Mitäs komukat

tekisi jos iso lottovoitto iskisi omalle kohdalle. Voisi aatemaailma heittää häränpyllyä..
Kertalaakilla ökyrikkaaksi kapitalistiksi.
10256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"...tekisi jos iso lottovoitto iskisi omalle kohdalle. Voisi aatemaailma heittää häränpyllyä..
Kertalaakilla ökyrikkaaksi kapitalistiksi."

Lottovoittoa yritän melko säännöllisesti "metsästää". Ja jos voittaisin, miksi aatemaailmani siitä muuttuisi? Ja hyvänä esimerkkinä komunistien suurista omaisuuksista ja niiden käytöstä on henk. koht. tuntemaani todella varakas puolueosastoni kommari, joka on mukana poliittisessa toiminnassa siinä kuin me muutkin puolueosaston aktiivit! Ja tiedän hänen käyttävän suuria summia erilaisiin yhteiskunnallisiin avustusprojekteihin kotimaassa ja ulkomailla!

Ja pääomanomistaja (samantekevää esiintyykö pääoma tuottavassa, tavara- vaiko rahamuodossa) lasketaan kapitalisti/porvariluokan edustajaksi, jos pääoman koko vastaa yleisesti ottaen kapitalistisen suurtuotannon päätarkoitusta ja luonnetta. Toisin sanoen voiton täytyy mahdollistaa niissä puitteissa pääoman laajentunut uusintaminen. Tällä tarkoitetaan lisäarvon muuttumista pääomaksi, pääoman kasaantumisprosessia. Eli osan lisäarvosta käyttämistä pääoman suurentamiseen.

Äänestä
  • panemalla rahat sukanvarteen ja kuluttavan sieltä mitä syö on hyväksyttävää, mutta varat laittamalla poikimaan on sopimatonta kapitalismia.

    Äänestä

  • lotto kirjoitti:

    panemalla rahat sukanvarteen ja kuluttavan sieltä mitä syö on hyväksyttävää, mutta varat laittamalla poikimaan on sopimatonta kapitalismia.

    uudestaan mitä setä kirjoittaa,kyllä se siitä aukenee,hän on yksi tämän palstan parhaista,minä esiinnyn nyt tällä vanhalla nimimerkillä vaikka välillä höpöttelen ns.vierailevana taiteilijana.

    Äänestä

  • baden2 kirjoitti:

    uudestaan mitä setä kirjoittaa,kyllä se siitä aukenee,hän on yksi tämän palstan parhaista,minä esiinnyn nyt tällä vanhalla nimimerkillä vaikka välillä höpöttelen ns.vierailevana taiteilijana.

    Ei tuosta näy avautuneen kuin persreikä.

    Äänestä

  • baden2 kirjoitti:

    uudestaan mitä setä kirjoittaa,kyllä se siitä aukenee,hän on yksi tämän palstan parhaista,minä esiinnyn nyt tällä vanhalla nimimerkillä vaikka välillä höpöttelen ns.vierailevana taiteilijana.

    Unohti Viron keississä lähes kaiken faktan?

    En oikein ymmärrä miten tosiasioiden pois jättäminen
    lisää "kunniaa" ja "mainetta"?

    Mites se oli toveri Baden sen firmasi kanssa?

    Tuotitko lisäarvoa?

    Tuliko tarpeeseen taloudellisesti?

    Narikan kannalta?

    Äänestä

  • Huomattavasti parempi tuotto on metsästää
    paperikaupalla voitto kapitalistilta.

    Minä en ole eläissään lotonnut enkä harjoittanut
    muutakaan tuurin peliä!

    Onhan se hyvä että arpajaisilla voidaan jymäyttää
    uneksijoita.

    Pörssi tuo työläisellekin 10 vuoden juoksussa
    jotain.

    Löttö vain vie.

    Äänestä

  • Mikä? kirjoitti:

    Ei tuosta näy avautuneen kuin persreikä.

    Kun älykkyysosamäärää osoittava lukuarvo on alle 20.
    Niin tällöin ihminen kirjoittelee juuri tuollaisia kirjoituksia kuin sinä.Mutta ethän sinä tuolle asialle mahda yhtään mitään.Otan osaa.

    Äänestä

Onhan se iso raha työmiehelle, mutta pikkusumma kapitalistille.

Tietysti kyseinen summa antaisi hyvät resurssit aloittaa liiketoimi, jonka seurauksena omaisuus voisi kasvaa entisestään.

Ja jos sitä sitten nousisi kapitalistin asemaan, niin ei se olisi mikään este kommunismin kannatukselle. Päinvastoin raha helpottaisi toimimista porvarillisessa parlamenttarismissa, joka on ennemminkin rahan valtaa kuin todellista demokratiaa.

Jos kommunistinen vallankumous ei toteutuisi, voisi sitä itse ainakin elää hyvinvoivana ja jos se taas toteutuisi, niin ylimääräisen omaisuden menettäminen ei harmittaisi, koska silloin kaikki ihmiset olisivat tasa-arvoisia keskenään, eikä olisi jatkuvaa pelkoa siitä, että joku polkisi jalkoihinsa vaikka tulisi vanhaksi ja sairaaksi.

Äänestä
  • esimerkkiä ja toteuttaa ideoloogiasi. Antaisit omaisuutesi valtiolle, joka käyttää sen kaikkien hyväksi. Esim. uusia rullatuolia ja alusastioita kunnalliskodille, maahanmuuttajille asuntoja, lisää kirjoja kirjastoihin, onhan näitä..
    Lisäät vain työtahtia, niin pysyt leivän syrjässä kiinni. Mutta olet onnellinen.

    Äänestä

  • näyttää kirjoitti:

    esimerkkiä ja toteuttaa ideoloogiasi. Antaisit omaisuutesi valtiolle, joka käyttää sen kaikkien hyväksi. Esim. uusia rullatuolia ja alusastioita kunnalliskodille, maahanmuuttajille asuntoja, lisää kirjoja kirjastoihin, onhan näitä..
    Lisäät vain työtahtia, niin pysyt leivän syrjässä kiinni. Mutta olet onnellinen.

    Ettäkö joku antaisi rahansa porvarillisen parlamentin tuhlattavaksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahan valta kirjoitti:

tekisi jos iso lottovoitto iskisi omalle kohdalle. Voisi aatemaailma heittää häränpyllyä..
Kertalaakilla ökyrikkaaksi kapitalistiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu