Mitäs musiikkityyliä edustaa?

-jukeboxi-

niin bändin tiedän kyllä nimeltä ja kitaristin mutta kun en bändin tuotantoa tunne oikeastaan yhtään niin mitä rokin tyyliä tää edustaa? Ja onko tuotanto samaa tyyliä ekoista vuosista viimeisiin vai onko muuttunu?

5

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Desipeelo

      Led Zeppelin on suhteellisen monipuolinen bändi, jota pidetään yhtenä varhaisimmista heavy metal -tyylin edustajista. Perustettu vuonna 1968, lopetti vuonna 1980 kun rumpali kuoli. Yhtyeen musiikki oli pääosin bluesahtavaa hard rockia, eli siis varhaista heavy metalia. Mukana oli myös folk-tyylisiä harmonioita. Tuotanto alusta loppuun suhteellisen samantyylistä, mutta loppua kohti blues alkoi vähentyä.

      • monia

        muitakin tyylejä, kuten klassista, Intialaista ja Marokkolaista musiikkia, jopa discoa jne...


      • Luulisin
        monia kirjoitti:

        muitakin tyylejä, kuten klassista, Intialaista ja Marokkolaista musiikkia, jopa discoa jne...

        Luusisin että pääosassa Rock and Rollia.


      • sillä zeppelin
        Luulisin kirjoitti:

        Luusisin että pääosassa Rock and Rollia.

        oli yksi heavy metalin kehittäjistä. yhtye soitti bluesahtavaa hard rockia, eli siis heavy metalia.


    • Bluestyylistä hard rockia, vaikka teki kyllä vähän muunkin tyylistä musiikkia eli oli siis melko kokeellinen. Esim. folktyylistä musiikkia löytyy ja vaikutteitaesim. myös itämaisesta musiikista. Zeppelinillä on myös akustisia ja puoliakustisia kappaleita, ei vain sellaisia, joiden kitaraosuudet soitettu vain pelkällä sähkökitaralla ja joskus myös joitain muitakin soittimia on käytetty hyödyksi.

      Ja jos tuosta blustyylisestä rockista pitää, niin suosittelen Paul Rodgersin bändiä Free(tämä oli hänen bändinsä ennen Bad Companya, jonka hän perusti Freen rumpalin Simon Kirken kanssa 1973, kun Free oli hajonnut). Pidän itseasiassa tällä hetkellä tästä vielä enemmän kuin tuosta Zepistä, vaikka toki Zepkin on erittäin hyvä. Voin myös suositella tuota ZZ Topiakin(sekin on bluesrockia, tosin 1980-luvun alkupuolelta lähtien bluesin osuus alkoi vähetä ja mukaan tuli myös vähän esim.poptyyliä ja electrosaundejakin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3877
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3209
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2867
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2762
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2461
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      49
      2038
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      90
      1245
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1235
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1129
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1119
    Aihe