Kokemuksia hiivasyndroomasta

Humpuukia vai ei?

Kuulisin mielelläni muiden kokemuksia hiivasyndrooman hoidosta.

Itse rupesin epäilemään hiivaa, kun luin siihen liittyvistä oireista. Minulla oireet ovat gastriitti (yli 20 vuotta jatkunut tyhjämahakipu ja ilmavaivat), todella pahan hajuinen hengitys, raivokas peräaukon kutina sekä ajoittaiset iho-oireet mm. varpaiden välissä ja kynsissä.

Menin antioksidanttiklinikalle hoidattamaan tätä ja labroissa todettiin hiivaa suolistossa ja suussa . Sain lääkkeeksi hiiva-antibioottikuurin sekä runsaasti hivenaineita, mm. vitamiineja, sinkkiä, seleeniä, magneesiumia, omega 3:a ja maitohappobakteereja sekä suolahappotabletteja. Ruokavalioon ei tehty muutoksia, koska olen jo aikaisemmin jättänyt pois lähes kaikki hiilihydraatit - mm. valkoiset jauhot, sokerin ja perunan.

Viimeisen vuoden erittäin pahana vaivannut hengityksen haiseminen loppui parissa päivässä kuurin alettua. En tiedä, johtuiko se lääkkeistä vai tuosta suolahaposta. Tämän jälkeen se on tosin palannut ajoittain, mutta pysynyt enimmäkseen poissa.

Muissa oireissa ei ole käytännössä ole tapahtunut muutoksia, vaikka kuuri on jatkunut jo kuukauden.

Minkälaisia kokemuksia muilla on hiivasyndroomahoidosta? Onko vaivoihin löytynyt apu? Kuinka nopeasti kuuri on vaikuttanut?

6

6739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaivainen

      Minkälaisia testejä ne siellä klinikalla teki ja millaisia ohjeita ne sulle antoi? Mistä noita lääkkeitä hankit? Missä sellaisia klinikoita on?Olen itse usein miettinyt että vaivaako sama vika minua. Kutiaa, vatsa sekoilee, lihakset on herkästi jäykkiä, päätä särkee ilman järkevää syytä, henki haisee... Ja mikä pahinta, olut menee päähän kuin metrinen halko ja aiheuttaa pienelläkin määrällä krapulaa.

    • mietiskelijä

      Olis kiva tietää ihan selkeästi, mitä voi syödä. Jos ei perunaa eikä leipää tms. Kertoisitko ruokavaliostasi.

      • napo

        olen ollut itse tällä ruoka valiolla.Ensimmäisessä vaiheessa ei tosiaan ole leipää,perunaa eikä paljon muutakaan kivaa.
        Toisessa vaiheessa sit leipää voi ruveta korvaamaan puurolla,joka helpottaa tosi paljon tota aamupalaa ainakin.On myös jätettävä sokeri pois(ei olutta)Rutikuiva valkoviiniä voi nauttia.
        Painoni putosi huomaamatta noin 6kg,mutta olihan minulla tota painoo mistä lähteekin.


      • mietiskelijä
        napo kirjoitti:

        olen ollut itse tällä ruoka valiolla.Ensimmäisessä vaiheessa ei tosiaan ole leipää,perunaa eikä paljon muutakaan kivaa.
        Toisessa vaiheessa sit leipää voi ruveta korvaamaan puurolla,joka helpottaa tosi paljon tota aamupalaa ainakin.On myös jätettävä sokeri pois(ei olutta)Rutikuiva valkoviiniä voi nauttia.
        Painoni putosi huomaamatta noin 6kg,mutta olihan minulla tota painoo mistä lähteekin.

        Kiitos vastauksestasi, mutta kysyisin vielä toimiiko vatsasi ilman mitään ihme konsteja vaikka syöt vähän ruoka-aineita ja paljon kaikenlaisia pillereitä.


    • Leena

      Olin puoli vuotta hiivattomalla ja sokerittomalla ruokavaliolla ja oireet katosivat, mutta pikku hiljaa palaavat, jos syön kiellettyjä aineita.

      Varsinkin vatsa reagoi nopeasti valkoisiin jauhoihin ja sokeriin: olen kuin valtavan ilmapallon nielaissut.

      Ennen minulla ei koskaan yli komekymmenvuotisen elämäni aikan ole ollut emättimen hiivatulehdusta, mutta juuri kuurin aloittamisen aikoihin sellainenkin pamahti päälle, eikä lähde millään pois. Onko jollain tähän vinkkiä? Lääkkeet ei auta.

      Ruoka oli oikeastaan aika helppo tehdä: söin vokattuja kasviksia ja broileria tai lihaa. En käyttänyt soijaa enkä lihalientä, vaan mausteita, joista tiesin tarkkaan koostumuksen. Varsinkin kyttäsin lisäaineita ja niistä 621 eli natriumglutamaattia. Sitä en syö edelleenkään, täysin turha aine. Vähitellen lisäsin ruokavaliooni täysjyväriisin ja kaurapuuron, johon lisään leseitä. Edelleen teen kastikkeen usein jugurtista, lisään vain vähän suolaa ja mausteita!

      Jugurttia söin alkuaikoina puolukoiden kanssa valtavasti, lisäsin siihen pähkinöitä (ei maapaähkinöitä) ja auringonkukansiemeniä, joskus paahdettuina. Siten estin järjettömän painon putoamisen.

      Jätin siis pastan, riisin ja perunan pois, niiden tilalla söin lisää kasviksia, kesäkurpitsaa, paprikaa jne.
      Perunan lisäksi pahasta ovat punajuuri, porkkana ja maissi, ne ovat ns. nopeita hiilihydraatteja eli nostavat veren sokeria nopeasti.

      Leipääkin olen nykyään syönyt: kaupoista löytää helposti ruisleipää juurella leivottuna ilman lisäaineita. Se sopii vatsalle, kunhan ei järjettömiä määriä syö.

    • Anonyymi

      Minua hiiva ja hometalo sairastutti todella voimakkaasti. hiustenlähtö, voimakas väsymys, ruoka-allergiat ja jne..

      Tuhansia vuosien saatossa meni rahaa erilaisiin hoitoihin lääkkeisiin jne.. ilman pysyvää tulosta.

      Kokonaan en ole vieläkään parantunut mutta pystyn nyt hoitamaan työni ja toimeni olemalla huolellinen ruokavaliossa ja kaikissa muissa elämäntavoissa.

      Yksi tärkeimmistä avuistani hiivasta toipumisessa on ollut se kun en syö mitään sellaisia ruokayhdistelmiä jotka aiheuttavat käymistä vatsassa. Käymistä aiheuttavat ovat vatsalle hiivaa sairastavalla sama kun laittaisi bensaa liekkeihin.

      Voin syödä monipuolisestikin oikeilla yhdistelmillä.. (olen kasvissyöjä)

      Tällaisen ohjeen laitoin keittiöni seinälle ja se on ollut parhain ohje tähän mennessä sairauteeni.

      Ellen White, Jumalan profeetta sanoo: "Tullessani ruokapöytään katson tarkasti mitä otan, etten sekoita sellaisia ruokalajeja, joiden yhdistelmä aiheuttaa käymistä vatsassa. Tämä on jokaisen ravintouudistajan velvollisuus."

      Aamulla ensimmäiseksi juo runsaasti vettä, että elimistö puhdistuu.
      Muista ettei liian monta ruokalajia yhdellä aterialla.
      (aiheuttaa käymistä)
      Muista ettet ota samalla aterialla hedelmiä ja vihanneksia. (sairastuttaa vatsaa)
      Muista ettet ota samalla aterialla hedelmiä ja viljaa.
      (vatsassa syntyy niiden yhdistelmästä käymistila)
      Muista, ettet syö viljoja ja pähkinöitä samalla aterialla.
      (pitkä sulamisaika 11 h, ei ehdi sulaa uuden alta pois ja aiheutuu käymistä)
      Muista, ettet ota samalla aterialla happamia ja makeita hedelmiä, marjoja.
      (alkaa käymään koska vatsahapot neutralisoituvat, eikä ruoka tahdo sulaa)
      Älä käytä mitään nestettä aterioilla, vaan aterioiden välillä.
      (vaikeuttaa ruuansulamista)
      Muista purra riittävän hyvin
      (aiheuttaa käymistä ynnä muita vatsavaivoja)
      Mieluummin kaksi, kuin kolme ateriaa päivässä.
      Nauti ruoka hyvällä kiitollisella mielellä Taivaan Isää kiittäen, ilman stressiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe