Alppitähti/edelweiss

Kissus

Onnistuin saada haltuuni pienen erän ko. kasvin siemeniä. Mukana ei tullut minkäänlaisia kasvatus tms. ohjeita. Osaako joku neuvoa? Netistäkin löytyi kohtuu niukasti mitään tietoa kasvista ja sen kasvatuksesta siemenestä kukkivaksi. Edes sitä tietoa ei löytynyt, onko kyseessä yksi- vai monivuotinen kasvi.
Kaikki neuvot olisi nyt hyväksi jotta saan siemenet kasvuun ja kesäksi kalliopuutarhaa komistamaan.

3

3350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Kissus, katsoppa nimellä euroopanalppitähti, Leontopodium alpinum / edelweiss.

      Paras kasvupaikka on aurinkoinen ja kuivahko,hiekkapitoinen maa, ei saa olla koskaan ravinteikas, eikä kostea, sillä silloin hopeaväritys muuttuu helposti vihertäväksi,eivätkä kestä niin hyvin talvea.

      Siemenet kylvetään huhtikuun lopulla,,kun taimet tulee pintaan,laatikko viedään valoisaan ja viileään paikkaan, jossa lämpötila ei saa laskea alle nollan. Taimet istutetaan maahan kesäkuussa.

      Kuvia täällä :

      http://images.google.fi/images?hl=fi&q=euroopanalppitähti&btnG=Etsi kuvia&gbv=2

      • palautetta taas kerran

        Ole hyvä vaan,kiva kun vastaus kelpas


      • Tapas-Papa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe