Mielenkiintoinen uutinen Kauppalehti 26012009
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/01/18377&sort=false
***
Leikkaa luottokorttisi kahtia - ja säästä
Maanantai 26.01.2009 klo 16:41 (päivitetty ma 16:47) Kauppalehti
KUVA: BLOOMBERG NEWS
Käteinen on nyt kuningas. Tähän sloganiin luottavat yhä useammat yritysjohtajat. Mihin siis tavalliset ihmisetkään tarvitsevat luottokortteja? Tuskin mihinkään, arvioivat amerikkalaisen MarketWatch-verkkosivuston haastattelemat asiantuntijat. Jos homma toimii Yhdysvalloissa – miksei myös meillä Suomessa.
Ihmiset säästävät rahaa, kun he luopuvat luottokorteista ja käyttävät maksamiseen käteistä. Tätä mieltä on San Diegon yliopiston kuluttajatutkimuksen apulaisprofessori Paula Peter.
– Käteinen vähentää kuluttamisen mahdollisuuksia, Peter yksinkertaistaa.
Samoilla jäljillä on käteismaksamiseen erikoistuneen eBillme-yhtiön toimitusjohtaja Marwan Forzley.
– Kuluttajat luopuvat luottokorteista, koska he haluavat kontrolloida ostojaan. Forzleyn mukaan asenne on muuttunut. Ihmiset haluavat maksaa ostoksensa heti.
Asennemuutos tuntuu myös säästämisessä. Marraskuussa jenkkitaloudet säästivät 2,8 prosenttia käytettävissä olevista tuloistaan. Luku näyttää pieneltä, mutta muutos on huima. Muutama vuosi sitten säästöön liikeni vain alle prosentti tuloista.
Apulaisprofessori Peter ymmärtää, että tapojen muuttaminen on vaikeaa. Tässä hänen vinkkinsä muovista luopumiseen:
* Harkitse mitä maksat kortilla. Osta muovilla vain bensaa tai konserttilippuja, mutta ei ruokaa eikä vaatteita.
* Mieti etukäteen myös käteisen käyttöä. Budjetoi. Jos et halua kantaa mukanasi suuria summia, nosta käteistä vain sen verran kuin kerralla tarvitset.
* Leikkaa luottokortti kahtia. Pidä yhä käteiskortti.
* Maksa aina koko luottokorttilaskusi kerralla pois. Idea ei ole uusi, mutta vastaa sitä, että käyttäisit käteistä.
Lue MarketWatchin alkuperäinen juttu tästä linkistä.
Leea Ollikainen
[email protected]
358-10-665 101
Kauppalehti
**************
Tulevina kuukausina kerätään kauppojen kassoille
monet luottokortit suomessakin kun laskut jääneet
maksamatta. Lidl kauppakin hyväksyy vain On-Line Debit (sekä tulee hyväksymään Debit kortit Visa/MC
jahka kassasysteemiä russattu. Nyt jo vaihdettu lukija Point VX810 aiemmassa VX510 mallissa. )
Kyllä Lidl tietää
4
1047
Vastaukset
- tarkka iskä
onhan siellä keskimäärin katsoen halvempaa kuin muissa alennus % kanssa,
mutta, sieltä ei vaan tahdo kaikkea löytää,
joten poimin sieltä vaan edullisemmat, noin 15 artikkelia ja käyn kerran viikossa, säästö on siten paljon suurempi, noin 10 % luokkaa. - eineksille
Kiitos vaan mainoksesta, mutta en vieläkään suostu syömään valmisruokia :)
Esim. tänään Suomen Lidleissä myydään ladattavia akkuparistoja ja väripatruunoita mustesuihkutulostimiin hintaan, joka on puolet tai kolmasosa useimpien muiden liikkeiden hinnasta.
- värikasettejakin
Timontti kirjoitti:
Esim. tänään Suomen Lidleissä myydään ladattavia akkuparistoja ja väripatruunoita mustesuihkutulostimiin hintaan, joka on puolet tai kolmasosa useimpien muiden liikkeiden hinnasta.
oli oli mutta eipä ollut sopivaa cl40 ja 41 canoniin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532607
- 1971880
- 701657
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91341- 721008
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190914- 67901