Hannan

näkemys Idolsista

Uusimmassa Suosikissa Hanna kannattaa edelleen voimakkaasti Idolsia, ja väittää etteivät Idols-kilpailijat ole "tuotteita" vaan että ohjelma tarjoaa jokaiselle mahdollisuuden tehdä sitä mitä osaa ja mihin kokee kutsumusta.

Hän sanoo: "Näyttäkää minulle yksikin Idols-kilpailija joka on tuotteistettu ja murennettu."

Voidaanko Hannaa pitää tässä asiassa jonkinlaisena asiantuntijana, vai voiko yleisö sanoa mielipiteensä?
Ja voiko Hanna puhua jokaisen Idolsissa kisanneen puolesta? Voiko väittää ettei kukaan ole koskaan kokenut ettei saa olla oma itsensä, vaan annetaan laulettavaksi biisejä, jotka eivät itselle tunnu istuvan, ja levy tuntuu olevan kuin jonkun muun levy.

Jotain kertoo mielestäni sekin että finaaleissa kilpailijoita käytetään kuin nukkeina, joilla voi leikkiä, joita voi pukea, kammata ja "stailata" mielensä mukaan. Kokeilla että miltähän tämä näyttää ja mitähän ihmiset tykkää jne.

Voi käydä myös niin, että levyä tehtäessä tuotantoyhtiö ja levy-yhtiö käyttävät hyväkseen Idols-tähden ensihämmennystä ja muokkaavat hänelle parhaiten myyvän imagon, jota tähtiraakile itsekin luulee parhaaksi ja itselleen sopivaksi vaihtoehdoksi ja tekee kiltisti mitä käsketään.
Eikä myöhemminkään anneta mahdollisuutta itse vaikuttaa imagoonsa, vaikka se oma suunta, olemus ja kutsumus alkaisi vähitellen valjetakin.

Tätä minä ainakin ymmärrän "tuotteistamisella".

2

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heinä 88

      Hanna on kuitenkin aina painottanut pohtiessa tuota tuotteistamista, että jokainen idolsista tullut artisti on tehnyt samannäköistä musiikkia kuin on laulanut jo idolsin aikan :).

      • kun on

        tarkoitus laulaa vähän kaikenlaista musiikkia. Olisikin varmaan parempi jos kilpailijoille annettaisiin enemmän vapautta siinä millaista musiikkia haluaa laulaa.

        Mikähän idea viime kaudellakin oli siinä että kisaajille arvottiin Eppu Normaalin biisit? Ja sitten on ollu nämä "teemat". Disco- , hevi- jne
        Olisi ehkä parempi jos kilpailijat saisivat valita niistä teemoistakin, ei pelkästään kappaleista.
        Joidenkin kohdalla juuri se monipuolisuus ja kyky ja halu laulaa vähän kaikenlaista on osoittautunut kompastuskiveksi, eikä linja ole selvillä kisan päättyessä.

        Mutta ei sitä Idolsia varmaan enää tule, joten turha pähkäillä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      45
      3046
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2904
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2757
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2608
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2508
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2490
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe