Täsmäelvytys

Sauli Niinistö on oikeilla jäljillä siinä, että pitää miettiä erilaisten elvytyskeinojen veikutuksia ei vain tyytyä odottamaan parasta ja pelkäämään pahinta. Meille suomalaisille on olennaisinta se, että talous elpyy vientimaissamme. Sen suhteen emme voi paljon tehdä. Toinen mahdollisuus on sitten se, että kotimaassa liikkuva raha kohdentuu kotimaista työllisyyttä lisääviin kohteisiin. Tässä muutamia esityksiä täsmäelvyttämisesta.

Kotitalousvähennys on hyvä keino. Siinä hyvitetään työvoimavaltaisista palveluista. Kotitalousvähennyksen laajentamista kannattaa harkita.

Julkisen liikenteen tukeminen olisi toinen hyvä keino. Se onnistuu erityisesti suurissa kaupungeissa. Tietulleilla voitaisiin rajoittaa yksityisen liikenteen suosiota ja siitä kerätyillä rahoilla julkinen valta voisi tukea julkista liikennettä. Temppu on siis saada julkinen liikenne suhteessa selvästi edullisemmaksi yksityiseen liikenteeseen verrattuna. Näin elvytyseurot eivät valu öljysheikeille ja autonvalmistajille vaan se työllistää julkisen liikenteen palveluksessa olevia.

Ruuan alvin alennuksesta on syytä luopua, koska siinä on vaara, että sillä tuetaan vain kaupan ja elintarviketeollisuuden osakkeenomistajia. Ainakin ravintoala kärsii tästä Kepun typeryydestä. Työllistävämpi ja lamaa torjuva tapa olisi tukea ravintola-alaa. Ruuan alvin sijaan voitaisiin jakaa ruoka- ja ravintolaseteleitä. Nyt meillä pyritään ajamaan Kepun voimin ravintolabisnestä kaikin tavoin alas. Älytöntä touhua.

Raknetamisessa on nyt tilaisuus parantaa teollisuuden ja kaupallisen liikenteen väyliä ja infrastruktuuria. Tärkeimmät kohteet sijaitsevat pääkaupunkiseudulla. Ensiarvoisen tärkeitä tässä mielessä ovat Kehä kolmosen parannustyö, Keravann logistiikkakeskuksen rakentaminen ja lentokenttäradan rakentaminen. Luonnollisesti myös pääväylät kuten Heinola-Jyväskylä tien rakentaminen moottoritieksi olisi tarpeen. Venäjälle vievien yhteyksien parantamisessa on myös paljon tehtävää. Hevoskärrytiet voisi Kepun vaatimuksista huolimatta jättää vähemmälle huomiolle.

Muussa rakentamisessa on nyt hyvä aika peruskorjaukselle ja julkiselle asuntotuotannolle, jos vain varoja siihen löytyy.

3

186

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monta oikein

      Hyvä että MPP on noinkin hyvin hallituksen linjoilla. Lähes kaikki luettelemasi toimet ovat jo hallituksen ohjelmassa.

      Ruuan alv nyt on sellainen enemmän periaatteellinen poliittinen kysymys kuin elvytystoimi, merkityksellään aika mitätön, ja menipä helpotus sitten ruuan hintaan tai kaupan katteeseen, raha jää kuitenkin kotimaahan. Kepulle se on hallitusohjelmassa luvattu ja kepu sen saakoon.

      Tietullit ovat samanlainen periaatteellinen kysymys, eikä missääntapauksessa elvytystoimi. Jos niiden avulla kerätyt rahat saataisiin korvamerkittyä joukkoliikenteen kehittämiseen, maksut saattaisivat olla perusteltuja, mutta kuten hyvin tiedämme, rahat menisivät todennäköisimmin ihan muualle, ja lopputuloksena olisi vain yksityisautoilun kallistuminen, ja lisäkustannuksia sekä asiakaskatoa etenkin kaupunkikeskustoissa toimiville yrityksille.

      Ruuhkamaksut saisivat yritykset siirtämään toimintojaan laitakaupungille ja kehien ulkopuolelle, joka puolestaan lisäisi autoilua näillä alueilla. Siis vaikka keskustan liikenne vähenisi kokonaisvaikutus saattaisi pitkällä aikavälillä olla jopa negatiivinen. Näinhän on tapahtunut niissä suurkaupungeissa joissa maksuja on toteutettu.

      Julkinen rakentaminen on hypähtänyt voimakkaasti, ja rakennusala näyttää, ainakin alan itsensä uutistem mukaan, selviävän vähemmällä kuin kuviteltiin. Toki sielläkin on heikointa ainesta karsittu

    • tukea pääkaupunkiseudulle

      Jutta Urpilainen totesikin vaalien alla, että viina alkaa olla jo niin kallista ettei pienempituloisilla ole kohta varaa ruokaan, siis aivan kuin mmp:n suusta lausuttu!

      Kotialousvähennys on taas suoraa tulonsiirtoa hyväosaisille, sillä viinan turmelema köyhällistö ei kajoa remontteihin. Kiitos Jyrki, teit sen meille!

      Julkisen liikenteen tukeminen on härskeintä tukemista hyväosaisille, joka ajaa tullen mennen ohi maataloustukien täisin vastikkeettomasti, sillä suurin osa matkustelusta suuntautuu huviajeluun.

      Yksityisen autoilun kyseessä ollen tietullit ovat hyvä asia mutta ne täytyy voimaan kehäkolmosen kohdalle pohjoiseen päin suuntautuvalle liikenteelle, koska liikenne on lomamatkailua, jolloin se luokitellaan tarpeettomaksi.
      Tulleilla kerättävät varat on käytettävä pojoiseen suuntautuvien tieden perusparannukseen tarpeettomasta liikenteestä johtuvien kulumisten takia.

      Ruuan ALV tulee laskea edelleen Eurooppalaiselle tasolle. Maamme on arktisen sijaintinsa vuoksi jälkeenjääneiden tyyssija, jolle veropoliittisissa ratkaisuissa on naureskeltu pitkin maailmaa. Onneksi Keskusta on viksuimpana puolueena huomannut maahamme kohdistuneen pilkan.

      Vuodesta -70 lähtien on rakentaminen Suomessa ollut Neuvostoliittolaista laatua, eli sutta ja paskaa. Nyt on virinnyt ajatus alkaa verovaroin paikkailla tehtyjä virheitä samoilla työntekijöillä.
      Tässä tilanteessa olisi ehdottomasti katsottava mistä saadaan eurolle kaikkein työllistävin vaihtoehto ja se on ehdottomasti virolaiset, sekä puolalaiset rakennusmiehet.
      Ympäri Eurooppaa tälläkin hetkellä rakentaa kyseisten maiden ammttitaitoiset miehet laadukasta työtä, jonka arvostus on kiirinyt vaativien rakennuttajien korviin.

      Liikenneväylien rakentamisen, sekä peruskorjauten painopiste tulee siirtää pääkaupunkiseudun ulkopuolelle, joista liikenneministeri Anu Vehviläinen onkin jo vihjannut.
      Kasiraiteinen junayhteys Ouluun on saatava vireille, sekä junayhteys Kemijärven kautta Sallaan on asetettava suunnittelupöydälle, koska Venäjän puolelta löytyy mittaamattomat mahdollisuudet matkailun, sekä luonnovarojen hyödyntämiseen suomalaisesta näkökulmasta katsoen.
      Lipponen toivoi aiemmin, että Kuopiossa sijatsevat Kallan sillat ovat ensimmäinen rakennuskohde työllisyyden kohentamiseen P-savossa. Antaahan se projekti kolmeksi vuodeksi satoja työpaikkoja, sekä parantaa pohjoiseen suuntautuvan moottoritien liikenteen sujuvuutta.
      Lisäksi toteutettavien listalla on Vehviläisen vaalipiirin tieosuus Joensuu-Kajaani, joka myös on vahvoilla toteuttamisen suhteen.

      Parasta näissä kaikissa suunnitelmissa on se, että ne kohdistuvat kaikki suurimmille työttömyysalueille, jolla samaan aikaan hoidetaan työttömyydestä aiheutvaa sosiaalista hyvinvointia, sekä aluepolitiikkaa.

    • Juuri tehdään

      Jyrki Katainen on käyttänyt täsmäelvytyssanaa jo ennen Niinistöä. Heinäluoma oppi sen vasta viime lauantain tv-hastatteluunsa. Valtion rahaa nimittäin kohdennetan nyt VAIN kotimaista työllisyyttä lisääviin kohtisiin.

      Kotitalousvähennystä voisi toki laajentaa ja tehdä uudet pelinsäännöt myös asunto-osakeyhtiöille. Vähennyksen voisi lajentaa koskeman myös remonttitarvikkeiden ja aineiden kustannuksia, kun sen nyt muistaakseni saa tehdä vain työveloitusten osuudesta.

      Julkista liikennettä kannattaisi ilman muuta tukea. Siksi onkin älytöntä, että liityntäpysäköintiä kaavaillaan maksulliseksi. Jos niin tehdään, niin pysäköintilipun pitäisi vastaavasti oikeutta alennukseen julkisen liikenteen maksusta.

      Ruoan alvin alennusvaikutus on jo nyt siirretty hintoihin, joita kauppa on surutta korottanut lähes vuoden ajan. On erittäin törkeää, että kaupan alalla ei ole hintakilpailua, vaan kaupan sallitaan jo etukäteen ottaa itselleen tulevan alvin alennuksen hyöty, kun se nyt voi suorastaan naureskelle näyttää, miten hinnat alenevat alvin myötä. Tottakai alennuksen voi näyttää, kun hinnat on ensin korotettu! Kilpailuviranomaiset eivät ole tehtävienä tasalla ollenkaan. Valvonta on aivan liian löysää.

      Ravintola-alalle pitäisi ehdottomasti tehdä sama kuin kaupalle, eli alvin pudottaminen samaan kuin kaupasta ostetun ruoan alv. Ei se saa nostaa syömisen hintaa laittaako aterian joku toinen ihminen ravintolassa vai laittaako kuluttaja sen itse kotona. Tämä jos mikä olisi työllistämistä, että verokohtelu on samanlaista syömisen suhteen.

      Rakentamisessa on pantava alulle vain sellaiset kohteet, jotka saavat aikaan kerrannaisvaikutuksia muussa taloudellisessa toiminnassa. Sellaisia teitä, joille ei tule parannuksen jälkeen lisää käyttäjiä, ei kannata parantaa ainakaan ensimmäisten joukossa.

      Aika samaa mieltä tällä kertaa näytämme olleen. ;-)

      -Jäbä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1219
    2. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1064
    3. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      848
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      41
      800
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      241
      799
    6. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      226
      782
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      69
      763
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      107
      716
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      60
      679
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      49
      598
    Aihe