Terve!
Nyt on kovasti käynnissä vuoden -08 lentoRUKin hakuprosessi. Itse odottelen tällä hetkellä seuraavaa kirjettä, josko pääsisi mukaan kolmosvaiheeseen :) Kuntotestit ja alustavat terveystarkastukset meni näppärästi, vaikka lihaskunnossa sainkin vain 9 pistettä. Ergometri meni tosin nappiin.
Jakakaa kokemuksianne menneistä vaiheista ja odotuksia tulevasta! Ei oikein mistään löydy keskustelua lentorukkiin hakijoilta... Itse oottelen ainakin erittäin suurella mielenkiinnolla psykologisia testejä. Äityli sanoi jonkun hävittäjälentäjän baarissa kertoneen, että siellä olis yksi testi, missä hakijat pääsisivät äänestämään, ketkä suoriutuivat parhaiten. Muuta en kerro, että pysyisi kiva terve kilpailu yllä :P
LentoRUK
8
8785
Vastaukset
- Plutoonapäällikkö
Älä ihan kaikkea usko mitä lentäjäsankarit baarissa sun äitylille kertoo.Baarissa tuppaa olemaan yllättävän korkeita reserviarvoja, kun juttu kääntyy armeija-asioihin. Vaikka itselläni on suht kova reserviarvo, niin baareista löytyy aina isompia kihoja, vähintään majureita.Ja joka toinen on ollut legioonassa.Parhaat sankarit tietysti lentäjinä. Mutta menestystä pääsykokeisiin.
- mitä?
Siis luulet, että siellä testattavat päättää kuka pääsee jatkoon? Otas järki käteen.
Itse olin n.10v sitten noissta testeissä. Tosiaan kestää koko päivän. Useita kymmeniä eri testejä, jotka pääosin tehdään tietokoneella. Testataan älykkyytä, paineensietokykyä, koordinatiota jne. Ja tosiaan ihan ne testaajat siellä päättää kuka menee jatkoon. Suurimman osan matka tyssää niihin. Taidettiin 500-1000 valita noin 40-60 jatkoon.- Taichou
...ihan idioottina pitäkö.
Ihan vaan sellaisesta aika perus ryhmätyöskentelyyn liittyvästä testistä oli "majurilentäjät" lörpötellyt. Missä siis olisi painanut ryhmäläistenkin mielipide siitä, että kehen on hyvä luottaa ja kuka on täys idiootti. En ole esittänyt noin radikaaleja väitteitä, että jatkoon menemisestä päättäisivät kokelaat :) No ehkä sitten ryhmätyöskentelyä testataan vasta taivaalla.
Veikkaan, että ei vielä noin paljoa karsiudu tuossa vaiheessa kun edessä on vielä psykologisten testien jälkeen tarkemmat näkötutkimukset ja kaikki soveltuvuustestit, sisältäen ne painekammiojutut ja koordinaatiojutut sun muut. Mutta niin tosiaan kuulin, että suurimman osasta matka tyssää noihin psykologisiin. - itse juuri testeissä käyneenä
Taichou kirjoitti:
...ihan idioottina pitäkö.
Ihan vaan sellaisesta aika perus ryhmätyöskentelyyn liittyvästä testistä oli "majurilentäjät" lörpötellyt. Missä siis olisi painanut ryhmäläistenkin mielipide siitä, että kehen on hyvä luottaa ja kuka on täys idiootti. En ole esittänyt noin radikaaleja väitteitä, että jatkoon menemisestä päättäisivät kokelaat :) No ehkä sitten ryhmätyöskentelyä testataan vasta taivaalla.
Veikkaan, että ei vielä noin paljoa karsiudu tuossa vaiheessa kun edessä on vielä psykologisten testien jälkeen tarkemmat näkötutkimukset ja kaikki soveltuvuustestit, sisältäen ne painekammiojutut ja koordinaatiojutut sun muut. Mutta niin tosiaan kuulin, että suurimman osasta matka tyssää noihin psykologisiin.itse kävin juuri testeissä eikä siellä mitään toisten arviointia ollu!
Kaksi päivää tehtiin erilaisia testejä, lähes ainoastaan tietokoneella. Testeissä mitattiin jo aiemmissa viesteissä esille tulleita ominaisuuksia.
Sanoivat että tänä vuonna kyseiseen vaiheeseen on päässyt 200 henkilöä, joista 100 pääsee jatkamaan seuraavaan vaiheeseen. - tuleva lentäjä
itse juuri testeissä käyneenä kirjoitti:
itse kävin juuri testeissä eikä siellä mitään toisten arviointia ollu!
Kaksi päivää tehtiin erilaisia testejä, lähes ainoastaan tietokoneella. Testeissä mitattiin jo aiemmissa viesteissä esille tulleita ominaisuuksia.
Sanoivat että tänä vuonna kyseiseen vaiheeseen on päässyt 200 henkilöä, joista 100 pääsee jatkamaan seuraavaan vaiheeseen.Jep jep. Näinhän se on. Itse olin myös testattavana Tuusulassa. Voin sanoa että rankat on testit. 2 päivää tietokoneella...
- fhgjdfgjdjdgjgj
vnbmvbmvbm gncgjgjdg
bcjncfc sfhdsfhdsfh
- jatkuu...
koko ajan. RU-kurssille valituista tippuu koko ajan muutamia pois ja loppuun pääsee 50-70 %. Kadettikurssille valituista noin 15:sta loppuun saakka jatkaa noin kymmenen. Kilpailu on kovaa ja putoamisia tapahtuu säännöllisesti myös kadettikurssin jälkeen. Siis hienoa hommaa, mutta sen varaan ei kannata laskea, että RU-kurssille pääsy tarkoittaisi hävittäjälentäjäksi pääsyä.
- epätoivoinen
Hei, minulla poika päässyt siihen vaiheeseen että viides eli viimeinen vaihe kohta käsillä. Nyt on alkanut puhumaan ettei ehkä kiinnostakaan vaan haluaisi suorittaa normipalvelun eli puolen vuoden vähimmäisasepalvelun. Luulen että suurin syy mielen muuttumiseen on tyttökaveri.
Millä ihmeellä saada järjen ääni voittamaan - käsittääkseni kuitenkin lentoRUK:in käyminen ainakin jossain määrin voi vaikuttaa tulevaisuuden uraan vaikkei hävittäjälentäjäksi päätyisikään ?
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 502621
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792158
- 951976
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301320Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319