Yksityisotot- yksityissijoitukset?

Miten tmi tekee tilikauden päätösviennit kun on kyseessä yks.otot ja yks.sijoitukset, eli molemmat tilit käytössä 2-kert.kirjanpito kyseesä.

Yksityisotot päätetään pääomatilille kyllä, mutta tilikauden lopussako vai seuraavan alussa?

Entä yksityissijoitukset, rullaako ne edelleen, ettei niitä nollata mitenkään?
47222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miten voi olla kaksi yksityis tiliä?
Käsittääkseni on vaan Yksi yksityistili josta omana nostona tai omana panona lisätään yksityisiä sijoituksia, koneita, kalusteita ja tämä päätetään tilikauden lopussa omanpääoman tilille ja näin ollen yksityis tili on nolla seuraavan tilikauden alussa.
Korjatkaa jos olen väärässä.

Äänestä
  • Voi olla käytössä yksityisnostot ja yksityissijoitukset tili. Molemmat päätetään uuden tilikauden puolella kertyneiden voittovarojen tilille.

    Äänestä

  • voepi olla hyvinnii kirjoitti:

    Voi olla käytössä yksityisnostot ja yksityissijoitukset tili. Molemmat päätetään uuden tilikauden puolella kertyneiden voittovarojen tilille.

    voi olla riippuen onko KY tai t:mi jne - Taloushallintoliiton laatimassa tilikartassa on noin monta yksityistiliä:
    Yksityistilit tilikaudella
    2341 Yksityissijoitukset rahana yhtiömies A
    2343 Muut yksityissijoitukset yhtiömies A
    2345 Yksityissijoitukset rahana yhtiömies B
    2347 Muut yksityissijoitukset yhtiömies B
    2351 Yksityisnostot rahana yhtiömies A
    2353 Muut yksityisnostot yhtiömies A
    2355 Yksityisnostot rahana yhtiömies B
    2357 Muut yksityisnostot yhtiömies B
    2361 Yksityissijoitukset rahana
    2363 Muut yksityissijoitukset
    2365 Yksityisnostot rahana
    2367 Muut yksityisnostot

    Ostojen oikaisuerät
    4340 Yksityiskäyttö

    Että riippuu vähän firmasta ja sen tarpeista ja siis tominimelläkin voi olla useampi yksityistili.

    Äänestä

Jos on vain yksi yksityistili, se päätetään pääomatilille tai sitten molemmat tilit sinne, siis ykstyisnostot, yksityissijoitukset. Ainakin joissakin kirjanpito-ohjelmissa on tilinavauksessa mahdollisuus siihen, että ohjelma suoraan tyhjentää yksityistilin tai tilit pääomatilille. Ja tämä kyllä yleensä tehdään siis tilinavauksessa, tilinpäätöksessä on vielä yksityistiil näkyvissä, jotta nähdään mitä lukuja siellä on, veroilmoitukseenkinhan ne on merkittävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten toimia .. kirjoitti:

Miten tmi tekee tilikauden päätösviennit kun on kyseessä yks.otot ja yks.sijoitukset, eli molemmat tilit käytössä 2-kert.kirjanpito kyseesä.

Yksityisotot päätetään pääomatilille kyllä, mutta tilikauden lopussako vai seuraavan alussa?

Entä yksityissijoitukset, rullaako ne edelleen, ettei niitä nollata mitenkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu