niiden toukat ovat 1-2 mm pitkiä ja niistä on kyllä haittaa. Ne nimittäin syövät kasvin maanalaisia osia.
Ainakin itselläni on mennyt useita kylvöksiä ihan poskelleen, kun toukat syövät juuri nousseet taimet poikki heti multapinnan alapuolelta. Joku minua viisaampi sanoi myös, että ne syövät uutta juurenkärkeä, jolloin kasvin ravinnon ja veden saanti vaikeutuu tai jopa estyy kokonaan.
Ja eiväthän ne mitenkään mukavaa seuraa kotona ole!
Niitä tulee kaupasta salaattien mukana sekä Biolanin Mustamulta -pusseista.
Summa summarum: Kyllä niistä pitäisi eroon päästä! Tikut multaan lienee paras keino. Tietääkö kukaan, toimiiko se näihin pirulaisiin?
Ainakin niiden määrää pystyy vähentämään antamalla mullan kuivua välillä. Aikuisten - niiden lentävien - myrkyttäminen kärpäsmyrkyllä toimii myös. Ne muistaakseni myös menevät astianpesuaineansaan.
Itse olen käyttänyt erityistä kärpäspaperia noiden ötiäisten nappaamiseen. Tai tarkemmin ottaen nuo paperit ovat sellaisia läpinäkyviä muoviläpysköitä jotka kiinnitetään liimareunalla esmes ikkunaan ja joiden toinen puoli on tahmea (houkutinaineella käsitelty). Noita kun laittaa muutaman sopivaan paikkaan niin ainakin lentiäiset vähenee (meikällä ainakin ovat tehonneet). Toukkia vastaan auttanee kun antaa välillä mullan kuivahtaa.
Nuo pyydykset ovat merkiltään Raid (pakkauksessa lukee "Kärpäspyydys ikkunaan") ja niitä myydään sinisessä pitkulaisessa pahvipakkauksessa (8 liuskaa pakkauksessa). Pitäisi löytyä isompien kauppojen kasvitarvikeosastolta huonekasvilannoitteiden ja vastaavien luota.