YllätysKaksoset edes mahdollisia?

2 ultran jälkeen

Onko nykypäivän laitteilla edes mahdollista kätilön missata kaksosraskaus rakenneultrassa? Itselläni takuuvarmana vaan yksi vauva tulossa (4D yksityisellä), mut molemmissa normiultrissa hirmu hätäinen kätilö "pikaultrasi" vauvan. Kuvakin melkein jäi siinä kiireen hötäkässä ottamatta.. Et en ihmettele, jos joku jää miettimään näitä asioita.

Np-ultrassahan sitä kait on tapahtunutkin, ettei kaksosia huomata, mut että tässä toisessa ei näkyis. Ja jos ei näkyis, niin miksi? En ymmärrä noista laitteista, mut kiinnostaa yleisesti kun toiset sanoo, ettei voi missata tuplia ja toisille niin on kuitenkin tapahtunut.. Ainakin tossa niskapoimu-ultrassa!

2

1461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuplapulma

      No mulla kaveri syntyi 80-luvun alussa yllätyksenä, koska ultrassa oli näkynyt vaan yksi vauva vaikka tulikin sitten kaksoset.

      Ja toiseen perheeseen odotettiin kaksosia about samoihin aikoihin, mutta ultrassa näyttivät yhteenkasvaneilta. OLivat kyllä ihan erilliset mutta kuvanlaatu ei riittänyt silloin erottamaan.

      Ja 60 vuotta sitten helposti tullut yllätyskaksosia, kun ei ultria edes ollut.

      Mutta luulisi, että nykyään osataan katsoa. Ei ki vauvat voi olla niin "päällekkäin" ettei toista näkyisi?

      • Ullakko

        Jonkin (en muista minkä) palstan monikko-odottajien osastolla satuin kerran lukemaan äidistä, jolle selvisi vasta rv 34 tulevat tuplat, vaikka ultrattu oli kuulemma useaan otteeseen! Ja oli ihan viime vuosien juttuja 2007-2008, ettei tarvinnut edes sen kauemmaksi mennä ;)

        Vaikea sitä on itsekään uskoa, että kuinka ihmeessä vauva voisi olla niin toisen takana/alla/ties missä piilossa :), ettei huomata. Mut onhan tuplien äitien vatsatkin joskus sen verran pienikokoisia, ettei niistä päällepäin ikinä kaksosia uskoisi tupsahtavan. Mutta että kahden vauvan liikehdintä jne..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7794
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      128
      4250
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      69
      2855
    5. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2539
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2373
    9. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe