Tervehdys
Olen etsinyt ja etsinyt ilman tuloksia, niin jospa joku osaisi meikäläistä auttaa...
Olen 99,6% varma, että netissä jossain on jokin sivusto tai ladattava ohjelma, jolla voi kaveripiirissä laskea velat ja saatavat kätevästi.
Eli tyyliin jos A on velkaa B:lle euron ja B C:lle myös euron, niin A voi maksaa lopulta suoraan C:lle.
Linkkiä siis kaivataan. Kiitos!
Laskuri veloille ja saataville
5
686
Vastaukset
- lrlrlrlrlrl
mene vahingossakaan maksamaan kaverin velkaa kaverille, vaikka kuinka olisi osoitettavissa velkojen ketju.
Vältyt turhilta vaikeuksilta, kun pidät omat velkasi ja saatavasi kahden välisinä tapahtumina.- Onneton etsijä
Ööh, nyt ei ole kyse miljoonista, vaan perus frendien kans reissuun lähöstä. Jos joku ostaa kaikille sämpylät ja joku toinen maksaa hotelli yön jne.. Pikkujuttuja siis.
Kun ei linkkiä löydy, niin aloin väsään exeliä. Tosin ei meikäläisen exel-taidot taida riittää siihen, että osais aivan automaattisesti kohdentaa velat ja saatavat minimi rahasiirroilla. Onneton etsijä kirjoitti:
Ööh, nyt ei ole kyse miljoonista, vaan perus frendien kans reissuun lähöstä. Jos joku ostaa kaikille sämpylät ja joku toinen maksaa hotelli yön jne.. Pikkujuttuja siis.
Kun ei linkkiä löydy, niin aloin väsään exeliä. Tosin ei meikäläisen exel-taidot taida riittää siihen, että osais aivan automaattisesti kohdentaa velat ja saatavat minimi rahasiirroilla.Reissukulujen maksuun ei tarvita taulukoita.
Reissuun lähdettäessä auton omistaja tankkaa auton tankin täyteen.
Reissun aikana jokainen kerää maksamistaan kimppakuluista kuitin talteen.
Reissun lopussa tankataan auto taas täyteen ja laitetaan tämä kuitti muiden kuittien seuraan.
Tämän jälkeen jaetaan kertyneitten kuittien yhteenlaskettu summa reissaajien määrällä.
- öökljö
Ei kyllä kuulosta oikein hyvältä monestakaan syystä. Velat/saatavat ovat aina henkilökohtaisia, ja sellaisina ne on myös hyvä pitää. Muutamia syitä miksi velkoja ei kannata lähteä järjestelemään/siirtämään uudelleen rahasiirtojen määrän optimoimiseksi:
1. Jos joku haluaa toimia normaalisi, eli maksaa suoraan sille kenelle on todellisuudessa velkaa (esim. B maksaa C:lle sen euron), ja toinen meneekin maksamaan tuon optimointiohjelman ehdotuksen mukaan (esim. A maksaa C:lle sen euron), niin tällöin koko kirjanpito menee sekaisin, ja rahoja joudutaan palauttamaan, yms.
2. Henkilöt eivät voi pitää henkilökohtaista kirjanpitoa omista veloistaan ja saatavistaan siten kuin ne todellisuudessa ovat, vaan sen määrittelee tuo ohjelma, (eli kirjanpito on tavallaan yhteinen). Kun henkilö saa joltakin euron, niin hän ei voi tietää kenen velka sillä kuittautuu, ellei sitten näe ohjelman tulostetta joka kertoo kenen velka kyseisen henkilön suorittamalla maksulla kuittautuu.
3. Ohjelma voi muuttaa henkilön velka/saatava asemaa huonommaksi mitä se todellisuudessa on. Esim. ei ole reilua henkilöä C:tä kohtaan jos ohjelma siirtää hänen B:lle (esim. hyvälle maksajalle) myöntämän velan henkilön A:n (esim. huono maksaja) harteille. Toisaalta B voi antaa maksu aikaa kun taas C ei, jolloin ei ole A:ta kohtaan reilua, että ohjelma huonontaa hänen asemaansa siirtämällä perinnän B:ltä C:lle (joka ei siis anna maksu aikaa). Mitä jos A jättää maksamatta, niin keneltä C lähtee perimään? (Siltä joka on hänelle todellisuudessa velkaa, vai siltä jonka ohjelma näyttää vastaavan kyseisen henkilön veloista).
Loppujen lopuksi tuo rahansiirtojen optimoinnin onnistuminen riippuu ostoksistanne. Eli, mikään ei takaa, että siirtomäärää pystyttäisiin optimoimaan pienemmäksi, velkoja siirtämällä. Ilman optimointiakaan ei tule jokaiselle kuin korkeintaan HENKILÖIDNE MÄÄRÄ – 1 rahan siirtoa.
Jos toimitte siten kuin toisessa viestissä kuvasit, eli joku maksaa sämpylät ja toinen hotelliyön, niin eikö olisi yksinkertaisinta, että jokainen pitää kirjaa maksamistaan yhteisistä hankinnoista (eli säilyttää kuitit). Tällöin voitte esim. matkaa ennen, sen aikana ja sen loputtua verrata sitä, kuka on maksanut vähiten ja kuka eniten (kellä rahallisesti eniten/vähiten kuitteja), ja esimerkiksi laittaa vähiten maksaneen maksamaan seuraavan yhteisen hankinnan. Lopuksi (eli reissun jälkeen) sitten jokainen laskee keräämiensä kuittien perusteella, kuinka paljon on ostanut yhteisiä hankintoja ja jakaa sen henkilöiden määrällä, ja perii muilta henkilöitä sitten kyseisen summan.
Esimerkiksi. jos A on kerännyt 120 € kuitteja, B on kerännyt 30 € kuitteja ja C on kerännyt 60 € kuitteja, niin tällöin A perii matkan jälkeen jokaiselta 120 €/3 = 60 €, B perii jokaiselta 30 €/3 = 10 €, ja C perii jokaiselta 60€ / 3 = 20 €. Kun toimitte näin, niin jokainen tulee loppujen lopuksi maksamaan matkasta kaikkien kuittien summan jaettuna henkiöiden määrällä (120€ 30€ 60€)/3 = 70 €, eli reissu meni tasan jokaisen kesken. Kun henkilö tulee perimään velkaa, voi toinen halutessaan pyytää nähdä hänen kuitit, ja laskea että hän perii oikeaa summaa.
Teidän kannattaa tarkkailla sitä reissun hintaa per lärvi (= KUITTEN_YHTEEN_LASKETTU_SUMMA/HENKILÖIDEN_MÄÄRÄ) koko ajan, jotta pysytte ajan tasalla todellisesta kuluista. Kaikista hankinnoista kannattaa keskustella ja neuvotella yhdessä, ja muistaa se tosiasia, että vaikka joku sen sämpylän tai hotellin ennakkoon tai paikanpäällä maksaakin, niin itse se oma osuus on loppujenlopuksi maksettava. Jos ei seuraa mitä toiset ostaa yhteisinä hankintoina, niin voikin käydä niin raha mies ostaa älyttömän kalliit sämpylät tai hotellihuoneen, jolloin köyhemmille voi tulla yllätyksenä reissun todellinen hinta sitten kun tilit tasataan matkan jälkeen.
Jos reissun aikana teillä on tarkoitus luoda muunlaisia velkasuhteita, kuin yhteistä velkaa, (esim. joku maksaa vain puolelle porukalle jotain, esim. kalliit sämpylät), tällöin ei enää riitä pelkkä kuittien keräys, vaan kuitteihin on myös kirjoitettava kenelle sillä on ostettu, tai muuten lopputasauksen laskenta ei onnistu.
Tosiaan tuollaisella optimointi ohjelmalla ei tee muuta kuin sotke jokaisen kirjanpidon ja velka suhteet. Ohjelma ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, että jokaisen pitää pitää kirjaa (eli kuitteja) siitä mitä on ostanut, ja jos on ostanut vain osalle porukkaa, niin silloin myös siitä kenelle kyseisellä kuitilla on ostettu.- öökljö
Jos haluatte jotenkin vähentää rahansiirtojen määrää, niin se kannattaa tehdä siten, että matkan lopuksi yksi henkilö käy perimässä jokaiselta velat tai palauttaa satavan, (eli henkilö ikään kuin toimii puskurina kaikkien välissä).
Esimerkiksi. jos tuossa antamassani esimerkissä C olisi tällainen henkilö niin, ensin hän laskee että matka maksoi 120€ 30€ 60€ = 210 €, eli jokaisen osuudeksi tulee 70€. Tämän jälkeen hän lähtee käymään jokaisen henkilön tykönä. Eli hän menee A:n luokse, jolla on kuitteja 120 € ja laskee 120€ - 70€ = 50€, ja antaa A:lle tuon 50€. Tämän jälkeen hän menee seuraavan luokse, eli B:n, jolla on kuitteja 30 € , ja laskee 30€ - 70€ = -40€, ja käskee B:n antaa hänelle tuon 40 €. (Huomaa etu merkki määrää sen saako A henkilöltä rahaa vai maksaako hän henkilölle)
Näin päästään siihen, että jokaisen muun paitsi tuon tasaajan/perijän joutuu tehdä vain yksi rahan siirto. Tuon jakajan/tasaajan joutuu puolestaan tekemään HENKILÖIDEN MÄÄRÄ – 1 rahan siirtoa, (eli käymään jokainen henkilö läpi paitsi itseään).
Tosin tämä nyt on tavallaan sitä velan siirtoa, jota edellisessä viestissä parjasin. Helpottaa kyllä elämää. Mutta jos tässä esimerkissä joku jättää maksamatta C:lle (eli puskuerille), niin se tosiaan jää C:n tappioksi, tai jos C jättää palauttamatta jollekin niin se jää sen henkilön tappioksi. Eli tuon puskurina toimivan henkilön pitäisi olla tuossa suht luotettu henkilö, ettei kerää ensin niiltä joilta saa rahaa, ja sitten häivy rahojen kanssa. Jos joukossa on niitä jotka eivät halua maksaa, niin C:n asema voi olla kiusallinen, koska hän vain yksin joutuu perimään rahoja, (muilla ei ole ehkä enää kiinnostusta auttaa C:tä koska ovat saaneet tai maksaneet hänelle jo oman osuuden).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395238- 853742
- 483145
- 623035
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451838Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101815- 181741