Ongelma on seuraava:
Aioimme mieheni kanssa pitää kihlajaisten jälkeen "oikeat" häät myöhemmin, mutta toivottu vauvamme ilmoitti tulostaan odotettua aiemmin joten häät siirtyivät.
Menimme sitten maistraatissa naimisiin. Tahtoisimme kuitenkin pitää vielä kunnon häätkin, vaikkakin itse vihkiminen on siis jo suoritettu yli vuosi sitten.
Onko kenelläkään kokemuksia asiasta? Oletteko olleet tai itse pitäneet hääjuhlan myöhemmin?
Meilläkin olisi juhlien aikaan naimisiinmenosta kulunut jo miltei kaksi vuotta, onko mielestänne järkeä enää pitää häitä?
Niin, ja kertokaa ideoita juhliin! Ajatuksena joko käydä avioliiton siunauksella kirkossa tai sitten pitää pelkät jatkojuhlat, mutta ainakin haluaisimme "oikeat" häävaatteet, minä siis varsinkin naisena hääpuvun:)
Hääjuhlat myöhemmin?
4
587
Vastaukset
- on se
varsinainen hääjuhla vielä pitämättä. Ja meillä tuli sentään jo kymmenes vuosi täyteen naimisissa oloa. Mitä väliä sillä on, missä vaiheessa sen juhlan pitää, jos sellaisen haluaa. Voithan sinä järjestää ihan milloin tahansa ihan mitkä tahansa juhlat. Ei niitä ainakaan se takia tarvitse boikotoida, että on jo naimisissa.
Ideoita juhliin on jo vaikka kuinka paljon, kun onhan niitä ehtinyt tässä jo hyvän tovin suunnitella. Tuskinpa kovinkaan monella on toistakymmentä vuotta suunnitellut häät. Tärkein pointti meillä on se, että juhliin ei tarvitse laittaa yhtään mitään ihan vain rutiinin vuoksi. Ei edes vihkimistä, vain pelkät "jatkot". - Henni78
Ystäväni tässä jokunen aika sitten myös pyöräytti lapsen, ja kävivät sitä enne pikaiseen maistraatissa. Ja pari kuukautta sitten lapsen ollessa vajaa vuoden ikäinen viettivät "oikeita" häitä! Eli oli kirkollinen vihkimisseremonia ja hääpuvut ja muut sensemmoiset. Eikä ketään kyllä millään tavoin häirinnyt, että kunnon häitä vietettiin, vaikka pari olikin naimisissa jo!
Mielestäni hääpukujen kanssa kuuluu se virallinen hääseremonia eli teillä siis avioliiton siunaaminen, joten ei kun kirkkoa varaamaan! :) - tai niin..
.. Itse en ole vielä naimisiin päässyt, vaikka suuri toiveeni oli että ennen vauvaa naimisiin ja vaikka juhlat myöhemmin mutta mulle oli tärkeää että vauvani saa isänsä sukunimen ja haluaisin saman nimen kuin lapsenikin.. Mutta mies halusi välttämättä naimisiin sitten kun voi samalla juhlia.. Ja siis ei kuuluta kirkkoon kumpikaan että maistraatti häät olisi sitten ensi kesänä tiedossa.. Mun mielipide tosta sun tilanteesta on että. Hommaa itselles puku ja järjestäkää niin mielettömät juhlat, vaikka vasta myöhemminkin! Ei upea hää puku ole vain kirkon etuoikeus tai jos haluatte vielä erikseen kirkossa lausua lupauksenne,niin mikäs siinä. . Tee niinkuin itsestä tuntuu hyvältä.. On hää juhlat kuitenkin aika monen naisen suuri haave ja silloin saa olla se keskipiste ja näin.. :)
- ........
joillekin toi maistraatti ensin ja kirkko sitten on ihan pakollinen käytäntö. eräs tuttava pariskunta teki sen tuossa järjestyksessä, koska toinen ei kuulunut kirkkoon.
ja sen kirkkotoimituksen nimi on avioliittoon siunaaminen, koska vihkiminen on jo tehty. muuten aikalailla sama kaava, vieraat tuskin huomaavat eroa.
eikä mua ainakaan haitannu, vaikka tiesin tuttujen jo olevan naimisissa. pääasia on mun mielestä, että hoidetaan viralliset jutut kun on niiden aika ja bileet silloin kun pariskunnalle sopii.
tässä lisäinfoa:
http://www.naimisiin.info/haaopas/siunaaminen.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850