Miksi vanhoillislestadiolaiset eivät ota osaa ekumeenisiin tilaisuuksiin. Lehdistä saa lukea usein, kuinka eri suunnat kokoontuvat saman katon alle. On rauhan sanaa, Sley:tä, herättäjä-yhdistystä, helluntaiseurakuntaa, ortodokseja, babtisteja, ja useita muita vapaita suuntia, muttei koskaan vanhoillislestadiolaisia. Miksi? Eivätkö vl:t halua vaalia kristittyjen ykseyttä?
VL ja ekumenia
ekumeniaenkeli
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On vain yksi oikea - HE.
ja minä tiedän sen totuuden!
eli YKSIKÄÄN ihminen ei voi tietää, miksi tämä kaikki on tupsahtanut. Tiedämme vain tieteellisen tavan, miten nämä on tullut. On aikoinaan muodostunut galakseja, planeettoja yms. Ja joskus vain alkanut muodostuu orgaanisia aineita, joista vähitellen kehkeytynyt elämää. Mutta miksi näin, ei tiedä kukaan. Ei edes uskonnot pysty sitä selittää, sillä kaikki uskonnot ovat ihmisten olettamuksia vailla todistuspohjaa.
Eli totuus on se, ettei yksikään tiedä, miksi yleensä maapallo syntyi ja miksi ihmiset ovat olemassa.
SRK-lestadiolaisille. Tässä yksi ote vl-forumilta:
>>>>>
Hynde kirjoitti:
"Jyvitetäänkö ihmisoikeuksia niin että usko onkin alempiarvoinen?"
O.M:
"Epäilen, että homma ei mene siihen pisteeseen asti. Tietyt tahot eivät varmastikaan jätä yhtään kiveä kääntämättä omissa pyrkimyksissään. Kyse lienee viime kädessä vallankäytöstä: telaketjufeministit, ekumeenikot, liberaaliteologit yms. kauhistukset yrittävät pakottaa vl:ia pitämään uskovaisina myös ehkäisyn hyväksyviä ihmisiä."