Eräs keskustelija pyysi minua laatimaan adressin ehkäisykieltoon liittyen. Adressi löytyy täältä:
http://www.adressit.com/omantunnonvapaus
http://www.adressit.com/omantunnonvapaus
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ei ne aiemmatkaan adressit sytyttäneet.
Minkähän verran homman takana on telaketjufeminismi, kuin aito huoli?
En miellä itseäni miksikään telaketjufemisnistiksi mutta kuitenkin olen edottomasti samaa mieltä sen tekstin kanssa, jonka adressiin kirjoitin. Adressi ei vedä, jos sitä ei kukaan allekirjoita. Arvelen, että moni saattaa kuitenkin allkekirjoittaa sen.
Niin eikö SRK:n ja vl-puhujien pitäisi poistaa tuo ehkäisykielto vaapaaehtoisesti? Koska vl-ihmisethän uskovat juuri sitä mitä vl-oppi opettaa.
On ihan sama vaikka ulkopuoliset sanoisivat, että ehkäisyä pitää käyttää, niin ei se auta elleivät vl-puhujat ole samaa mieltä.
ei allekirjoiteta.
Oletko periaatteesta aina erimieltä ateistien kanssa? Koskeeko periaate myös uskontoon liittymättömiä kysymyksiä?
Olisi mielestäni fiksumpaa olla agnostikko.
Kristinuskon Jumalan kuitenkin tiedän olevan mahdoton, joten en pidä luontevana kutsua itseäni agnostikoksi. Sellainen olisi luultavasti harhaanjohtavaa. Pidän kaikenlaisen jumaluuden olemassaolon mahdollisuutta erittäin pienenä. Jos jumalia on olemassa, ne luultavasti koostuvat jonkinlaisesta ektoplasmasta, koska nykyisin tunnettujen luonnonlakien puitteissa ne eivät ole muuten mahdollisia.
Me ei tunneta kuin muutama ulottuvuus. Jumalan suojelusenkeli saattaa olla viidensentin päässä vieressäsi, toisessa ulottuvuudessa, jota et aisteillasi koe.
Me emme tunne lähellekään kaikkia luonnonlakeja.
Eihän sitä koskaan tiedä mutta kun ei tiedä, miksi edes vaivata päätään koko asialla.
Se sana on: Nöyryys, ei nöyristely.
Eikö vedäkin nöyräksi nähdä, että koko luomakunta avaruuksineen, on suunniteltu kellosepän tarkkuudella? Joka paljastaa kaiken takana olevan luojan, jonka rinnalla me olemme kuin savu, joka näkyy vain hetken..
Argumenttisi sanoo yksinkertaisesti, että jos sinusta tuntuu, että asia on jotenkin, on se juuri niin.
""Argumenttisi sanoo yksinkertaisesti, että jos sinusta tuntuu, että asia on jotenkin, on se juuri niin.""
Iso AAMEN, näin on. Lyhyesti sitä kutsutaan USKOKSI
kumpi voittaa, jos ateisti ja apina pelaavat shakkia?
huomiota herättävän innokkaasti selitellessäsi, miksi sinun ei tarvitse ottaa Jumalan olemassaoloa tai sen mahdollisuutta huomioon.
Omat ateismihöpinäsi ovat juuri tuota: et halua, että Jumala on olemassa, joten et usko, että hän on olemassa. Argumenteistasi on tieteellisyys kaukana.
Jos pelaa veeällän kanssa shakkia, niin kotvan kuluttua vl on pahasti häviöllä. Silloin vl viskaa kaikki nappulat lattialle, juoksee kovaa vauhtia tupakansavuiselle rauhanyhdistykselle ja huutaa kovaan ääneen: "VAIN ME voitimme shakkimatsin!!!".
Kristityt ottavat asian puheeksi huomiotaherättävän innokkaasti. Ehkä he epäilevät itsekin.
tiedon puutteesi Jumalan olemassaolosta on kristityn silmin niin surkuteltavaa, että et voi sitä edes aavistaa. He olettavat, että voivat kertoa sinulle sen, mitä et tunnu tietävän.
Luulisin, että Jumalan olemassaoloa harvoin epäillään sen jälkeen kun sen on kerrankin kokenut. Hänen rakkautensa epäily sen sijaan vaivannee jokaista.
Usko vain ei muutu todellisuudeksi. Minulla on siitä karvaita kokemuksia.
En jaksa kaivella aiheesta tieteellisiä tutkimuksia, koska ilmankin jo löytyy riittävän vakuuttavia perusteluja ei-olemassaolon puolesta. Laitan pari linkkiä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jumalan_olemassaolo
http://godisimaginary.com/
http://www.argumentti.fi/
Usko Jumalaan on harhaluulo. Harhaluulot yleensä kestävät, vaikka niitä vastaan kuinka argumentoidaan. Joillekin usko Jumalaan on kuitenkin vain illuusio ja silloin heihin voivat tepsiä argumentit.
Oliko se tv-kieltoadressi? Mitä saatiin aikaiseksi.
Mielestäni on hyvä, että asioista keskustellaan. Se voi antaa ihmisille virikkeitä parantaa asioidensa tilaa.
tuohon mitään adressia tarvi. Uskovaiset vl:t, joita asia koskee, eivät allekirjoita ja ulkopuolisten mielipiteellä ei ole väliä. Ihan turhaa vouhkaamista.
Miksiköhän sä olet laittanut tuohon myös abortin? Eihän se liity ehkäisyyn mitenkään.
Varmaan moni ei halua sen takia laittaa nimeään kun siinä on tuo abortti.
Olis ollut hyvä juttu jos siinä olisi yksinkertaisesti että "lopetettava ehkäisyn synnillistäminen".
En ala tekstiä enää muuttamaan. Lupaan allekirjoittaa adressisi, jos se vastaa sisällöltään muuten omaani. Toisaalta nykyinenkään adressi ei kiellä ihmisiä omantuntonsa vuoksi välttämästä aborttia. Mielestäni abortin synnillistäminen on aivan yhtä vakava asia kuin ehkäisynkin synnillistäminen.
peruuttamaan ehkäisykieltoa. Se kielto on ja tulee olemaan aina!
Sinun pitäisi saada vähintää 50% vl:istä kirjoittamaan nimensä adressiin, että SRK alkaisi miettimään edes asiaa.
Eihän se tv-kielto adressisikaan tuottanut mitään tulosta muutamalla allekirjoituksella joista suurin osa ei edes ollut vl:iä. Vai lähetitkö edes adressia SRK:lle? Taisivat sytyttää sillä saunanpesän..
Ennemmin tai myöhemmin ehkäisykielto "unohdetaan", ehkä jopa suoranaisesti perutaan. On vain ajan kysymys, milloin SRK saa viisaat vastuuhenkilöt. Kun niin tapahtuu, ehkäisyn saarnaaminen synniksi lopppuu. Asia jätetään jokaisen pariskunnan omantunnon asiaksi.
tapa. jopa ne, jotka eivät kuulu tähän liikkeeseen, vaan sen juuret ulottuvat kaukaisiin esivanhempiin, ovat omaksuneet tämän ja vain tämän piirteen elämäänsä. Vaikka lapsia on kolmekin vain, he tuntevat jonkinasteista syyllisyyttä sikiämättömyydestään. Selittelevät sitten suureen ääneen, miksei ole enempää lapsia. Sen on saanut aikaan vl-asia.
Jos se niin tärkeää saada elää täysin oman mielen mukaan, ettei omatunto varota mistään, perustakaa oma yhdistys. Jos vaan kulttuurin ja sosiaalisten suhteiden vuoksi liikutaan, eikä uskoa sydämessä. Olisi hyvä tehdä ratkaisu suuntaan tai toiseen. Tietysti toivois et usko voittais, mutta moni on jo luopunu. Loppuisi tämä kymmenvuotinen jaappaus aiheesta. Kuitenkin suurin osa vl haluaa uskoa ja elää Jumalaan luottaen vaikeissakin asioissa. Puhdistuis ilma.
Miksi pitäisi olla joku liike, joka kertoo mistä omatunto varoittaa?
Ei oma tunto ole sidottu liikkeeseen, vaan raamatun opetukseen. Ja uskovaisten yhteisö on samalla tavalla uskovien yhteisö. Omatunto on monesta kielestä käännettynä "yhdessä tietämistä". Ja jos sanoo olevansa vl, ei tarkoita välttämättä että uskoo sydämessään. Mutta kun on ihmisiä, jotka haluaa jotenki elää niinkuin vl, muttei kaikki uskosta johtuvat elämänvalinnat sovi, ni miksi roikkua kulttuurin tai kavereiden tai jonkun takia. Ei ihmisten miellyttäminen ketään pelasta.
Olen jo nyt mukana monessa yhdistyksessä. Rauhanyhdistyksestä olen tietenkin eronnut, enkä takaisin enää varmaan pääsisikään enkä kyllä haluakaan.
Vanhoillislestadiolainen elämäntyyli ei ole niin mukava, että siinä kannattaisi roikkua mukana.
laittaa nimensä addessiin, jossa abortti sallitaan (murha). Seuraavaksi varmaankin alat kerätä nimiä eutanasiaa varten. että srk:n pitäs hyväksyä sekin.
Abortti tehdään varhaisessa sikiövaiheessa. Murhasta ei voida puhua, koska se ei ole silloin kehittynyt ihminen. Sikiön keskenmenotkin ovat hyvin yleisiä varsinkin tupakoivilla äideillä. Abortin tulee sallia tietyssä tilanteessa, jos se uhkaa vaikka äidin terveyttä.
SRK ei ole kieltänyt eutanasiaa, joten tällaista adressia ei todellakaan tarvita. Asia ei muutenkaan minua erityisemmin kiinnosta ainakaan juuri tällä hetkellä.
Voisin allekirjoittaa jos tuosta otettaisiin tuo abortti kysymys poissa.
Adressiin osallistujien hurja määrä kuvastaa myös tällä palstalla olevien kirjoittajien määrää. Samat kirjoittajat touhuavat eri nimimerkkien takaa. Kun katselee kommenttien klo-aikoja, huomaa sen ettei em. kirjoittajilla muuta näytä elämässään olevankaan kuin keskittyä tiettyjen ihmisten parjaamiseen. Aamusta iltaan sylttytehdas työstää aina jotain kirjoitettavaa. "Ihailla" täytyy tuota luovuuden vimmaa...........