Hei kaikki, varsinkin lukion ekaluokkalaiset,
kiinnostaako ulkomailla opiskelu?
United World Collegeja on kaksitoista ympäri maailman ja niissä lähemmäs sataa eri kansallisuutta edustavat nuoret opiskelevat, elävät ja tekevät yhdessä. Kahden vuoden lopuksi suoritetaan kansainvälinen IB-tutkinto, jonka hyväksyvät useat koti- ja ulkomaiset yliopistot. Suomen UWC-yhdistys myöntää vuosittain kymmenkunta stipendiä UWC-kouluihin. Hakuaika alkaa 31.1. ja päättyy 27.2. Katso lisää osoitteesta www.uwc.fi.
Kansainvälisiin lukioihin stipendillä kahdeksi vuodeksi
2
690
Vastaukset
- Emilia92
Minua kiinnostaisi tietää miten rahoitus hoituu. kattaako stipendi kuinka paljon siellä ulkomailla oleskelusta ja esim. matkoista etc.
- UWC:lainen
Tiedän, että tämä on vanha keskustelu, mutta vastaan silti, jos jotakin mietityttää.
UWC kattaa lukukausimaksut ( koulujen ruuat, asuminen yms.) ja suurimman osan matkoista (saat matkastipendin joka on arvioitu kattamaan kulut, mutta riippuu itsestäsi mitkä lennot valitset). Tietysti taskuraha ja koulutarvikkeet (kirjat saat joissain kouluissa koululta).
Kannattaa todellakin hakea, jos yhtään kiinnostusta löytyy! Itse pääsin sisään ja olen lähdössä erääseen UWC:hen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941