Mikä olisi paras ja halvin keino päästä Helsingistä Urho Kekkosen kansallispuistoon ilman autoa?
Olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa esim. linja-autolinjoja Rovaniemeltä puistoon.
Suunnittelemme siis näin alustavasti ystävieni kanssa retkeä puistoon. Osaisiko joku ehdottaa hyvää reittiä aloitteijoille viikon vaellukselle?
Helsingistä UK-puistoon
4
1184
Vastaukset
- poikkeaa Kiilopäällä
ja siitähän se alkaa eli viikossa polkee ison tai pienen lenkin.
- Pajanvadda
eli Rovaniemen rautatieasemalta Ivaloon menevät
linja-autot, lähes kaikki, käyvät Kiilopäällä.
- keino sinne
pääsemiseksi on ns. apostolin kyyti. Tosin se on aikaavievä ja sen jälkeen ei ainakaan huonokuntoinen jaksa enää vaeltaa.
... selvästi kätevin tapa on lähteä Helsingistä iltajunalla, joita kulkee kolmekin kappaletta muutaman tunnin sisällä. Seuraavan päivän aamuna/aamupäivänä juna saapuu Rovaniemelle. Siellä bussit jo odottelevat rautatieasemalla ja lähtevät melkein samantien. Sitten vain jokunen tunti köröttelyä ja alas jossakin sopivassa kohdassa, esimerkiksi Kiilopäällä.
Paluu sujuu kätevästi siten, että vaeltelee viimeisenä varsinaisena vaelluspäivänä jo lähelle bussitietä ja sitten aamutoimien jälkeen puolen päivän korvissa bussiin, joka vie Rovaniemen rautatieasemalle. Siitä sitten taas lähtee se yöjuna Helsinkiin.
Itse viimeksi siellä käydessäni olin sen viimeisen yön Kiilopäällä Suomen Ladun retkeilyhotellin leirintäalueella. Siinä leirintämaksuun sisältyi sauna. Tällöin eivät kanssamatkustajat bussissa joutuneet kärsimään vaellusaromeista.
Aikataulut löytynevät esimerkiksi VR:n sivuilta.
Luultavasti tämä on myös edullisin tapa. Ainakin se on monin verroin vaivattomampi kuin esimerkiksi omalla autolla meno.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918