mistäköhän johtuu ,kun kierroksilla tuleepi öljyä jonkin verran öljyntäyttökorkin kautta? voiskos vika olla huohotinputkessa? autolla ajettu 330t.
740 gle koneen huohotus öljykorkista
???
71776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kuuluu...
se vielä irtoo.
Puhdista huohotinjärjestelmä .
On siellä imusarjan alla 3-4 pytyn välissä.
Letkut puhtaaksi ja muutenkin paikat kuntoon jos letkussa on niin kuin tässä 850 muovinen sihti sen voi poistaa turhaa kerää öljyä ja jääty sitten talvella.
Osta viellä öljyn täyttökorkkiin uusi tiiviste samoin sinne öljyn mittatikkuun se O rengas.
Kampikammiossa painetta niistä ohivuotokaasuista jos huohotin tukossa se paine tulee mistä pääsee joskus menee stefa sen asian takia.Siksi muistakaa aina keväisin ja ennen pakkastentuloa puhdistaa autossa ne huohottimet.Kysykää vaikka täältä jos ette tiedä sijaintia.Turboissa tätä juttua ei ole, on ratkaistu muuten niiden kaasujen kohtalo.
tiivisteitä autotarvike liikkeistä vai pitääkö itse askarrella?
Ostin Volvon varaosatiskiltä korkintiivisteen ja mittatikun O renkaan maksoi sen 2€ .Täten käykää ostamassa osat sieltä tulee kerralla sopiva Tietenkin normi O rengas niin sen voi ostaa mistä saa sopivan, malli mukaan.
kiitti hyvistä ohjeista, aloittelevalle tee-se-itse miehelle on arvokasta tietoa.
Että minun seputuksista oli hyötyä.Jokainen meistä on ollut alkaessa harjoittelija näissä korjaus jutuissa,aikaa kun menee siinä 30 vuotta niin jotenkin ymmärtää tämän tekniikan päälle.Hyvää kesää vaan teille.