Mitäs musiikkityyliä edustaa?

-jukeboxi-

niin bändin tiedän kyllä nimeltä ja kitaristin mutta kun en bändin tuotantoa tunne oikeastaan yhtään niin mitä rokin tyyliä tää edustaa? Ja onko tuotanto samaa tyyliä ekoista vuosista viimeisiin vai onko muuttunu?

5

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Desipeelo

      Led Zeppelin on suhteellisen monipuolinen bändi, jota pidetään yhtenä varhaisimmista heavy metal -tyylin edustajista. Perustettu vuonna 1968, lopetti vuonna 1980 kun rumpali kuoli. Yhtyeen musiikki oli pääosin bluesahtavaa hard rockia, eli siis varhaista heavy metalia. Mukana oli myös folk-tyylisiä harmonioita. Tuotanto alusta loppuun suhteellisen samantyylistä, mutta loppua kohti blues alkoi vähentyä.

      • monia

        muitakin tyylejä, kuten klassista, Intialaista ja Marokkolaista musiikkia, jopa discoa jne...


      • Luulisin
        monia kirjoitti:

        muitakin tyylejä, kuten klassista, Intialaista ja Marokkolaista musiikkia, jopa discoa jne...

        Luusisin että pääosassa Rock and Rollia.


      • sillä zeppelin
        Luulisin kirjoitti:

        Luusisin että pääosassa Rock and Rollia.

        oli yksi heavy metalin kehittäjistä. yhtye soitti bluesahtavaa hard rockia, eli siis heavy metalia.


    • Bluestyylistä hard rockia, vaikka teki kyllä vähän muunkin tyylistä musiikkia eli oli siis melko kokeellinen. Esim. folktyylistä musiikkia löytyy ja vaikutteitaesim. myös itämaisesta musiikista. Zeppelinillä on myös akustisia ja puoliakustisia kappaleita, ei vain sellaisia, joiden kitaraosuudet soitettu vain pelkällä sähkökitaralla ja joskus myös joitain muitakin soittimia on käytetty hyödyksi.

      Ja jos tuosta blustyylisestä rockista pitää, niin suosittelen Paul Rodgersin bändiä Free(tämä oli hänen bändinsä ennen Bad Companya, jonka hän perusti Freen rumpalin Simon Kirken kanssa 1973, kun Free oli hajonnut). Pidän itseasiassa tällä hetkellä tästä vielä enemmän kuin tuosta Zepistä, vaikka toki Zepkin on erittäin hyvä. Voin myös suositella tuota ZZ Topiakin(sekin on bluesrockia, tosin 1980-luvun alkupuolelta lähtien bluesin osuus alkoi vähetä ja mukaan tuli myös vähän esim.poptyyliä ja electrosaundejakin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      461
      3059
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      3046
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      70
      2098
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1588
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      191
      1464
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1223
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1202
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1107
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1065
    10. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      993
    Aihe