jos tähän Imperiumista poimittuun juttuun on luottaminen:
"Luotettavalta taholta kuului, ettei uudella levyllä ole örinää ollenkaan. Frostbite Metal Fest tulee näyttämään sen, kuinka Arilta lähtee vanhempi materiaali...
Jos pieni mainostus sallitaan, niin tulkaahan kaikki kynnelle kykenevät Frostbite-vieraat jo torstaina 5.2 Lahteen ja legendaariseen Torveen.
FROSTBITE ENNAKKOKLUBI-
Lauteilla: Autere, Pressure Points & Dreadsign
Liput 3 €, kalja halpaa ja örinä ei varmasti lopu kesken!"
"Luotettavalta taholta kuului, ettei uudella levyllä ole örinää ollenkaan. Frostbite Metal Fest tulee näyttämään sen, kuinka Arilta lähtee vanhempi materiaali...
Jos pieni mainostus sallitaan, niin tulkaahan kaikki kynnelle kykenevät Frostbite-vieraat jo torstaina 5.2 Lahteen ja legendaariseen Torveen.
FROSTBITE ENNAKKOKLUBI-
Lauteilla: Autere, Pressure Points & Dreadsign
Liput 3 €, kalja halpaa ja örinä ei varmasti lopu kesken!"
Vastaukset 22
Vanhimmat
örinä hywää ;)) must örinä on suurimmaks osaks silkkaa paskaa tosin helmiikin joukos on. paras örisijäkin on jo örinäns örissy tosin musahan elää niin kauan ku sitä pystyy kuuntelemaan.
mitä tulee jostain poimittuihin juttuihin niin ne on yhtä tyhjän kans kutes jokanen ajatteluun kykenewä tajuu. oli örinää tai ei niin se on kyl luultawaa et frostbites kuulee sitä wanhaa tuotantoo arin päiwäyksel.
on ihan paskaa. Mitä sitä niitä entisiä faneja nuolemaan.
örinä on paskaa waan et se ei oo itseisarwo ja suurin osa örinöist on paskaa eli siin on eroo.
nuoleskelu kyl on perseest siin merkitykses ku sil tarkotetaan mieliks olemist et siit ollaan samaa mielt ;)))
mahdollisesti Ari Koivunen itse, joka AK-palstan Amoral-ketjussa vihjaisi tuohon suuntaan, eli uudella levyllä on örinää vain mausteeksi, näinhän Ben Varonkin on antanut ymmärtää. Tosin Ari lisäsi vielä pahaenteisen "jos ollenkaan".
Luulen että Amoralilla on tarkoitus tehdä kertaheitolla pesäero entisiin faneihinsa. Maltilliset Amo-fanit on suhtautuneet kuitenkin kriittisen hyväksyvästi uuteen linjaan ja jopa Ariinkin, mutta jos örinät on hylätty kokonaan, niin jättää loputkin amoralfanit bändin ja ymmärrän heitä täysin.
Mielenkiintoista kuulla onko vanhatkin biisit sovitettu Arille sopivaksi ja eikö sitä Arin odotettua örinää sitten koskaan kuullakaan?
muistista se tosiasia että Ari osaa öristä HYVIN. Kyse tässä härvelissä ei siis ole Arille sopivaksi sovittamisesta, vaan bändin uudesta linjasta,jota Ari toteuttaa.
et osaa öristä hyvin?
kukaan ei oikeest tiedä mitään siit uudest lätyst waan ainoostaan sen mitä siit on haluttu sanoo ja pitääkö se haluttu sanominen paikkansa jää nähtäwäks.
eiköhän se niis wanhois örise omaan tyyliinsä ku ei toisen tyyliin ees kannata öristä.
useaamman kerran ja sullakin olis mahdollisuus tietää, koska Amoralin tiedotteessa on tää tosiasia kerrottu.
joku bändi haluais tehdä pesäeron vanhoihin faneihinsa. Kysehän on siitä, että bändi haluaa muuttaa musalinjaa ja sen sivutuotteena sit osa faneista tippuu kelkasta.
Ja mikä ihmeen päätopiikki toi örinä nyt on. Ei sillä örinällä/kliinillä nyt monillekaan tosifaneille oo niin suurta merkitystä, vaan enempi porukka toivoilee, että musa pysyis yhtä raskaana ja teknisenä kun ennenkin. Ja Nikoa tietysti kaipaillaa persoonana, mut siihenhän ei auta vaikka Ari örisis levyn läpeensä.
sekin hoituu ajan kans. bändii ei waan sais koskaan päästää liian läheiseks et ei menis puurot ja wellit sekas eli musaa sekottas ihmisten persooniin ja olettais et ne on yhtenewäisii ja ikuisest muuttumattomii.
itel käwi aikoinaan nw:n kans hiukka samantapanen tilapäinen mielenhäiriö ku diggasin ehkä tarjast liikaa osana nw:ä ja profiloin bändin sen mukasesti. myöhemmin sit kannat loiweni ja nykyään ei enää werenpaine nouse ja kuuntelen wanhaa tuotantoo ihan huwikseni aina sillon tällön. uus ei napannu mut se ei oo bändin wika ku nehän saa tehdä ihan kuin haluuwat.
Monikohan bändi laittaisi uudesta laulajasta/vokalistista kertovaan lehdistötiedotteeseen jotain muuta kuin sen, että kaveri vetää hyvin? Bändien ja levy-yhtiöiden tiedotteethan ovat useimmiten yhtä luotettavia kuin iltapäivälehdet.
örinäkin pitää olla persoonallist "laulu"ilmasua eli se pitää olla tunnistettawissa muista örinöistä ja se on suhteellisen waikeet. tekniikan oppii monikin mut saako siihen omaa leimaansa niin se onki jo eri juttu. monien örinä kuullostaa waan örinält eikä sil oo omaa arwoonsa. hywä örisijä erottuu heti sillä et se erottuu. tietty siitäki woi joko digata tai ei mut erottuu kuiteski.
taitaa olla öristä ja ei-öristä sekaisin, kuten Ari ilmeisesti tulee tekemään vanhojen biisien kanssa. Sillä perusteella että ovat sanoneet kaivavansa niiden olemassa olevia laulaumelidioita vähän esiin.
itteensä, ei oikeen örinä suju ;
Käyn täällä Ari Koivusen palstalla harvoin ja nyt taas tänne erehdyin. Hämmästyttää, kun on otettu tällanen Koivusen örinäkunto kehiin keskustelussa. Ennen Amoraliin siirtymistä muistaakseni oli käynnissä jauhanta lalun puhtaudesta. Itkitte täällä epävireestä ja moititte autotunesta. Jotkut vinku laulutuntien puutteesta. Pakko kysyä, että milloin alkaa Koivusen duuni kelpaamaan?
Nimim. Ootte ylihemmoteltuja pentuja
kummosii johtopäätöksii kehitel ;)))
täällä käyt.
joo varmaan ehkä kymmenen vuoden päästä kelpaa.. nythän se on vielä todella amatöörimäistä
kyttääjän tapojas muille, toi on ihan oma vammas, haitallinen ariholismi. Joillain on sentään vielä muutakin elämää arifanituksen lisäksi:D
jollain forkalla Profane Omenin Jules Näveri, joka oli lainassa Amoralinkin solistina. Kumma taidemuoto tuo örinä, kun on joillekin niin tärkeä.
Mitenköhän suuntaan Amoral aikoo kehittyä tärstä Arin kanssa tehdystä levystä eteenpäin, jos tällä ekalla platalla on pelkästään kliinii lauluu. Oisko tää syrjähyppy ja seuraavalla palattaisiin back to basics. Muuten en tajua, miks ne yleensä värväs laulajan joka osaa myös tuon murinalaulun, jos sitä ei käytetä hyväksi. Vai olisko ainut syy, että vanhojakin biisejä pystyttäis vetään keikoilla.
eikö se mene jo jakeluun! Melodisempaan, eiköhän perkele jokainen osaa öristä, mutta laulaa ei ihan kaikki kuitenkaan.
Minusta pitäis nyt jengin ottaa jotenkin järki käteen ja tunnustaa, ettei murina mitenkään voi olla Koivusen vahvinta aluetta. Tolla korkeahkolla äänialalla ja noin kehittyneellä laulutekniikalla örinämeininki on kykyjen tuhlausta. Koivusella on harvinainen ääni.
Esim. tää Näveri, jota Koivunen itsekin arvostaa, on hyvä örisijä, mutta sen kliini laulu (vaikka meneekin suht vireessä) on hirveen tavanomaista. Voi laulaa rouheeta ja rikkonaista soundia muutenkin kuin öristen. Meikäläiselle örinä ei ole musiikkia.