Pärjääkö ilman ruotsia

finnmatkojen oppaana?

en osaa enkä ymmärrä.

7

1531

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      EI. Älä hae sinne, et pärjää.

      • jo menossa

        nii täällä vähän puhutaan että ei pärjää mut kumma et haastatteluun sit ottaa. kai ne siellä sitten käännyttää.


      • paikkaansa

        Haha. Pärjää varsin hyvin, ja ajankohtaista tietoa on. Virallinen kieli firmassa on ruotsi, mutta työkieli englanti. Skandit ainakin omalla kohdalla ymmärtäväisiä, eivät hekään suomea osaa ja jos muutaman lauseen puhut heille niin kehuvat kovasti kun osaa kieltä. Toki keskustelevat keskenään ruotsiksi, mutta pitää olla rohkea ja huomauttaa että ei ymmärrä ja samalla tavalla huomioida puhumalla englantia muiden suomalaisten kanssa.


    • vääntämällä

      kaikkihan oppaat täällä sanovat että kielitaitoa tulee hirveästi lisää, eikös sen ruotsinki sit väkisinkin sielä opi jos sitä kerta pakko on osata;)?

      • Parisa

        Eikös venäjän kielen taito ole nykyään yhtä tärkeä kuin ruotsin? mielestäni jokaisessa lomakohteessa on venäläisiä lähes yhtä paljon kuin ruotsalaisiakin. tässä en nyt työtovereista puhu vaan asiakkaista.

        ja kai nyt jokainen suomalainen jonkin verran ruotsia ymmärtää jos se kerran pakkoruotsina on opiskeltu. älkää vähätelkö taitojanne.


      • mahtavaa
        Parisa kirjoitti:

        Eikös venäjän kielen taito ole nykyään yhtä tärkeä kuin ruotsin? mielestäni jokaisessa lomakohteessa on venäläisiä lähes yhtä paljon kuin ruotsalaisiakin. tässä en nyt työtovereista puhu vaan asiakkaista.

        ja kai nyt jokainen suomalainen jonkin verran ruotsia ymmärtää jos se kerran pakkoruotsina on opiskeltu. älkää vähätelkö taitojanne.

        jos finnmatkoilla arvostetaan venäjän kielen taitoa ni ihan mahtavaa, koska se on mun toinen äidinkieli;) toivottavasti se korvaa ruotsin koska sillä kielellä en pysty melkein sanaakaan mitään sanomaan!


    • ...

      kokemuksesta voin sanoa että pärjää.. itsekään en puhu, ymmärrän kyllä hiukan, ja ihan hyvin pärjäsin kun olin finnmatkoilla töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      40
      3174
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3004
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2102
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2062
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1781
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe