Virolle tulossa talouteen vähintään 8% pudotus vuodelle 2009.
Viro putoaa todella kauas esim. Suomen tasosta.
Olisiko syytä jo nyt kerätä jotain hätäapua Virolle Suomestakin. Köyhät kuolee siellä muuten nälkään ennen syksyä.
http://arileht.delfi.ee/news/majandus/majandus/article.php?id=21066343
Viro putoaa todella kauas esim. Suomen tasosta.
Olisiko syytä jo nyt kerätä jotain hätäapua Virolle Suomestakin. Köyhät kuolee siellä muuten nälkään ennen syksyä.
http://arileht.delfi.ee/news/majandus/majandus/article.php?id=21066343
Vastaukset 5
Vanhimmat
vironkielisiä palstoja? luulen että ei , oletkin suomessa asuva ja elämän arvonsa menettänyt virolaisakka.
üks siinsetest suomipojudest, keda on koguaeg huvitanud Eesti majandus ning ta heidab siia neid linke Eesti meediast.
Neid teie prohveteid on nii palju, et isegi vanajumal taevas ei jaksa neid kokku lugeda. :-)Küll ühe jaoks pole enam Eesti riiki olemaski, teine ennustab, et "10 vuotta vielä" ning kolmas pobiseb juba põrgust.
Huvitav, mis marki kohvipaksu pealt nad ennustavad? Häh? Kas Presidentti kahvi või hoopis Luxus ?
näillä näkymin prosentin-pari, mutta ennusteet huononevat koko ajan. Talouskriisin laajuus ja vakavuus paljastuu maailmalla asiantuntijoillekin pikkuhiljaa.
Ennustan, että Viron talous putoaa ensi vuoden aikana 15-20% ja Suomenkin talous ainakin 10%. Muutaman vuoden päästä Viron bruttokansantuote on noin 5000-7000 USD/asukas ja Suomella noin 20 000-25 000 USD asukas. Viro laskee sinne Ukrainan tasolle ja Suomi laskee lähemmäs Viron nykytasoa.
Kun pidetään mielessä mistä Viron talous lähti 17 vuotta sitten niin on turha kauheasti asiaa ihmetellä. Katsokaa elinkeinorakennetta silloin, mitä oli ja kuinka kilpailukykyistä maailman markkinoilla. Ja sen aikaiset johtajat olivat niitä yleisliittolaisen systeemin kasvatteja, uuden sukupolven piti opetella ja äkkiä pyörittämään markkinataloutta.
Eikä ole paljon vieläkään vientiteollisuutta. Mutta ponnistelu jatkuu.
missä se ponnistelu jatkuu? vessassa?