Mistä linnunpönttöjä?

Peukalo keskellä kämmentä

Mistä pääkaupunkiseudulla/Uudellamaalla voi ostaa linnunpönttöjä? En muista nähneeni Citymarketin tai Prisman hyllyssä. Löytyisikö rauta/puutarhakaupoista, edes sesonkiaikana keväällä?

Entä onko kokemuksia www.linnunpontto.com:sta?

14

6020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Itse rakennetuista linnunpöntöistä tulee uskomattoman rakkaita luontokohteita. Rakentaisit sinäkin itse pönttöjä, niin huomaat kyllä, miten niistä saa ilon irti paljon paremmin kuin ostetuista pöntöistä.

      Itsekin aluksi olin valmis uhraamaan rahaa myytäviin linnunpönttöihin, mutta kun rupesin rakentamaan pönttöjä itse ja sain niihin asukkaita, minun oli jatkossa jatkuvasti rakenneltava itse linnunpönttöjä ja aseteltava ja bongailtava niitä. Siitä tuli merkittävä osa luontoharrastuksiani.

      Siitä se alkoi, kun rakensin ja asetin linnunpöntön lehtopöllöä varten, mutta asukkaaksi tulikin uuttukyyhky. Toiseen itse rakentamaani pönttöön tuli samana kesänä asumaan puolestaan naakka, vaikka tavoittelin helmipöllöä. Ne pöntöt saivat ilon irti täysin omatoimisesta pöntötyksestä.

      Ei muuta kun lautoja kasaan ja puusepän puuhiin! On se mielenkiintoista puuhaa, kun seuraa itse rakentamiensa pönttöjen tapahtumia luonnossa.

      T: Hukka-Musti

      • Peukalo keskellä kämmentä

        Itsetehdyistä pöntöistä on kokemusta, ostetuista ei. Kuitenkin tietäen omat nikkarointitaitoni, -välineeni ja -tilat luulen, että hankkimalla valmiita laadukkaita pönttöjä linnut saisivat paremmat olot. Sehän on tärkeintä - minulle riittää hieman vähempikin ilo.


    • nettinyrkki

      Löysin juuri yhden pöntön tuolta Kanariansaarten ketjusta. Nikki on Hutsu-poliisi. Sen kun saisi tavata kahden kesken...
      Löytyisi näpsäkästi linnuille asumus.

    • Majoittaja

      Tuolainen linkki oli Kuukkelissa

      www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/21863477;jsessionid= 11F756D560B931B382A4F6533194... - 25k

      • Peukalo keskellä kämmentä

        on aika kaakana


    • muttei hyvää

      Bauhausissa oli tänään kahdenlaisia pönttöjä joiden mainittiin sopivan mm tiaiselle. Toisessa mallissa oli avattava etuseinä ja eteenpäin kalteva katto. Vaikutti aika heppoiselta, varsinkin se avattava seinäsysteemi. Toisessa mallissa ei ollut mitään avattavaa ja harjakatto. Hinta 17,95. Ei tullut kauppoja.

      • aada-

      • Nikke_l

      • jotakin...
        aada- kirjoitti:

        Täältä löytyy kotimaisia, laadukkaita linnunpönttöjä

        http://www.eco-iconi.fi/tuotteet.html?id=1/

        Jopas oli kalliita krumeluureja. Katot edestä liian lyhyitä kaikissa malleissa.

        Paras on tehdä käytetystä laudasta ja levystä. Tiaisille lentoaukko 32 mm. pesän halkaisija n. 11 cm. korkeus n. 30 cm.

        Muiden lintujen pönttöjen mittoja löytää netistä.


    • Kirjokuha

      Ota yhteyttä jos tarvitset pk-seudulta linnun pönttöjä.
      Sähköpostini: Kirjokuha(at)gmail.com muista muuttaa pänneri suoja(at) @ merkiksi kun lähetät viestiä.

    • Jynx
    • antti 0400 221946

      kotmaisia linnunpönttöjä löytyy heti kuvat ja hinnat www.linnunpontto.kuvat.fi

    • ei pöntötön

      www.linnunpontto.com on minusta oikein asiallinen ja rehti linnunpönttökauppa. pönttöihin tulee mukaan kiinnitys vaijerin tapainen, joka on reilun mittainen, - mahtuu hyvin puun kuin puun ympärille. olen itse sieltä ostanut linnuille pöntöt, naisihmisenä kun on peukalo keskellä kämmentä näissä hommissa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45339
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe