Avioeron jälkeen isälle menee turhan lujaa; eli on ilmeisesti häiriköinyt tai antanut kavereidensa häiriköidä asunnossa,isä kyllä yleensä muuttuu vaan hiljaisemmaksi kun on juonut - no anyway - nyt tuli tieto, että taloyhtiö lunastaa isän asunnon jonka hän ainoana omistaa, ei velkaa tms.
Mitä käytännössä tapahtuu jos taloyhtiö osakkeen lunastaa?
Mihin rahat menevät, eihän taloyhtiö voi toisen omaisuutta sentään ottaa?????
Mitä käytännössä tapahtuu jos taloyhtiö osakkeen lunastaa?
Mihin rahat menevät, eihän taloyhtiö voi toisen omaisuutta sentään ottaa?????
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ottaa haltuunsa.Tämä haltuunotto tapahtuu aina määrätyksi ajankohdaksi.Isäsi on muutettava asunnosta pois ja taloyhtiö voi vuokrata asunnon jollekkin ulkopuoliselle.Kun määräaika on umpeutunut palautetaan asunto isällesi.
Tämän toimenpiteen tarkoituksena on "herätellä" osakkeenomistajaa viettämään "säädyllistä" elämää,häiritsemättä muita.
meidän taloyhtiössä myös. Eräs keski-ikäinen naikkonen eli lujaa ja joi viinaa ja räyhäsi... hups heijaa... taloyhtiö otti haltuunsa osakkeen ja nyt kyseinen henkilö asuaa taas mutta hivenen säädyllisemmin naapureiden onneksi ja iloksi taas osakkeesaan...
kaikki hyvin... loppu hyvin...
Ei taloyhtiö voi pakkolunastaa isäsi asunto, mutta voi ottaa sen hallintaansa ja vuokrata jollekin muulle.
Ensin pitää kuitenkin tehdä yhtiökokouksessa asiasta aloite. Jos aloite menee yhtiökokouksessa läpi, niin ennen huoneiston hallintaan ottoa asiasta on annettava häirikölle varoitus. Jos varoituksen saanut ei tyydy varoitukseensa, niin hän voi saattaa asian tuomioistuimen ratkaistavaksi. Jos taas varoituksen saanut ottaa viivytyksettä ojentuakseen, niin huoneistoa ei sillä perusteella saa ottaa yhtiön hallintaan.
Jos hallintaan otto tapahtuu, niin omistaja/asukas häädetään ja taloyhtiö vuokraa asunnon toiselle enintään kolmeksi vuodeksi. Saadusta vuokrasta on taloyhtiöllä oikeus kuitata maksamattomat vuokrat tai asunnossa mahdollisesti suoritettava remontti. Ylijäämä on tuloutettava asun omistajalle.
Tyo yhtiökokousasia ei mene ihan noin. Marssijärjestys on:
Taloyhtiö antaa osakkeen omistajalle varoituksen asunnon haltuunotosta. Jos asiat ei parane, niin kutsutaan ylimääräinen yhtiökokous koolle, jossa haltuunotosta päätetään.
Tämän jälkeen asia viedään alioikeuteen, jossa haltuunottopäätös "virallistetaan". Tässä vaiheessa osakkeen omistaja voi esittää eriävän mielipiteensä asiasta ja oikeus sitten ratkaisee, voidaanko haltuunotto toteuttaa.
Vasta tämän jälkeen voidaan asukas häätää asunnostaan ja taloyhtiö etsii asuntoon vuokralaisen maksimissaan sen 3:n vuoden ajaksi.
OK, myönnetään. Kirjoitin vanhasta muistista, olisi tietysti pitänyt paneutua asiaan vähän paremmin.
>
Asia päätyy alioikeuteen vain jos osakkeen omistaja nostaa yhtiötä vastaan yhtiökokouksen päätöstä koskevan moitekanteen 30 päivässä siitä kun päätös on hänelle annettu tiedoksi. Päätös pitää antaa tiedoksi myös asunnossa jonkin oikeusperusteen nojalla asuvalle (vuokralainen tms.), niin kuin yhtiökokousta edeltävä varoituskin. Asia ei siis mitenkään "viran puolesta" mene oikeuden päätettäväksi. Häirikkö joutuu ottamaan riskin yhtiön oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta jos vastustaa hallintaanottoa perusteetta. Tehtyä yhtiökokouksen päätöstä voidaan tietysti myös moittia samoilla perusteilla kuin mitä tahansa muutakin yhtiökokousta ilman 30 päivän määräaikaa, esim. sillä perusteella että kokouskutsussa oli virhe tai sitä ei lähetetty oikein tms.
Tätä jo vähän ajattelin, että muistinko niin väärin vastatessani. No, hyvä että asia tuli kuntoon.