Eläimet politiikassa

Hyvä lukija!
Minuun otettiin tänään 27.1.2009 Ukrainan kesyrottayhdistyksestä yhteyttä erittäin huollestuttavan asian puitteissa. Mediassa on paljon ollut esillä kyseisen maan vaikea poliittinen tilanne, joka on aiheuttanut lukuisia mielenosoituksia, mutta eräs mielenosoitus meni inhimillisyyden rajojen yli. Kyseisessä tapahtumassa järjestäjät kiduttivat mitä julmimmalla tavalla täysin viattomia kesyrottia. Vaikket venäjää ymmärtäisikään, niin ole ystävällinen ja katso eräs video. Tässä on linkki venäjänkieliseen uutisartikkeliin, johon on liitettynä myös reilun parin minuutin mittainen uutisvideo kyseisestä tapahtumasta:

http://infoporn.org.ua/2009/01/23/pro_krys_y_lyudeyi

Minulle lähetetyssä viestissä, jonka lähettäjä on minun tätini, vedottiin eri maiden järjestöihin, jotta tälläinen julmuus voitaisiin pysäyttää.

Minulle eläimet, lajiin katsomatta, ovat kaikki yhtä tärkeitä. Minusta on väärin, että viattomia olentoja täytyy laittaa kärsimään poliittisissa ”taistoissa”. Ymmärrän hyvin, että yksin tuskin mitään pystyn asian eteen tekemään, joten lähetän tämän viestin mm. Suomen kesyrottayhdistykseen, Suomen eläinsuojeluyhdistykseen, useaan paikallislehteen ja Iltalehteen. Ukrainassa eläinsuojelulait ovat aika heikkoja, joten tälläiset eläinrääkkäystapaukset usein jäävät rangaistuksetta. Siksi Ukrainan kesyrottayhdistys vetoaa minun kauttani myös suomalaisiin, jotta kyseiseen eläinrääkkäystapahtumaan syylliset saadaan edesvastuuseen teoistaan. Toivon hartaasti, ettei tämä asia jäisi tähän, vaan se saisi julkisuutta myös Suomessa.

Terveisin,
Nica

Minulle lähetetyn viestin oma käännökseni:

Ukrainalaiset kesyrottakasvattajat protestoivat erittäin julmaa mielenosoitusta ”Get usix” (suom. ”Kaikki pois”), joka käytiin Kiovassa Kreshatin torilla.

Keskiviikkona, 21. tammikuuta 2009 tähän mielenosoitukseen osallistuneet päästivät kadulle ja julmasti kiduttivat satoja kesyrottia, jotka symboloivat kansanedustajia ja ministereitä. Mielenosoituksen järjestäjät avasivat yleisölle laatikon, joka oli täynnä kuolleita kesyrottia. Parhaamman tuloksen saamiseksi, täysin viattomia kesyrottia pidettiin useita päiviä ilman vettä ja ruokaa, tämän seurauksena moni rotta menehtyi. Eloon jääneet, erittäin peloissaan olevat rotat söivät lajitovereitaan.

Kuolleiden eläinten joukossa oli myös poikasia, jotka kuolivat ensimmäisinä. Täysin viattomat, kadulle ihmisjoukkoa viihdyttämään heitetyt eläimet yrittivät epätöivoisesti tarrata kiini heidät niin julmasti pettäneisiin ihmisiin. Tähän mielenosoituksen järjestäjät reagoivat roikottamalla hännästä, lyömällä, murskaamalla jaloilla näitä kidutettuja eläimiä, sekä avoimesti nauroivat eläinten kivulle ja tuskalle. Mielenosoituksen järjestäjät eivät kertoneet eloon jääneiden rottien kohtalosta.

Kesyrotilla ei ole mitään tekemistä villirottien kanssa, mutta kesyrotat tullaan todennäköisesti heittämään kadulle ja täten heikot ja kidutetut eläimet todennäköisesti kokevat tuskallisen kuoleman.

Eläinten kidutus yleisön edessä palauttaa meidät pimeälle keskiajalle. Me vastustamme tälläistä raukkamaista tekoa poliitikoilta, jotka purkavat vihansa puolustuskyvyttömiin olentoihin. Niin sanottu ”kansan aloite Get usix (suom. ”Kaikki pois!”, tarkoittaa ”Kaikki poliitikot pois parlamentista!”)” laski koko maamme mainetta muun maailman edessä.

Kuka antoi luvan järjestää tämän julkisen teloituksen? Kuka ajatteli seurauksia, sillä kyseinen mielenosoitus pidettiin keskellä päivää, kello 12 paikallisaikaa, jolloin kaduilla liikkui nuorisoa ja lapsia, joiden henkiseen kehitykseen tämä tapahtuma ei voinut olla vaikuttamatta? Kuka ajatteli, miltä me näytämme muiden maiden edessä, joissa eläinten rääkkämisestä annetaan kovia rangaistuksia? Meillä tälläisille tapauksille suljetaan silmät...

Me olemme varmoja, että näkökantamme jakaa jokainen, jolle inhimillisyys ei ole vierasta. Kaikki poliittiset tavoitteet ja repliikit menettävät arvonsa, kun niiden eteen joutuvat kärsimään viattomat eläimet. Pelkuruus, julmuus ja kierous eivät omaa poliittisiä näkemyksiä, nationalismia, eivätkä kansalaisuutta.

Me esitämme pyynnön kaikille puuttumaan tähän tapaukseen ja saattaa syylliset vastuuseen teostaan, jotta ensi kerralla he eivät käytä ”näyttelijöinä” ihmisiä.

Allekirjoittaneet:
Kocheshkova Elena, rottakennel ”Ukrainan rottatalo”, Ukrainan kesyrottayhdistyksen puheenjohtaja, Donetsk
Ocheretjanova Lada, rottakennel ”Ukrainan rottatalo”, Kiova
Timoshuk Vlada, rottakennel ”Perlina Dnipra”, Dnepropetrovsk
Kovgan Julia, rottakennel ”Ratatui”, Kiova
Lobatjuk Natalia, rottakennel ”Madam Shapoklyak”, Kiova
Antonenko Anastasia, rottakennel ”Madam Shapoklyak”, Kiova
Lozanaja Viktoria, rottakennel ”Veselaja Semeika”, Dnepropetrovsk
Lozanaja Tatjana, rottakennel ”Veselaja Semeika”, Dnepropetrovsk
Maksimenko Ludmila, rottakennel ”Mon Cher Petit”, Lugansk
Golovanova Tatjana, rottakennel ”Funny pets”, Sevastopol

Hyvät ihmiset! Jos yhtään asia teitä koskettaa, niin olkaa ystävällisiä ja pistäkää asia eteenpäin.

0

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        46
        3179
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        36
        2681
      3. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        53
        2624
      4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        112
        2421
      5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        51
        2183
      6. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        351
        1961
      7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        150
        1586
      8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        76
        1465
      9. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1288
      10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        29
        1218
      Aihe