S -Insu arvoista

Sain verikokeiden tuloksia ja yksi tulos oli silmiinpistävä. S -Insu oli 63 ja viitearvoissa luki 3-20. Mistä on kyse????
4498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://huslab.fi/ohjekirja/1701.html

Meillä 1-tyyppiläisillä on matalat arvot, 2-tyyppiläisillä taas korkeat.

Miksi sulta noita arvoja on tutkittu, euo kun ei ole mielestäni mikään ihan normina otettava tutkimus diabetes-epäilyissä.

Äänestä
  • Ehkäpä siinä on etsitty insulinoomaa eikä diabetestä?

    Äänestä

  • diab kirjoitti:

    Ehkäpä siinä on etsitty insulinoomaa eikä diabetestä?

    parhaiten itse tietäisi miksi tuollaisia tutkimuksia on tehty - luulisin vain.

    Vai onko nykyisin niin, ettei tutkimuksia määrätessään lääkäri edes kerro miksi niitä määräsi? Siis mitä epäilyjä hänellä olisi tyyliin "suljetaan pois ainakin... mahdollisuus".

    Äänestä

  • Menee kuule just päinvastoin.....perkele! eihän matalat sokeri arvot ole mikään sairaus ???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei kokemusta kirjoitti:

Sain verikokeiden tuloksia ja yksi tulos oli silmiinpistävä. S -Insu oli 63 ja viitearvoissa luki 3-20. Mistä on kyse????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu