Olen jo noin vuoden verran juonut itseni änkyräkänniin joka ikinen viikonloppu. Viikolla minulla on muuta tärkeää tekemistä, mutta erityisesti viikonloppuisin huomaan karun totuuden. Minulla ei ole yhtään ystävää. Kännissä viikonloppu menee rattoisammin, eikä yksinäisyys haittaa.
Minulla oli pienenä juoppo isä, jota sain aina pelätä. Piti varoa sanomisiaan, ettei saanut selkäänsä. Eipä ole omena tainnut kauaksi puusta pudota.
Pienenä ajattelin ettei minusta tule samanlaista juoppopaskaa, mutta minkäs teet.
Olen vasta 22-vuotias ja voin vain kauhistella, millainen minusta tulee kymmenen vuoden kuluttua.
Minulla oli pienenä juoppo isä, jota sain aina pelätä. Piti varoa sanomisiaan, ettei saanut selkäänsä. Eipä ole omena tainnut kauaksi puusta pudota.
Pienenä ajattelin ettei minusta tule samanlaista juoppopaskaa, mutta minkäs teet.
Olen vasta 22-vuotias ja voin vain kauhistella, millainen minusta tulee kymmenen vuoden kuluttua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yritä ensin keksiä jotain muuta tekemistä
viikonloppuisin.Jokuu harrastus kenties.
Sieltä saattasit löytää ystäviä.
Ei kannata ruveta läträän viinan kanssa.
Varsinkin kun on sellaiset perintötekijät.
Jos et muuten pääse eroon, hae apua.
Olet vielä nuori mutta mitä viiskyppisenä.
Nyt on helpompi päästä eroon ku sit.
Pidä lippu korkeella ja hyvät talven jatkot.
muuta suurkaupungista pois niin saat ystäviä...
Moi!
Minä olen sinua nelisen vuotta vanhempi, mutta olin sinun ikäisenä(jo) pahemmassa tilassa. Olen itse hakenut lukemattomat kerrat apua aa:sta, ja muutaman kerran lääkäristäkin, mutta pysyvää raittiutta en ole saavuttanut.
Itse kärsin lapsena kovasti juoposta ja väkivaltaisesta isästäni, joka petti äitiä, jne.
Minun on ollut lähes mahdoton luoda pysyviä ihmis-seurustelusuhteita, mutta tällä hetkellä minulla on avovaimo, joka rakastaa minua, ja yrittää ymmärtää/auttaa. Itse en ole vain ottanut omaa tilaani tarpeeksi vakavasti, ja tehnyt pitkäjänteistä työtä päihdeongelman voittamiseksi.
Join juuri viikonlopun kuin sieni, oksentelin vaatteilleni ja käyttäydyin kuin mielipuoli. Nyt istun töissä, ja tärisen horkassa, jonka olen ansainnut.
Yhden asian olen huomannut omassa elämässäni. Viinan juonti/siitä seuraavat ongelmat pahenevat koko ajan, iän myötä. Mene rohkeasti aa-palavereihin, siellä käy nuoriakin jätkiä, jotka on pysähtyneet ajoissa.
..että olet ite älynnyt, että joitain on vialla. Se on jo hyvin, kaikki ku ei hoksaa sitäkään. ETI harrastus, pidä itsestäs huolta (kukas muu, jos et sä). Sen verran pitää itseään rakastaa. Ala vaikka kirjeenvaihtoon, chattaile, jos vaik löytyis joku mukava. ROHKEESTI. Tanssitko? Me vaikka kurssille jos innostaa, sinne ei tarvii olla valmiiksi paria. Kunhan teet jotain mikä kiinnostaa. Lykkyä.